Vlada Južne Koreje odobrila je prošle godine izvozne dozvole Poljskoj da bi Ukrajini obezbedila haubice Krab, koje su napravljene od južnokorejskih komponenti, rekao je Rojtersu u sredu zvaničnik za nabavku odbrane u Seulu, piše Rojters.
Ovi komentari su prva potvrda da je Južna Koreja zvanično pristala da barem indirektno obezbedi komponente naoružanja Ukrajini za njen rat protiv Rusije.
Zvaničnici Seula su ranije odbili da komentarišu Krabove, što je podstaklo spekulacije o tome da li je Južna Koreja formalno pristala ili jednostavno gleda na drugu stranu.
Biro za kontrolu tehnologije Administracije programa za odbrambene nabavke (DAPA) pregledao je i odobrio prenos šasije haubice proizvedene u Južnoj Koreji, rekao je Kim Hijoung-čeol, direktor odeljenja Evropa-Azija Biroa za međunarodnu saradnju.
„Pregledali smo svu dokumentaciju i moguće probleme unutar DAPA-e… a zatim smo doneli odluku da damo izvoznu dozvolu Poljskoj“, rekao je on Rojtersu u intervjuu u sedištu DAPA-e na periferiji Seula.
On je kasnije naglasio da je stav vlade da ne prenosi sisteme naoružanja Ukrajini.
Ministarstvo odbrane Južne Koreje istaklo je da se Krab sastoji od komponenti iz nekoliko zemalja i da transfer nije uključivao kompletan južnokorejski sistem naoružanja.
Proizveden od poljske Huta Stalova Vola, Krab je samohodna haubica napravljena kombinovanjem južnokorejske K9 Thunder šasije, britanske kupole BAE Sistems, francuskog topa Nekster Sistems 155 mm i poljskog sistema za upravljanje vatrom.
Nakon ruske invazije u februaru prošle godine, Poljska je u maju u Ukrajinu poslala 18 Krabova, a dve zemlje su potpisale naredbe za još desetina njih.
Rusija rat naziva „specijalnom vojnom operacijom“, a predsednik Vladimir Putin je prošle godine optužio Seul da je Ukrajini obezbedio oružje, rekavši da bi takva odluka uništila njihove bilateralne odnose.
Južnokorejski predsednik Jun Suk Jeol rekao je tada da Južna Koreja, saveznica SAD, nije obezbedila nikakvo oružje. Njegova administracija kaže da ne planira da menja tu politiku.
Jun je rekao da južnokorejski zakon otežava direktnu prodaju oružja zemljama u aktivnom sukobu. Seul takođe nije bio voljan da ljuti Rusiju uprkos rastućem pritisku Sjedinjenih Država i zemalja NATO-a da obezbede oružje i municiju.
„Očigledno mislimo da bi Južna Koreja trebalo da učini više, i to redovno saopštavamo Junovoj administraciji“, rekao je Rojtersu zapadni diplomatski izvor u Seulu.
Tokom posete Seulu u januaru, generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg pozvao je Južnu Koreju da poveća vojnu podršku Ukrajini, pozivajući se na druge zemlje koje su promenile svoju politiku nedavanja oružja zemljama u sukobu nakon ruske invazije.
Šef DAPA ima pravo da odlučuje šta će izvoziti, ali u praksi to je i na volji predsednika, rekao je Jang Uk, naučni saradnik i stručnjak za odbranu na seulskom institutu za političke studije Asan.
„Vlada mora da razmotri sve stavove, uključujući poziciju ministarstva spoljnih poslova, diplomatiju, kao i ekonomske aspekte“, rekao je on. „Ako Koreja podrži Ukrajinu, Rusija bi mogla da uzvrati prodajom savremenih aviona Severnoj Koreji ili transferom tehnologije koja je Severnoj Koreji zaista potrebna.
Južna Koreja je imala koristi od žurbe Evrope da se ponovo naoruža, potpisavši sa Poljskom sporazum o oružju vredan 5,8 milijardi dolara prošle godine za stotine raketnih bacača Chunmoo, tenkova K2, samohodnih haubica K9 i borbenih aviona FA-50.
Kim je rekao da će Poljskoj biti potrebna dodatna dozvola Južne Koreje da bi Ukrajini dostavila bilo koje od tog novog oružja. Zvaničnici DAPA-e su ranije naglasili da te prodaje služe za jačanje odbrane Poljske, a ne za pomoć Ukrajini.
Osetljivost Južne Koreje po ovom pitanju je naglašena sporazumom o prodaji artiljerijskih granata od 155 mm Sjedinjenim Državama. Zvaničnici u Vašingtonu su rekli da žele da pošalju municiju u Ukrajinu, ali Južna Koreja insistira da Sjedinjene Države moraju biti krajnji korisnik.
Portparol južnokorejskog ministarstva odbrane rekao je da su pregovori o tom sporazumu u toku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.