Veoma je važno da Crna Gora, posle izbora, zadrži dobre odnose sa ostalim zemljama u regionu, kao i sa Briselom i Vašingtonom, izjavio je Danijel Server, profesor na vašingtonskom univerzitetu Džons Hopkins i poručio da je ovo test i trenutak istine za opoziciju.
Izborni proces sproveden u Crnoj Gori ukazuje da je demokratija u toj zemlji ozbiljna stvar, rekao je Server za Glas Amerike. Kako je objasnio, „pojedini, naročito u zapadnoj Evropi, sugerisali su da nismo ozbiljni u pogledu demokratije na Balkanu i da ćemo, bez obzira na sve, držati ljude na vlasti koji su prozapadno orjentisani, što nije slučaj“.
„Videli ste šta se dogodilo sa Gruevskim, Tačijem, i sada je Đukanovićeva stranka u suštini izgubila na izborima, iako veoma tesnom razlikom“, rekao je Server. Prema njegovoj oceni, važno je što se pokazalo da je demokratija u Crnoj Gori više konsolidovana nego što su možda mnogi rekli.
On se nada da se opozicija neće okrenuti od NATO, Evropske unije i crnogorske nezavisnosti i suverenosti. „To je nešto što ne bi trebalo da se promeni sa promenom vlade. A ako se to dogodi, onda bi to moglo izazove stvarne probleme za SAD, ali i za Crnu Goru“, ukazao je Server.
On misli da će Vašington pozdraviti ishod izbora u Crnoj Gori, jer je izborni proces, u manjoj ili većoj meri, bio slobodan i pošten, ali smatra da ne bi trebalo prejudicirati kako će izgledati crnogorska vlada.
„Ovo je test za opoziciju, da li će biti održiva i moći da vlada čuvajući suverenitet i nezavisnost države, da li će nastaviti da ispunjava svoje obaveze prema NATO i čuva dobre odnose sa Kosovom i Bosnom. Ovo je trenutak istine za opoziciju u Crnoj Gori dok preuzima odgovornost za upravljanje zemljom“, poručio je Server.
Upitan da li će predsednik Srbije, u slučaju da opozicija formira vladu, možda imati veći udeo u donošenju spoljnopolitičkih odluka u Crnoj Gori, Server je odgovorio da „on svakako očekuje da će se više pitati“.
„Ovo je neobična situacija, jer je on zapravo u vrlo prijateljskim odnosima sa predsednikom Đukanovićem takođe“, tvrdi Server, koji ne vidi da Crna Gora predstavlja neki veći problem za Srbiju.
„Ne vidim kako je njeno kretanje ka EU i ulazak u NATO zaista problem za Srbiju“, rekao je on i ocenio da „to nije stvorilo nikakve stvarne izazove za Srbiju“. „Tako da, očekujem da će on imati izvestan uticaj, ali bi i on takođe trebalo da prepozna da su nezavisnost i suverenitet Crne Gore u interesu i Srbije.
Ako Srbija počne da se igra idejom da Crna Gora treba da se vrati pod upravu Beograda, to bi stvorilo velike izazove i verujem, haos u Crnoj Gori koji bi naneo štetu i samoj Srbiji“, zaključio je Server.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.