Severna Koreja tvrdi da raketa koju je ispalila predstavlja novi tip interkontinentalnog balističkog projektila koji ima toliki domet da može da pogodi bilo koju tačku na kopnu Sjedinjenih Država i proglasila je sebe „kompletnom nuklearnom državom“.
U specijalnoj objavi emitovanoj na državnoj televiziji, severnokorejski režim je saopštio da je uspešno testirao Hvasong-15, koji je naprednija verzija interkontinentalnih balističkih raketa (ICBM) koje su lansirane u julu. U saopštenju vlade se citira lider zemlje Kim DŽong Un, koji je rekao: „Sada smo konačno shvatili veliku istorijsku svrhu kompletiranja državne nuklearne sile, svrhu pravljenja moćnih raketa“. Kim je nadgledao lansiranje u Pjongsongu, oko 30 kilometara od Pjongjanga. Državna novinska agencija KCNA je saopštila da je ovaj projektil sofisticiraniji nego oni koji su ranije testirani i da ima mogućnost da ponese „super-veliku tešku nuklearnu bojevu glavu“.
Tvrdnje režima još nisu potvrđene, ali stručnjaci su očekivali da će Severna Koreja demonstrirati da sada u dometu ima celo područje SAD – što bi je znatno ojačalo u pregovorima sa Vašingtonom o njenom programu nuklearnog naoružanja. Međutim, Pjongjang još nije dokazao da je u stanju da postavi minijaturnu nuklearnu bojevu glavu na raketu dugog dometa i da je lansira putanjom koja bi u dometu imala gradove u Americi.
Južna Koreja i Japan najoštrije su osudili lansiranje rakete koja je pala blizu japanske obale. Ispaljivanje ovog projektila, na koje je Južna Koreja odgovorila test-lansiranjem, ponovo je pojačalo zategnutost u regionu nakon zatišja dužeg od dva meseca. To je dvadeseti put da je Severna Koreja ispalila balističku raketu ove godine, i verovatno treće uspešno testiranje ICBM nakon dva lansiranja u julu. Predsednik Južne Koreje Mun DŽae In izrazio je zabrinutost da će, kada Severna Koreja usavrši ICBM, stabilnost u regionu „izmaći kontroli“ i dovesti do toga da SAD razmotre lansiranje preventivnog napada.
Japanski premijer Šinzo Abe osudio je lansiranje kao „nešto što se ne može tolerisati“ i sazvao hitan sastanak Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija. Samo nekoliko sati nakon testiranja rakete, Abe i američki predsednik Donald Tramp su se složili da pojačaju svoje odbrambene sposobnosti i da nateraju Kinu, koja je glavni saveznik Severne Koreje, da izvrši veći pritisak na Pjongjang po pitanju programa naoružanja. Kineska vlada je izrazila „veliku zabrinutost“ zbog testiranja i pozvala sve strane da postupaju oprezno.
„Ova raketa je letela više nego sve koje su do sada lansirali. To je sa njihove strane dokaz da nastavljaju sa razvojem i pravljenjem projektila koji mogu da ugroze bilo koju zemlju na svetu“, rekao je ministar odbrane SAD DŽejms Matis. Tramp, koji je insistirao na tome da Severna Koreja neće uspeti da usavrši ICBM dok je on predsednik, rekao je:
„Mi ćemo se pobrinuti za to, to je situacija koju ćemo rešiti.“ Samo nekoliko minuta nakon lansiranja, južnokorejske vlasti su saopštile da je Seul izveo probno lansiranje „preciznog“ projektila, pokazavši tako da je spreman odmah da odgovori na bilo koji napad Severne Koreje. „Diplomatske opcije ostaju i dalje otvorene, za sada. SAD ostaju posvećene tome da se nađe miran put do denuklearizacije i da se zaustave ratoborni postupci Severne Koreje“, izjavio je američki državni sekretar Reks Tilerson. Generalni sekretar UN Antonio Gutereš kaže da ovo lansiranje predstavlja kršenje sankcija i pokazuje „potpuno nepoštovanje prema jedinstvenom stavu međunarodne zajednice“.
Veoma visoka putanjaRaketa je letela 50 minuta veoma visokom putanjom, dostigavši visinu od 4.500 kilometara iznad zemlje (što je preko deset puta više nego orbita na kojoj se nalazi Nasina međunarodna svemirska stanica) pre nego što je sletela na udaljenosti od oko 1.000 kilometara od mesta lansiranja, blizu zapadne obale Japana. Američki fizičar i stručnjak za projektile Dejvid Rajt je izračunao da bi ova raketa, kada bi putovala normalnom umesto tako visokom putanjom, imala domet od 13.000 kilometara, što je dovoljno da dosegne Vašington, kao i ostatak američke zapadne obale, ali i Evropu ili Australiju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.