Radi se verovatno o jednom od najeksplozivnijih istražnih postupaka u istoriji Savezne Republike Nemačke. Savezno državno tužilaštvo već mesecima pokušava da rasvetli okolnosti napada na gasovod Severni tok u septembru 2022.
Istraga se vodi zbog sumnje u „protivustavnu sabotažu“ na dnu Baltičkog mora. Savezni ured za borbu protiv kriminala i Savezna policija dobili su zadatak da pronađu počinioce koji su uništili cevi nemačko-ruskog gasovoda na dubini od oko 70 metara ispod površine mora.
U fokusu interesovanja nemačkih istražitelja već neko vreme je jedna 15 metara duga jahta koja nosi ime „Andromeda“. Ona je, kako se sumnja, početkom septembra prošle godine napustila luku u Rostoku, na nemačkoj baltičkoj obali. Osobe koje su se u trenutku isplovljavanja verovatno nalazile na njoj, po svemu sudeći su iznajmljivaču plovila dali falsifikovane pasoše. BKA je tokom istrage na toj jahti kasnije otkrio i tragove eksploziva.
Od jahte do ukrajinske vojske?
Sudeći po istraživanju nemačkih javnih servisa WDR i NDR, kao i dnevnog lista „Zidojče cajtung“, navodno više tragova povezanih s iznajmljivanjem „Andromede“ vodi ka Ukrajini, i to prema krugovima ukrajinske vojske.
Najpre se u tom kontekstu spominje jedna turistička agencija u Varšavi, koja je očigledno služila samo kao paravan, odnosno jedan falsifikovan rumunski pasoš koji je, prema saznanjima nemačkih istražnih organa, očigledno koristio jedan mladi Ukrajinac. On je pak, kako se sumnja, povezan s ukrajinskom vojskom. Istražitelji osim toga na „meti“ imaju i neke druge osobe, koje smatraju mogućim pomagačima grupe koja je, kako se sumnja, izvela napad.
Pretres kod jedne svedokinje
Tokom protekle nedelje BKA je, kako su objavili pomenuti nemački mediji, u okviru istrage okolnosti napada na Severni tok u Frankfurtu na Odri obavio pretres stana jedne osobe koja nema status osumnjičene. Radi se o bivšoj partnerki jednog ukrajinskog osumnjičenika protiv kojeg se vodi konkretna istraga. Ona je saslušana, a kako tvrde nemački mediji, zaplenjen je i njen mobilni telefon.
Svedokinja i osumnjičeni Ukrajinac imaju očigledno jedno zajedničko dete. Oni su, kako se dalje navodi, jedno vreme i živeli zajedno. Istražni organi BKA su, sudeći po informacijama medija, uzeli jednu probu DNK tog deteta kako bi je uporedili s DNK pronađenim na jahti „Andromeda“. Na taj način nameravaju da provere da li se osumnjičeni Ukrajinac u septembru prošle godine zaista nalazio na tom plovilu.
Jedna portparolka nemačkog Saveznog državnog tužilaštva potvrdila je da je „25. maja u Frankfurtu na Odri izvršena premetačina stana jedne osobe koju se ne sumnjiči“. Dodatni detalji o toku istražnog postupka nisu saopšteni. Savezni ured za borbu protiv kriminala nije želeo da se izjasni na novinarski upit nemačkog medijskog tima.
Istraga se nastavlja
Osim nemačkog istražnog postupka, istraga o okolnostima napada na gasovod Severni tok trenutno se vodi i u nekoliko drugih evropskih zemalja. Tim slučajem se bave i danski i švedski organi, ali se o trenutnom statusu istražnog postupka u te dve zemlje za sada ne zna gotovo ništa. Nadležno Državno tužilaštvo u Švedskoj nedavno je samo šturo saopštilo: „Raspolažemo dobrom slikom o tome što se dogodilo na mestu čina, odnosno kako je ta akcija izvedena.“
Osim toga, više medija je proteklih meseci izveštavalo o sumnjivim ruskim vojnim brodovima koji su se, neposredno uoči eksplozija na Severnom toku, nalazili u blizini gasovoda. Jednim delom su, kako se pisalo, ti brodovi isključili signale kako ne bi mogli da budu locirani.
Izvori u nemačkim bezbednosnim krugovima navode da to nije neuobičajeno kada se radi o ruskim vojnim brodovima i dodaju da oni to redovno čine na području Baltičkog mora. NATO je ipak u stanju da prati rutu kojom se ti brodovi kreću. Nemački istražitelji ispitali su i te tragove, odnosno analizirali satelitske snimke i radio-signale.
Do sada je, prema mišljenju istražnih organa, najkonkretniji trag u istražnom postupku – jahta „Andromeda“ – iako se ne isključuje ni mogućnost da želi da se istražitelji na taj način zapravo „navuku“ na pogrešan i lažan trag, odnosno da se kod iznajmljivanja „Andromede“ radilo o takozvanoj „False-Flag“ operaciji.
Zvanični komentari nadležnih nemačkih državnih organa u poslednje vreme zvuče prilično rezervisano. Na jednoj nedavnoj priredbi u Berlinu, Bruno Kal, predsednik BND-a (tajne službe za delovanje u inostranstvu, prim.red), izjavio je da se ne bi trebalo nadati brzom razjašnjavanju okolnosti napada na gasovod. „Nijedna zemlja sveta, nijedna obaveštajna služba ovoga sveta, nije trenutno u stanju to konkretno da uradi“ -dakle da prebaci odgovornost za napad na nekog konkretnog. Kal je to izjavio na skupu Savezne akademije za bezbednosnu politiku (Baks), i ujedno dodao da postoje „naznake koje vode u sve moguće smerove“.
Portparol savezne vlade Štefen Hebeštrajt prošle nedelje takođe nije želeo da kaže ništa konkretno: „Nešto smisleno o ovome možemo da kažemo tek kada budemo posedovali određene naznake, odnosno jasne dokaze ko stoji iza tog čina“, rekao je on. Hebeštraj je ipak dodao da je jasno da je za izvođenje takve akcije potrebna „znatna količina kriminalne, a možda i terorističke energije“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.