Severna Koreja ponovo pokreće Masovne igre kako bi privukla priliv strane valute 1

Severna Koreja će obnoviti tradiciju organizovanja godišnje ekstravagantne masovne akrobatske priredbe pod imenom Masovne igre Arirang kako bi se povećali prihodi od turizma u ovoj zemlji koja je izolovana zahvaljujući režimu.

U ovom spektaklu, uvrštenom u Ginisovu knjigu rekorda, oko 100.000 učesnika nastupa pred publikom na Mej dej stadionu koji je, sa kapacitetom od 150.000 mesta, najveći na svetu. Igre su ime dobile po narodnoj priči Arirang, u kojoj se govori o zaljubljenom mladom paru koji je razdvojio zli stanodavac, što se odnosi na podelu dve Koreje.

Kako prenosi Telegraf, ponovno pokretanje ovog akrobatskog plesnog i gimnastičkog performansa najavile su inostrane turističke kompanije koje posluju u Severnoj Koreji. „Čuli smo od više različitih izvora u Severnoj Koreji da će se Masovne igre vratiti 2018! Pojedinosti još nisu poznate, ali želeli smo da što pre sa vama podelimo ove neverovatno uzbudljive novosti“, napisala je turistička agencija Korio turs, sa sedištem u Pekingu, na svom Tviter nalogu. U svom postu ova agencija, koja ima britanskog menadžera, opisala je Masovne igre kao „najveći i najkompleksniji ljudski performans na planeti Zemlji“.

Od 2007. do 2013. manifestacija se održavala svake godine i bila je veoma popularna među turistima koji su bili opčinjeni hipnotičkom veličanstvenošću prizora stotine hiljada izvođača koji plešu i kreću se sa vojničkom preciznošću po pozornici najvećeg stadiona na svetu. Nakon toga, iz nepoznatih razloga, tradicija je prekinuta. Prema rečima turističkog agenta iz Korio tursa, očekuje se da će ove godine Masovne igre biti organizovane u septembru kako bi se proslavila 70. godišnjica osnivanja Demokratske Narodne Republike Koreje. Korio i druge turističke agencije, koje tvrde da turizam ima vitalnu ulogu u povezanosti sa ovom zemljom, vest o ponovnom organizovanju ove manifestacije prihvatile su sa entuzijazmom. Međutim, postoje i oni koji su kritički nastrojeni prema Masovnim igrama i osuđuju ih kao spektakl koji uzdiže okrutni režim.

U međuvremenu, iz Pjongjanga su stigli izveštaji da ova zemlja planira razvoj drugog vida turizma, koji je usmeren na promovisanje dinastije Kim, što neki vide kao meru usmerenu ka povećanju priliva stranih valuta kako bi se ublažio udar međunarodnih sankcija koje su rezultat nastojanja severnokorejske vlade da nastavi sa razvojem programa nuklearnog naoružanja. Očekuje se da će se za ove nove „ekskluzivne“ ture, koje su zamisao fondacije Kim Il Sung Kin DŽong Il koju sponzoriše država, naplaćivati preko 2.000 funti avanturistima koji žele da posete lokacije za koje se tvrdi da su „svete“ za porodicu Kim. To bi uključivalo posetu planini Paektu koja je, prema popularnoj mitologiji režima, mesto rođenja Kim DŽon Ila, oca sadašnjeg lidera zemlje.

„Vlasti će verovatno moći da zarade mnogo novca u stranim valutama od turista koje privlači ideja da uživaju u luksuznim objektima u ovoj tajanstvenoj zemlji“, rekao je neimenovani izvor iz Pjongjanga za severnokorejski sajt Dejli NK. Postoje izveštaji da su sankcije koje su podržale Ujedinjene nacije toliko uticale na ekonomiju Severne Koreje da su vlasti naredile građanima da koriste zaprežna kola ili bicikle umesto automobila, kako bi se sačuvalo dragoceno gorivo. Broj automobila na ulicama se u poslednje vreme smanjio za oko 40 odsto. Nakon napetostima ispunjene 2017, tokom koje je Pjongjang izveo šest nuklearnih testova i ispalio svoju prvu interkontinentalnu balističku raketu (ICBM), UN su ograničile uvoz proizvoda od rafinisane nafte u Severnu Koreju, uključujući dizel gorivo i benzin, na 500.000 barela godišnje, a uvoz sirove nafte na četiri miliona barela godišnje. Režim je izgubio i vredan priliv stranih prihoda zbog novih međunarodnih restrikcija koje su uvedene za severnokorejske radnike u inostranstvu.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari