Prkoseći pretnjama američkog predsednika Donalda Trampa da je očekuje „bes i vatra“, nazvavši ga „nerazumnim“ i odbacivši njegovo upozorenje kao „gomilu gluposti“, Severna Koreja je objavila detaljan plan, za koji tvrdi da će biti gotov za nekoliko dana, za lansiranje projektila usmerenih tako da pogode vode uz obalu pacifičkog ostrva Guam, koje pripada SAD.
General Kim Rak Gijom, lider severnokorejskih strateških snaga, je povodom Trampovih izjava rekao: „Normalan dijalog nije moguć sa tako nerazumnim čovekom, na njega može da utiče samo apsolutna sila“.
General je izložio plan za sprovođenje probnog lansiranja četiri raketa srednjeg dometa koje bi letele preko Japana i pale u more oko Guama, „opkolivši“ ostrvo. „Korejska narodna vojska će lansirati rakete Hvasong-12 koje će preleteti nebo iznad prefektura Šimani, Hirošima i Koiči u Japanu. One će preleteti 3.356,7 kilometara za 1.065 sekundi i udariti u vode na oko 30 do 40 kilometara od ostrva Guam“, navodi se u generalovoj izjavi i dodaje da će plan za ovu „demonstraciju sile“ biti gotov sredinom ovog meseca i da će se tada čekati na naređenja predsednika Kim DŽong Una. Kako piše Gardijan, jasno je da ova izjava predstavlja razmetanje hrabrošću i da Severna Koreja Trampove pretnje smatra za blef, a ovaj odgovor Pjongjanga je najotvorenija i najdetaljnija pretnja do sada, i očigledno je da ima za cilj da podbada američkog predsednika.
Guverner Guama Edi Kalvo odbacio je pretnje Severne Koreje, rekavši da smatra da one dolaze „iz straha“ i da ne postoji povećana pretnja. „Oni vole da budu nepredvidivi. Izbaciće projektil kada to niko ne bude očekivao, kao što su već i uradili više puta“, rekao je Edi Kalvo u intervjuu agenciji Rojters. On kaže da postoji izvesna zabrinutost među građanima Guama, ali ne i panika. „U ovom trenutku, a to je zasnovano na činjenicama koje su poznate, nema potrebe za brigom i povećavanjem nivoa upozorenja na opasnost“, zaključio je Kalvo. Na ostrvu Guam, na kojem živi 162.000 ljudi, nalazi se američka mornarička baza i vazduhoplovna baza sa šest bombardera B-1B. Prema pisanju En-Bi-Si njuza, ovi bombarderi su od maja ove godine izveli 11 probnih letova u okviru priprema za mogući napad Severne Koreje.
Vojska Južne Koreje saopštila je da izjave severnog suseda predstavljaju izazov Seulu i američko-južnokorejskom savezu i najavila je da je spremna da hitno reaguje na bilo kakvu provokaciju Severne Koreje. Portparol japanske vlade Jošihide Sug rekao je da njegova zemlja „nikada ne bi mogla to da toleriše“ i dodao: „Postupci Severne Koreje očigledno predstavljaju provokaciju za region, kao i za bezbednost međunarodne zajednice“. Britanski državni sekretar Demijan Grin pozvao je Trampovu administraciju da upotrebi procese Ujedinjenih nacija kako bi se kriza razrešila. „Očigledno je da nam je svima u interesu da sukob ne eskalira. Veoma podržavamo procese Ujedinjenih nacija, koje nastavljaju da vrše pritisak na Severnu Koreju da prestane da se ponaša neodgovorno“, rekao je Grin.
Gardijan podseća da je saopštenje severnokorejske državne agencije KCNA o napadu na Guam došlo nakon dva dana „balansiranja na ivici rata“, koje je počelo izveštajem američkih obaveštajnih službi da je Pjongjang uspeo da napravi nuklearnu bojevu glavu dovoljno malu da se montira na raketu. Tim povodom je američki sekretar za odbranu DŽejms Matis izjavio da bi, u slučaju da izvrši napad, Severna Koreja rizikovala „rušenje svog režima i uništenje svog naroda“. Matis je izdao strogo upozorenje u kojem se od Pjongjanga traži da obustavi program naoružanja.
„Severna Koreja mora izabrati da prestane samu sebe da gura u izolaciju i da radi na razvoju nuklearnog oružja. Iako naš Stejt department pokušava da reši ovu globalnu pretnju diplomatskim putem, treba da bude jasno da dve udružene vojske (SAD i Južne Koreje) sada poseduju najpreciznija, najuvežbanija i najmoćnija odbrambena i ofanzivna sredstva na planeti“, rekao je Matis. Osim što je upozorio Severnu Koreju da prestane da preti SAD, zapretivši im da će se „susresti sa vatrom i besom kakvi još nisu viđeni u svetu“, Tramp se takođe hvalio američkim nuklearnim oružjem, napisavši na Tviteru, tokom odmora u NJu DŽerziju: „Prvo naređenje koje sam izdao kao predsednik bilo je da se obnovi i modernizuje naš nuklearni arsenal, koji je sada mnogo jači i moćniji nego ikada pre“.
Skočila potražnja za bunkerimaAmerička kompanija „Rajzing S“, koja se bavi izgradnjom bunkera, saopštila je da je potražnja za podzemnim skloništima porasla za 90 odsto nakon zaoštravanja retorike između SAD i Severne Koreje. Prema rečima predstavnika te kompanije Gerija Linča, najveći porast potražnje za bunkerima je u Japanu. Građani Japana veoma su zabrinuti zbog celokupne situacije sa Severnom Korejom i ljudi su počeli da se opremaju za slučaj da izbije nuklearni rat, rekao je Linč, prenosi Sputnjik. Primetan je porast potražnje za skloništima i u SAD.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.