Si Đinping u poseti Rijadu: Kada se Kina i Saudijska Arabija sastanu, ništa nije važnije od nafte 1Foto: EPA/LINTAO ZHANG / POOL

Kineski predsednik Si Đinping nalazi se u poseti Saudijskoj Arabiji, prvi put posle skoro sedam godina.

Tokom posete se očekuje da će Si Điping potpisati ugovore vredne milijardi dolara sa najvećim svetskim izvoznikom nafte i sastati se sa liderima širom Bliskog istoka.

Poseta je znak da Kina i region Zaliva produbljuju svoje ekonomske odnose u trenutku kada su se američko-saudijske veze raspale zbog odluke OPEK-a da smanji snabdevanje sirovom naftom, piše CNN.

Kako je Si napisao u članku objavljenom u saudijskim medijima, putovanje je trebalo da ojača odnose Kine sa arapskim svetom.

Kina je najveći trgovinski partner Saudijske Arabije i izvor rastućih investicija. Takođe je najveći svetski kupac nafte.

Saudijska Arabija je najveći trgovinski partner Kine na Bliskom istoku i najveći svetski snabdevač sirovom naftom.

„Energetska saradnja biće u centru svih diskusija između saudijsko-kineskog rukovodstva“, rekao je Ajham Kamel, šef istraživačkog tima Eurasia Group za Bliski istok i Severnu Afriku.

Energetska bezbednost takođe sve više postaje ključni prioritet za Kinu, koja se sama suočava sa značajnim izazovima.

Prošle godine, bilateralna trgovina između Saudijske Arabije i Kine dostigla je 87,3 milijarde dolara, što je povećanje od 30 odsto u odnosu na 2020., prema podacima kineske carine.

Veliki deo trgovine bio je fokusiran na naftu. Kineski uvoz sirove nafte iz Saudijske Arabije iznosio je 43,9 milijardi dolara u 2021. godini, što čini 77 odsto njenog ukupnog uvoza robe iz kraljevstva.

Taj iznos takođe čini više od četvrtine ukupnog izvoza sirove Saudijske Arabije.

„Stabilnost snabdevanja energijom, u pogledu cena i količina, ključni je prioritet za Si Đinpinga, pošto kineska ekonomija ostaje u velikoj meri zavisna od uvoza nafte i prirodnog gasa“, smatra Esvar Prasad, profesor trgovinske politike na Univerzitetu Kornel.

Druga po veličini svetska ekonomija u velikoj meri zavisi od strane nafte i gasa. Prema zvaničnim podacima, 72 odsto njegove potrošnje nafte uvezeno je prošle godine.

Pošto je Zapad izbegavao rusku naftu u mesecima koji su usledili nakon invazije, Kina je iskoristila očajničku potragu Moskve za novim kupcima.

Između maja i jula, Rusija je bila kineski snabdevač naftom broj 1, sve dok Saudijska Arabija nije ponovo zauzela prvo mesto u avgustu.

“Saudijska Arabija takođe ima snažne motive da produbi energetske veze sa Kinom”, smatra Gal Luft, kodirektor Instituta za analizu globalne bezbednosti.

Kako dodaje, Saudijci su zabrinuti zbog gubitka tržišnog udela u Kini i suočavaju se sa cunamijem ruske i iranske sirove nafte sa velikim popustom.

Njihov cilj je da osiguraju da Kina ostane lojalan kupac čak i kada konkurenti nude jeftiniji proizvod.

Osim sigurnosti snabdevanja, Saudijska Arabija bi mogla da ponudi Pekingu još jednu nagradu sa većim geopolitičkim posledicama.

Rijad je u pregovorima sa Pekingom o određivanju cene za deo svoje prodaje nafte Kini u kineskoj valuti, juanu, a ne u američkom dolaru, navodi se u izveštaju Volstrit džurnala.

Takav dogovor bi mogao da bude podsticaj za ambicije Pekinga da proširi globalni uticaj kineske valute.

Bez obzira na to, postoje ograničenja za jače veze između Rijada i Pekinga.

Pristup Bajdenove administracije Bliskom istoku zabrinuo je Saudijce.

Naime, Bajdenova administracija je preorijentisala svoje političke prioritete sa fokusom na suprotstavljanje Kini. Istovremeno, nagovestila je nameru da smanji sopstveno prisustvo na Bliskom istoku, izazivajući zabrinutost među tamošnjim saveznicima da Sjedinjene Države možda neće biti toliko posvećene regionu kao što su bile, piše CNN.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari