analena berbokFoto: EPA-EFE/SASCHA STEINBACH

Ministarka spoljnih poslova Nemačke Analena Berbok izrazila je danas tokom posete Berlinu svog izraelskog kolege Elija Koena zabrinutost zbog planova Vlade Izraela da izmeni pravosudni sistem u toj zemlji.

Ona je ocenila da bi uvođenje smrtne kazne za Palestince osuđene za smrtonosne napade bila „velika greška“.

U Izraelu se svake subote održavaju veliki protesti protiv reformi pravosuđa koje je predložila nova koaliciona vlada premijera Benjamina Netanjahua, uključujući predlog zakona da poslanici mogu prostom većinom da obore oduke Vrhovnog suda.

Iako američki Jevreji i predsednik Izraela Isak Hercog pozivaju na dijalog i konsenzus ti planovi se ostvaruju.

Protivnici reformi upozoravaju da one prete izraelskim demokratskim principima i da će sva vlast biti koncentrisana unutar vladajuće koalicije u parlamentu.

Netanjahu i njegova vladajuća koalicija, sastavljena od ultradesnih i partija ultraortodoksnih Jevreja, veruju da je sud godinama imao nekontrolisanu moć.

„Mi u inostranstvu smo zabrinuti zbog nekih izraelskih zakonodavnih planova. Vrednosti koje nas međusobno povezuju uključuju zaštitu principa vladavine prava kao što je nezavisnost sudstva. To je uvek bilo obeležje Izraela“, rekla je šefica diplomatije Nemačke na konferenciji za novinare sa izraelskim ministrom spoljnih poslova.

Ministar Koen je najavio da će „reforma pravosuđa ojačati demokratiju Izraela“.

Berbok je „posebnu zabrinutost“ izrazila za predlog zakona da se uvede smrtna kazna za Palestince osuđene za smrtonosne napade.

Tu meru je inicijalno odobrio izraelski ministarski komitet i nju će dalje razmatrati poslanici.

Nemačka ministarka je rekla da se njena zemlja protivi smrtnoj kazni svuda i dodala da se pokazala neefikasnom kao mera zastrašivanja.

Nemci uče u školi da je Izrael smrtnu kaznu izvršio samo u jednom slučaju, protiv Adolfa Ajhmana, koji je imao veliku ulogu u holokaustu, iako se suočava sa većom terorističkom pretnjom od svih drugih zemalja, rekla je ona. Ajhman je obešen 1962. godine.

„To je uvek impresivan argument za one među nama koji brane Izrael od nefer kritika na međunardnoj sceni. Dakle, kao prijatelj, ja sam uverena da bi bila velika greška prekinuti sa takvom istorijom“, rekla je ministarka Berbok.

Nemačka je bliski saveznik Izraela u Evropi i tradicionalno se uzdržava od javnih kritika izraelske vlade.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari