Visoki predstavnik EU Žozep Borel demantovao je danas da je njegova služba popustila pritisku Kine i ublažila izveštaj u kome je kritikovana uloga te zemlje u promovisanju dezinformacija o korona virusu.
U članku objavljenom 24. aprila Njujork tajms napisano je da su zvaničnici EU „ublažili kritiku Kine“ u izveštaju o načinu na koji vlade promovišu dezinformacije o pandemiji zato što su bili „zabrinuti zbog posledica“ ukoliko bi izveštaj razljutio jednog od najvećih trgovinskih partnera Unije.
Članak koji je u prilogu dao razmenu internih imejl poruka unutar Evropske spoljnopolitičke službe izazvao je buru u Evropskom parlamentu, a evroposlanici su bili ljuti što se dovodi u pitanje ugled Unije.
U današnjem zasedanju Spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta (AFET) učesnici su tražili od visokog predstavnika EU za spoljnu politiku Žozepa Borela da to ojasni.
Na video konferenciji Borel je rekao da je njujorški list poredio sadržaj izveštaja namenjen internoj upotrebi unutar Evropske službe za spoljne poslove (EEAS), sa drugim dokumentom pripremljenim za širu publikaciju na vebsajtu te službe.
Borel je potvrdio da se Kina žalila na izveštaj ali je rekao da je ta vrsta protivljenja „dnevna stvar“ diplomatije i da Peking nema apsolutno nikakav uticaj na razmišljanje unutar te EU službe.
Kineski zvaničnici izrazili su zabrinutost diplomatskim kanalima ali tekst objavljen na vebsajtu EU je i dalje kritičan prema Kini i govori sam za sebe, rekao je Borel.
„Svakako da nisu bili srećni. I dalje neće biti srećni. Nije bilo ublažavanja nalaza“, rekao je Borel.
On je naglasio da je politika EU prema Pekingu da ga tretira kao ključnog partnera ali takođe kao konkurentna i sistemskog rivala.
Dok su neki poslanici prihvatili Borelovo objašnjenje dobar broj je bio kritičan. Neki su tražili da vide sve verzije izveštaja.
„Iskreno vaše objašnjenje me baš nije uverilo. Ko je intervenisao, koji je kineski zvaničnik je izvršio pritisak, na kom nivou, kakvu vrstu pristiska. Mislim da je potrebno da Evropa zna ili gubimo svaki kredibilitet“, rekla je belgijska poslanica Hilde Vautmans.
Javni izveštaj „Kratka procena narativa i dezinformacija“ oko korona virusa, ukazuje na, kako kažu autori, dokaze na koordinisano zalaganje zvaničnih kineskih izvora da otklone svaku krivicu za izbijanje pandemije i da se reklamiraju objave i isporuke bilateralne pomoći.
Izveštaj takođe navodi da kineski zvaničnici i državni mediji pokušavaju da prekrate bilo kakvo pominjanje Vuhana kao porekla Kovida-19.
Izveštaj je kritičniji prema ruskoj ulozi u širenju lažnih vesti vezanih za korona virus, navodi agencija AP.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.