Šest meseci do Bregzita: Ključni datumi 1 Foto: EPA-EFE/ANDY RAIN

Još je šest meseci do datuma službenog izlaska velike Britanije iz Evropske unije, a pregovori između Brisela i Londona o tome su, prema rečima britanske premijerke Tereze Mej, u slepoj ulici.

Ako Mej uspe postići sporazum s EU-om, njen plan će još trebati potvrditi razjedinjena Konzervativna stranka i Parlament.

Ako ne uspe, Velika Britanija bi se mogla suočiti s izlaskom bez sporazuma, novim izborima ili još jednim referendumom.

Ovo su značajni datumi za dalji razvoj događaja pre službenog izlaska u martu iduće godine:

Konferencija konzervativaca (30. septembar – 3. oktobar)

Konzervativci često provode svoje godišnje konferencije u grozničavoj atmosferi.

Mej je prošle godine na njoj održala neuverljiv govor, tokom kojeg je izgubila glas, a iza leđa su joj padala slova sa pozadine pozornice.

Ovaj put će skupom dominirati tenzije oko njenog plana za Brexit, a rivali, poput bivšeg ministra vanjskih poslova Borisa Džonsona, verovatno će iskoristiti priliku kako bi članstvo uverili da je za stranku bolje da su joj oni na čelu.

Iako Mej na konferenciji želi prvenstveno govoriti o unutrašnjoj politici umesto o Bregzitu, na skupu će ispitati mnijenje svoje stranke o sporazumu koji planira postići s EU-om.

Evropsko veće (18. oktobra)

Mej će se sredinom oktobra susresti s drugim evropskim čelnicima i Evropskom komisijom kako bi pokušala zaključiti pregovore oko uvjeta britanskog izlaska i budućem odnosu s Evropom.

Visoki evropski zvaničnici naglašavaju kako će taj susret biti „trenutak istine“ za pregovore te da će tada znati je li postignut dovoljan napredak za formaliziranje sporazuma u novembru.

Završni dokument će morati pružiti rešenje za trgovinska pitanja i izbegavanje povratka kontrola na granici između Severne Irske i Republike Irske, koja će postati jedina kopnena granica Ujedinjenog Kraljevstva s EU-om.

Obe su strane otkrile kako se razgovori mogu produžiti do novembra bez ugrožavanja daljih rokova.

Specijalni samit o Brexitu (17. i 18. novembar)

Čelnici EU-a su na summitu u Salzburgu sredinom septembra dogovorili posebni skup 17. i 18. novembra, na kojem se treba zaključiti sporazum o Bregzitu.

Ako ga do tada bude.

Evropsko veće (13. i 14. decembar)

Čelnici članica EU-a susreće se ponovo na Veću 13. i 14. decembra.

Ako se sporazum ne postigne u novembru, ovaj samit bi mogao biti jedna od posljednjih prilika za dogovor ako će ga parlamenti u Briselu i Londonu biti spremni ratificirati do marta.

Glasanje britanskog Parlamenta o Brexitu (neodređen datum)

Za bilo kakav sporazum, postigne li ga uopće, Mej mora dobiti podršku u Parlamentu.

Za to joj treba oko 320 glasova.

Njeni konzervativci u tom telu od 650 zastupnika imaju 316 mesta, pa se za većinu oslanjaju na severnoirsku stranku DUP, koja ima 10 zastupnika.

Laburisti su krajem septembra odlučili glasati protiv bilo kakvog dogovora koji premijerka postigne s Briselom, zbog čega bi ona mogla izgubiti na glasanju u Parlamentu ako ne uspe uveriti sve zastupnike svoje koalicije.

Laburisti su na istom skupu podržali ideju o novom referendumu o Bregzitu.

Neuspeh premijerkinog plana u Parlamentu mogao bi ugroziti njeno vodstvo strankom i dovesti do kolapsa Vlade i privremenih izbora.

Ratifikacija u Evropskom parlamentu (neodređen datum)

Sporazum između Velike Britanije i 27 evropskih čelnika mora ratificirati i Evropski parlament.

Ako proces krene u novembru, ili čak u decembru, i dalje će biti dovoljno vremena da se do datuma Brexita dovrši taj slojeviti proces.

Konačno glasanje moglo bi se održati na plenarnoj sednici od 11. do 14. marta.

To će razdoblje biti obeleženo kampanjom uoči evropskih izbora u maju, na kojima Britanci više neće učestvovati.

Evropski zvaničnici su nagovijestili kako bi se mogla tolerirati još jedna odgoda ako se pregovarači jako približe postizanju sporazuma, no mogla bi iznositi najviše nekoliko sedmica, jer aktuelni EP ima posljednju plenarnu sednicu sredinom aprila, što je daleko iza datuma službeno određenog za Bregzit.

Izjava u slučaju izostanka sporazuma

Ako se do 21. januara 2019. godine ne postigne dogovor, britanska Vlada mora u pet dana objaviti koji su joj planovi, što je određeno evropskim sporazumom o izlasku.

Mej je krajem septembra rekla kako je nepostojanje sporazuma bolja opcija od lošeg dogovora.

Razdruživanje (29. mart 2019.)

Tog datuma Britanci službeno izlaze iz EU-a. Ako se do toga dana postigne sporazum, nastupa prelazni period, kada će veliki dio evropskih pravila i regulacija biti na snazi, dok Vlada u Londonu ne formulira i provede zamjenske mjere za niz pitanja, poput imigracije.

Glavni pregovarač EU-a oko Brexita Mičel Barnier u septembru je podsetio kako izlazak iz tog bloka znači i napuštanje 750 međunarodnih sporazuma.

Kraj prelaznog razdoblja (31. septembar 2020.)

Krajem 2020. godine završava se prelazno razdoblje kojem je cilj amortiziranje posledica Brexita na ekonomiju te smirivanje nestabilnosti.

Do sada je dogovoren samo mali deo budućeg odnosa EU-a i Velike Britanije po pitanju trgovine, jedinstvenog tržišta i drugih važnih pitanja.

Tekst preuzet sa Al Jazeera

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari