Kada u Siriji završi slavlje zbog najverovatnijeg pada režima Bašara al Asada, zemlja će se suočiti s teškim pitanjima o svojoj budućnosti. Sirija je na istorijskoj prekretnici, ali smer kojim će krenuti itekako je neizvestan.
Vođa glavne pobunjeničke grupe Hajat Tahrir al-Šam (HTS), Abu Mohamed Al-Džavlani, obećao je da će usmeriti Siriju ka pluralističkoj i demokratskijoj budućnosti. Ovaj optimizam podržavaju UN i međunarodna zajednica, ali skeptici ukazuju na nasilnu prošlost HTS-a, organizacije koju su UN i nekoliko zemalja proglasile terorističkom organizacijom, prenosi Index.
Optužbe za kršenje ljudskih prava pratile su ovu grupu, a njene ranije veze sa Al-Kaidom su razlog za zabrinutost. Istovremeno, Al-Kaida već ohrabruje i poziva pobunjenike da budu neprijateljski raspoloženi prema „Jevrejima i krstašima“, terminu koji se koristi za opisivanje svih hrišćana, što dodatno pojačava strah među manjinskim zajednicama u Siriji, piše Bi-Bi-Si.
Sirija je zemlja sa brojnim etničkim i verskim manjinama, uključujući alavite, hrišćane i Kurde, koji imaju razloga da strahuju od vladavine sunitskih islamističkih pobunjenika. Istorijske tenzije između verskih grupa i godine represije od strane Asadovog režima su ostavile duboke podele koje bi mogle dodatno da zakomplikuju tranziciju.
Rizik od pada u haos
Iako postoje ohrabrujući znaci da bi tranzicija vlasti mogla da se odvija relativno mirno, postoji ozbiljan rizik da Sirija krene putem Libije, ali i svoje nedavne prošlosti nakon 2011. godine, odnosno da upadne u haos sukoba višestruko naoružanih frakcije. Pitanje je da li HTS ima snage, čak i da ispuni svoja demokratska obećanja, da zadrži kontrolu nad većim delom Sirije i obezbedi stabilnost zemlje.
Sudbina Sirije zavisi od sposobnosti nove vlade da obezbedi stabilnost, zaštiti prava manjina i izbegne povratak nasilju. Ako tranzicija ne uspije, zemlja bi se mogla vratiti u dugotrajni sukob bez kontrole, sa razornim posljedicama po region.
Dok međunarodna zajednica pomno prati situaciju, budućnost Sirije ostaje neizvesna, balansirajući između potencijalne demokratske obnove i povratka u haos.
Asada su napustili Iran i Rusija
Zbog nedostatka podrške Asadovih saveznika, uključujući Rusiju i Iran, sirijske snage nisu mogle da zaustave napredovanje pobunjenika, a neke jedinice su se povukle bez otpora.
Pobunjenici su za nekoliko dana zauzeli ključne gradove Alep, Hamu i Homs, a zatim ušli u Damask. Dok mnogi slave kraj Asadove vladavine, ostaje otvoreno pitanje šta sledi.
HTS, koji je predvodio ovu pobunu, pokušava da se predstavi kao legitimna sila, ali mnogi nisu uvereni u njihove namere i strahuju od moguće islamističke dominacije.
من قلب العاصمة دمشق pic.twitter.com/Zm2uRKwfKn
— خالد ليّوش | Khalid Lyoosh (@khalidlyoosh) December 8, 2024
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.