Trenutna struktura BiH, s entitetima i kantonima, koja je nasleđe rata, dokazala je da ne može osigurati adekvatnu vlast, rekao je profesor američkog Univerziteta “DŽons Hopkins” Daniel Server u intervjuu Oslobođenju koji sarajevski list objavljuje danas.
Dejtonski sporazum je dokazao da može zaustaviti rat. Ali je jasno da ne može osigurati vladavinu unutar BiH potrebnu za približavanje ili članstvo u EU. A to građani BiH žele, to Brisel želi, a to žele i SAD, rekao je on. Aktuelni političari uživaju u moći koju crpe iz dejtonskog Ustava i neće je dobrovoljno predati. Međunarodna zajednica može pomoći tako što će podržati neke narodne pokrete koji žele promene Ustava BiH.
„Jasno je da aktuelni nacionalni lideri neće omogućiti novi ustav za BiH. Građani će se sami morati pokrenuti, glasati za novo vođstvo i insistirati da nova vlast donese novi ustav. To bi mogao biti dug put, ali mislim da međunarodna zajednica može pomoći osiguravajući zaštitu bilo kojim narodnim pokretima i sprečavajući represiju.
Međunarodna zajednica, takođe, može pomoći osiguravajući da ne bude uplitanja iz Hrvatske i Srbije, garantirajući da policijske snage, posebno u RS, ne budu naoružane iznad razumnog nivoa“, rekao je Server. „Niste puno bitni kada su u pitanju prioriteti SAD. Balkan nije značajan prioritet. No, to ne znači da ne možete očekivati podršku.
Balkan nije bio bitan ni Donaldu Trampu. Nešto jeste uradio, ne mislim veoma uspešno, ali je radio. Mislim da će Bajdenova administracija uraditi više, jer je i sam Biden duboko upoznat sa stanjem i željeće da stvari ispadnu dobro“, smatra Server.
„Nisam siguran šta će se dogoditi sa OHR. Puno je želje za jačanjem uloge visokog predstavnika, ali nisam siguran kako završiti. To ovisi od razgovora EU i SAD-a i to pre nego porazgovaraju sa stranama u BiH. Oni moraju kreirati viziju onoga što žele ostvariti. Evropljani ne žele da visoki predstavnik bude previše aktivan, žele da domaći preuzmu odgovornost. I ja sam tome sklon. U isto vreme prilično je jasno da OHR mora ostati. Pa makar, kako je rekao Server, za slučaj da se jave pokreti koji bi vodili otcepljenju RS.
Verujem da ćete neke poteze videti. EU i Britanija su počeli prepoznavati potrebu da rasporede vojne snage u Brčkom, pa i širom BiH. I SAD, verujem, shvataju da moraju uraditi više na odgovoru Miloradu Dodiku, kaže Server. Na pitanje da li veruje da Milorad Dodik može doći pod sankcije EU, Server je rekao da „Evropljani moraju da naučw da koristw svoju moć efikasnije. Još nisu. Ali će morati“.
„Rusi poseduju Milorada Dodika i teško su naoružali njegovu policiju. To je opasno. Cilj zvanične Moskve je osigurati da BiH ne nastavi put ka NATO-u, pa čak i kroz stvaranje problema. Uticaj Moskve je i u Beogradu. To riskira podelu Balkana između Zapada i Rusije, ali i Kine. Ne zvuči mi to kao dobro susedstvo. Srbi to mogu zaustaviti.
Zapad će pomoći, ali građani RS i Srbije su ti koji moraju pokrenuti inicijative“, naglasio je Server.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.