Ujedinjene nacije su uvele novi paket sankcija Severnoj Koreji nakon njenog šestog i najvećeg nuklearnog testa.
Nove mere uključuju ograničenje uvoza nafte i zabranu izvoza tekstilnih proizvoda s ciljem da se zemlja kazni zbog razvoja nuklearnog oružja. Sjedinjene Države su prethodno predlagale strože sankcije, uključujući potpunu zabranu uvoza nafte, piše Bi-Bi-Si. Odluka o novom paketu sankcija je jednoglasno doneta tek nakon što su Rusija i Kina pristale na ublažene mere.
Državna novinska agencija u Severnoj Koreji je objavila saopštenje Pjongjanga sa upozorenjem da ako SAD na kraju proguraju strože sankcije, Severna Koreja će „obezbediti garancije da SAD plaćaju određenu cenu“. Prošlonedeljni zahtev Sjedinjenih Država da se Severnoj Koreji uvede potpuna zabrana uvoza nafte pojedini analitičari su ocenili kao meru koja će potencijalno destabilizovati režim.
Nove sankcije UN uključuju ograničenje uvoza sirove nafte i naftnih proizvoda. Najveći snabdevač Severne Koreje naftom je Kina, njen glavni ekonomski saveznik. Takođe je uvedena zabrana na izvoz tekstilnih proizvoda, koji Severnoj Koreji obezbeđuje drugi najveći prihod na godišnjem nivou i iznosi 700 miliona dolara. Severnokorejskim radnicima u inostranstvu neće biti obnovljene vize, čime će prema procenama SAD godišnji poreski prihodi biti umanjeni za 500 miliona dolara. Predlog da se severnokorejskom lideru Kim Džong Unu zamrzne imovina i zabrane putovanja je odbačen.
„Ne uživamo u današnjem dodatnom pooštravanju sankcija. Ne tražimo rat“, rekla je ambasadorka SAD u UN Niki Hejli nakon glasanja u Savetu bezbednosti UN. Portparol kabineta južnokorejskog predsednika je rekao juče da „Severna Koreja mora da shvati da će bezobzirno ugrožavanje međunarodnog mira doneti samo još jače sankcije“.
Ministarstvo spoljnih poslova Kine je saopštilo juče da se „Severna Koreja nije obazirala na protivljenje međunarodne zajednice, te je ponovo izvela nuklearni test, čime je žestoko povredila rezolucije Saveta bezbednosti UN.“ Takođe je ponovilo svoj apel da se umesto vojnog odgovora pronađe „mirno rešenje“, dodavši da „Kina nikada neće dozvoliti da poluostrvo sklizne u rat i haos“.
Analitičari ocenjuju, piše Bi-Bi-Si, da je Kina veoma oprezna i želi da se one pooštre da bi pokazala svoje nezadovoljstvo Pjongjangu i izbegla optužbe SAD za saučesništvo. Međutim, oni ističu da ona ne želi da mere budu toliko stroge da ugrožavaju opstanak Severne Koreje. I Rusija i Kina su ponovile svoje predloge da SAD i Južna Koreja prekinu sa svim vojnim vežbama, koje izazivaju bes kod Severne Koreje, te da obustave razmeštaj spornog sistema antiraketne odbrane Thaad u zamenu za to da Pjongjang obustavi svoj program za proizvodnju nuklearnog oružja. Peking smatra da Thaad, koji ima snažan radar, predstavlja bezbednosnu pretnju po Kinu i susedne zemlje. Hejlijeva je, međutim, predlog odbacila, nazvavši ga „uvredljivim“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.