Strahovi zbog krize na Korejskom ostrvu jesu opravdani jer bi svaka jednostrana akcija u pravcu vojnog rešenja mogla da dovede do nebrojenih žrtava i materijalnog razaranja
Moglo bi da dođe i do poremećaja rasporeda snaga u tom delu sveta, rekla je gostujući u Dnevniku RTS profesroka Fakulteta političkih nauka Dragana Mitrović i ukazala da se u tom delu sveta nalaze neke ekonomski, vojno i politički najvažnije države koje imaju različite stavove.
„Ali mi se čini da su ipak svi opredeljeni ka tome da je mirni put i put pregovora onaj koji vodi do trajnog rešenja“, rekla je Mitrovićeva. Ona je navela, izgleda da se svi plaše da bi unutrašnji problemi u SAD mogli da navedu američkog predsednika da posegne za tzv. lakim rešenjem, „koje u ovom slučaju nije lako“.
Mitrović je navela da Severna Koreja demonstrira da je postala nuklearna sila i želi da bude priznata kao takva, prenosi RTS.
„To je poruka koju SAD i saveznici teško prihvataju jer su negirali realno stanje na Korejskom poluostrvu poslednjih dvadesetak godina“, kaže Mitrovićeva.
Ukazuje da Rusija i Kina nisu saglasne sa daljim sankcijama prema Pjongjangu jer su one već oštre i pogodile su Severnu Koreju. To što američki predsednik Donald Tramp pominje da bi sve zemlje koje trguju sa Severnom Korejom mogle da se nađu pod američkim sankcijama, profesorka Mitrović smatra apsurdnim jer bi se na taj način pod sankcijama našli Japan i Kina, što bi otvorilo novi front suprotstavljanja.
Profesorka FPN-a ističe da Rusija smatra da bi dalja izolacija Severne Koreje predstavljala „guranje na ivicu ambisa“ a u tom slučaju potezi očajnika postaju neželjeni i loši.
Komentarišući ulogu Kine, Mitrovićeva je rekla da Peking godinama trpi pritiske zapadnih saradnika jer je najveći davalac humanitarne pomoći Severnoj Koreji i ogroman procenat severnokorejske trgovinske razmene se odvija sa Kinom.
Međutim, kako kaže, Kim Džong Un za razliku od oca i dede ne veruje naročito kineskim liderima i želi da se osamostali. Zbog toga je uticaj Pekinga skroman, iako ga ima, a Mitrovićeva smatra da je za Kinu to postalo veliki balast jer ne može da kontroliše severnokorejski režim.
Govoreći o 9. septembru, nacionalnom prazniku u Severnoj Koreji, Mitrovićeva kaže da ne možemo znati šta će se dogoditi, ali dodaje da se može očekivati lansiranje neke rakete.
„Zbog zapaljive situacije strepimo od tog datuma ali ključno je da akteri pokažu uzdržanost jer su pregovori put za rešenje krize“, kaže Dragana Mitorvić.
Zaključuje, da će ishod biti dalje naoružavanje jer Japan nabavlja novi sistem odbrane a SAD će tu proći kao dobar trgovac. Takođe, Južna Koreja koja je pod pritiskom Kine zaustavila razmeštanje sistema THAAD, sada će to nastaviti i zbog toga se trka u naoružanju u tom delu sveta nastavlja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.