Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić (SNSD) uputio je danas dopis direktoru Agencije za lekove i medicinska sredstva BiH Aleksandru Zolaku (PDP), upozoravajući ga na pogubnost upornih tvrdnji kojim se dovodi u pitanje ispravnost kiseonika u zdravstvenim ustanovama Republike Srpske.
„Imajući u vidu da je javnost Republike Srpske u proteklim danima značajno uznemirena tvrdnjama da se u zdravstvenim ustanovama u Republici Srpskoj pri lečenju pacijenata primenjuje štetan kiseonik, ovom prilikom, prvenstveno kao zdravstveni radnik, građanin Republike Srpske i u konačnici ministar zdravlja, upozoravam vas na pogubnost vaših upornih tvrdnji se dovodi u pitanje ispravnost kiseonika“, napisao je Šeranić.
Dodao je da je Vlada RS preduzela sve aktivnosti, zajedno sa zdravstvenim ustanovama, kako bi građanima, a u prvom redu pacijentima i njihovim porodicama, dokazali da je kiseonik koji se primenjuje u lečenju, dokazane bezbednosti, kvaliteta i koncentracije kiseonika koji odgovara leku.
„Konkretno, uzeti su uzorci kiseonika, koji se primenjuje u lečenju u Univerzitetskom kliničkom centru RS i bolnici u Prijedoru od laboratorije Linde Gas Srbija iz Bečeja, akreditovanoj za obavljanje poslova ove vrste ispitivanja“, naveo je Šeranić.
Prema njegovim rečima, ta laboratorija je akreditovana od Akreditacionog tela Srbije, osnovanog odlukom Vlade Srbije.
Prema rezultatima analize kiseonika, koji su dostupni javnosti, jasno je da se radi o kiseoniku koji ima kvalitet, bezbednost i koncentraciju koja je i viša od minimalnog procenta standarda za lek, naveo je Šeranić u pismu.
Ministar zdravlja RS je istakao da je Vlada RS „bila primorana“ da u interesu građana RS zatraži analizu nezavisne laboratorije, s obzirom na „na paniku i strah“, koju je Zolak izazvao javnim istupima i zbog činjenice što Agencija za lekove BiH nije delovala zajedno sa nadležnim organima RS u aferi „kiseonik“.
Zolak je juče izjavio da je analiza uzoraka kiseonika iz UKC RS i prijedorske bolnice morala da ide putem Agencije za lekove BiH i da je analizu trebalo da urade laboratorije koje se nalaze u sistemu evropskih laboratorija ovlašćenih za tu vrstu analiza.
Šeranić je dalje naveo da je direktor Agencije za lekove, osim pacijentima i njihovim porodicama, prouzrokovao ogroman problem u radu zdravstvenih radnika, koji, kako je istakao, 24 časa dnevno svoje živote usmeravaju ka samo jednom cilju – za pomoć ljudima kojima je ugroženo zdravlje, a posebno u situaciji epidemije virusa korona.
„Zato vas sa punom odgovornošću pitam, kako da od njih očekujemo da nas leče, da budu posvećeni i da žrtvuju i sebe i svoje porodice, ako je kroz ovakve istupe u javnosti doveden u pitanje i njihov profesionalni kredibilitet i ako su javno označeni kao neko ko nesavesno leči ljude“, kazao je on.
Ministar zadravlja RS pozvao je direktora Agencije za lekove BiH da „kao čovek, ali i zdravstveni radnik“ pažnju usmeri na zaštitu zdravlja građana, kao i da od njega očekuje da u ovoj situaciji učestvuje u iznalaženju rešenja za prevazilaženje problema koji je evidentan ne samo u Republici Srpskoj, već i u Federaciji BiH.
Poslednjih dana Republliku Srpsku potresa afera „kiseonik“, nastala pošto su objavljeni podaci da se bolnicama RS isporučivao tehnički, a ne medicinski kiseonik, kao i da su dobavljači bile firme koje za tu vrstu posla nemaju dozvolu Agencije za lekove BiH.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.