Sin bivšeg dikatora Libijce će podsetiti na život pre revolucije 1foto EPA-EFE/LIBYAN ELECTORAL COMMISSION HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Saif al-Islam Gadafi, sin bivšeg libijskog diktatora Moamera Gadafija, zvanično se kandidovao za predsedničke izbore u zemlji, koji bi trebalo da budu održani 24. decembra.

 

On je registrovao svoju kandidaturu u gradu Seba na jugu zemlje, potvrdila je nacionalna izborna komisija. Kako prenosi Gardijan, na video snimku je zabeleženo kako Saif al-Islam Gadafi potpisuje zvanična dokumenta za svoju kandidaturu, noseći tradicionalnu braon odoru koja podseća na odeću njegovog oca.

Njegovi pomoćnici u Londonu su već neko vreme nagoveštavali da će se on kandidovati i insistirali na tome da će svako ko je pročitao njegove izjave posle smrti njegovog oca znati da on ima drugačiju politiku nego Moamer Gadafi, koji je vladao zemljom do 2011.

Precizan datum i format predsedničkih i parlamentarnih izbora još uvek je neizvestan, iako su strane sile i većina libijskih frakcija tražili da oni budu održani 24. decembra. Na konferenciji održanoj u petak u Parizu dogovoreno je da se uvedu sankcije protiv svih koji remete ili sprečavaju glasanje, ali manje od šest sedmica uoči izbora i dalje nema sporazuma o izbornim pravilima.

U Libiji ima više od četiri miliona registrovanih glasača. Saif al-Islam Gadafi je jedan od najistaktnutijih i najkontroverznijih predsedničkih kandidata na izborima na kojima će učestvovati i vojni komandant Kalifa Haftar, premijer Abdulhamid al-Dbeibah i predsednik parlamenta Aguila Saleh. Kako navodi VOA, iako bi Gadafi mogao neke Libijce da podseti na period pre pobune 2011. godine, tokom koje je njegov otac zbačen s vlasti a zatim i nastupila decenija haosa i nasilja, analitičari ocenjuju da on možda neće biti jedan od favorita.

Mnogi građani i dalje se sećaju Gadafijeve ere po diktaturi, dok 49-godišnji Saif al-Islam i drugi zvaničnici bivšeg režima toliko dugo nisu na vlasti da će možda teško privući veliku podršku.

Njegovom izboru će se snažno protiviti Turska, koja i dalje ima veliki broj vojnika u Libiji i odbija da ih povuče uprkos pritisku Evrope ali s druge strane, piše Gardijan, Zalivske zemlje će ga podržati, a neki analitičari tvrde da će biti neophodno da Saudijska Arabija izvrši pritisak na Francusku kako bi on dobio evropsku podršku.

Libija pokušava da se izvuče iz decenije nasilja posle pada s vlasti Moamera Gadafija 2011. godine i haosa obeleženog postojanjem dve rivalske vlasti na istoku i zapadu zemlje. Opozicioni borci su uhvatili Moamera Gadafija u blizini njegovog rodnog grada Sirte u oktobru 2011. i streljali ga. Saif al-Islam je uhvaćen nekoliko dana kasnije u planinskom području Zintan dok je pokušavao da pobegne iz Libije.

Nešto više od deset godina kasnije, Saif al-Islam je nepoznanica za Libijce. Borci u Zintanu su ga godinama držali van očiju javnosti i njegovi stavovi o krizi u zemlji nisu poznati. Gadafijeve predsedničke ambicije komplikuje i to što mu je suđeno u odsustvu 2015. godine. Iz Zintana se preko video linka pojavio pred sudom u Tripoliju koji ga je osudio na smrtnu kaznu zbog ratnih zločina, uključujući i ubistvo demonstranata tokom protesta 2011. godine, zbog čega bi verovatno bio uhapšen ako bi došao u glavni grad. Takođe je osuđen pred Međunarodnim krivičnim sudom.

Nakon dugogodišnjeg građanskog rata i sukoba rivalskih snaga na istoku zemlje, Libija je i dalje politički veoma nestabilna. Posle okončanja borbi u leto 2020. pod pokroviteljstvom Ujedinenih nacija je formirana ujedinjena prelazna vlada predvođena biznismenom Abdelhamidom Dbeibahom čiji je zadatak da vodi zemlju do parlamenarnih i predsedničkih izbora. Dugo očekivano glasanje i dalje je neizvesno zbog mnogobrojnih izazova, uključujući povremene sukobe među naoružanim grupama, duboki jaz između istoka i zapada zemlje koji su godinama podeljeni ratom, kao i prisustvo više hiljada stranih boraca i vojnika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari