Severna Koreja testirala novu hipersoničnu raketu srednjeg dometa 1Foto: EPA/KCNA

Severna Koreja je danas saopštila da je testirala novu hipersoničnu raketu srednjeg dometa sa pogonom na čvrsta goriva.

Lider Severne Koreje Kim Džong Un je objavio da je posle ovog, kako je naveo, uspešnog testiranja, njegova zemlja stekla sposobnost da proizvodi rakete na čvrsto gorivo i s nuklearnim kapacitetom svih dometa, a one mogu da ugroze susedne zemlje u Aziji, kao i SAD.

Sa druge strane, vojska Južne Koreje je saopštila da Sever preuveličava uspeh testa, kao i svoje opšte raketne kapacitete.

Saopštenje Severne Koreje dolazi dan nakon što su vojske Južne Koreje i Japana utvrdile da da je raketa lansirana iz blizine prestonice Severa Pjongjanga ka njenom Istočnom moru.

Severnokorejski državni mediji su izvestili da je testiranje nadgledao lično Kim Džong Un koji je novu Hvasong-16B raketu opisao kao ključni deo politike nuklearnog odvraćanja i obećao je da će proizvesti još sličnog oružja kako bi se suprotstavio „neprijateljima“, najverovatnije misleći na SAD, Južnu Koreju i Japan.

Prema navodima državne novinske agencije Severne Koreje KCNA tokom testa u utorak, hipersonična klizna bojeva glava rakete dostigla je visinu od 101 kilometar i letela oko 1.000 kilometara nakon što se odvojila od lansirne rakete, i izvela je različite manevre pre sletanja u vode između Korejskog poluostrva i Japana.

Međutim, generalštab vojske Južne Koreje danas je ostao pri svojoj proceni da je projektil preleteo samo oko 600 kilometara i optužio Severnu Koreju da preuveličava performanse rakete, iako je priznao da se severne tehnologije poboljšavaju.

Samo nekoliko sati nakon laniranja Ministarstvo odbrane Južne Koreje je saopštilo da su oni zajedno sa SAD i Japanom izvršili kombinovanu vazdušnu vežbu iznad voda u blizini južnokorejskog ostrva Džedžu u kojoj je učestvovao najmanje jedan američki bombarder B-52 sa nuklearnom sposobnošću.

Poslednjih godina Severna Koreja razvija više projektila sa čvrstim pogonom. Takvo oružje je lakše pomeriti i sakriti, i može se lansirati brže od projektila na tečno gorivo, koje je potrebno napuniti gorivom pre lansiranja i ne mogu ostati napunjene gorivom tokom dužeg vremenskog perioda.

Od 2021. ona takođe testira hipersonično oružje koje je projektovano da leti brzinom pet puta većom od brzine zvuka. Ukoliko poboljšaju svoju tehnologiju proizvodnje takvi sistemi bi potencijalno mogli predstavljati izazov za regionalne sisteme protivraketne odbrane zbog svoje brzine i manevarske sposobnosti.

Severna i Južna koreja su podeljene nakon Korejskog rata koji je vođen između 1950. i 1953. godine. Dve zemlje su od tada zvanično u ratu i odnosi su konstantno napeti. Dok Severnu Koreju podržava Kina i Rusija, na strani Južne Koreje su SAD i Zapad.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari