Severnokorejski vođa Kim Džong Un otvorio je sastanak vladajuće Radničke partije o razvoju poljoprivrede, objavili su danas državni mediji a prema navodima susedne Južne Koreje, Pjongjang je suočen sa „ozbiljnim“ nestašicama hrane.
Ovakav sastanak se održava obično jednom ili dva puta godišnje ali je ovaj put sazvan samo dva meseca posle prethodnog koji se takođe odnosio na poljoprivredna pitanja.
Neuobičajena učestalost sastanaka posvećena poljoprivredi podgrejava spekulacije prema kojima je Severna Koreja trenutno suočena sa nestašicama hrane.
Kim je predsedavao juče otvaranju plenarnog sastanka visokih zvaničnika vladajuće partije da „analizira i nadgleda… program ruralne revolucije u novoj eri, i odluči o važnim i hitnim zadacima koje treba odmah izvršiti“, javila je zvanična severnokorejska agencija KCNA.
Učesnici sastanka su jednoglasno usvojili sve predviđene tačke dnevnog reda i počeli razgovore o toj temi, navela je KCNA bez dodatnih detalja.
Pema navodima južnokorejskog Ministarstva za ujedinjenje, prijavljeni su mnogi slučajevi smrti zbog gladi u Severnoj Koreji. Portparol tog minsitarstva rekao je da se ocenjuje da se beleže ozbiljne nestašice hrane kod severnokorejskog suseda i da izgleda da je Pjongjang tražio pomoć od Svetskog programa za hranu.
Severna Koreja koja ima nuklearno oružje i uvedene su joj sankcija zbog programa naoružanja već duže vreme suočava se s teškoćama da prehrani stanovništvo. zemlja je veoma podložna posledicama prirodnih katastrofa, posebno poplavama i suši zbog hroničnog nedostatka infrasturkture ali i zbog nestajanja šuma, u decenijama lošeg upravljanja državom.
Ta situacija se pogoršala od kada je zatvorila granice na početku pandemije korona virusa, a te mere su ublažene tek nedavno kada je došlo do manje razmene sa susednom Kinom.
Severnu Koreju povremeno pogađa glad. Tokom gladi 1990-ih umrlo je stotine hiljada ljudi, po nekim procenama radi se čak o milionima.
Prema navodima specijalizovanog portala o Severnoj Koreji, zemlja trenutno prolazi kroz najteže nestašice hrane u poslednjih nekoliko decenija.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.