Ruski vojni avion je u avgustu tajno prevezao gotovinu i tri modela naoružanja na aerodrom u Teheranu – britansku protivtenkovsku raketu NLAV, američku protivtenkovsku raketu Javelin i protivvazdušnu raketu Stinger – prenosi Skaj njuz.
Oružje koje je Rusija poslala Iranu bilo je deo pošiljke britanske i američke vojne opreme koja je „pala u ruske ruke“ i bila je namenjena ukrajinskoj vojsci, rekao je poverljivi izvor. Izvor navodi da iranski Korpus garde islamske revolucije (IRGC) sada može da proučava i kopira zapadnu tehnologiju. „Oni će verovatno koristiti obrnuti inženjering da koriste to oružje u budućim ratovima“, rekao je izvor, prenosi Index.hr.
Zauzvrat, Iran je Rusiji dao više od 160 dronova, uključujući 100 dronova Shahed-136, rekao je izvor. Ovi dronovi su dobili nadimak „dronovi samoubice“ jer eksplodiraju pri udaru. Izvor kaže da su Teheran i Moskva proteklih dana dogovorili još jedan posao sa bespilotnim letelicama, vredan 200 miliona evra.
„To znači da će se uskoro dogoditi još jedna pošiljka dronova iz Irana“, rekao je on.
Vojne snage Vladimira Putina u poslednje vreme sve češće napadaju Ukrajinu dronovima. Ovo im je, pored sada već standardnih raketnih napada, omogućilo da gađaju ključne tačke za snabdevanje električnom energijom i vodom širom Ukrajine, čak i u Kijevu. Baraži su ubili desetine civila, uzrokovali česte nestanke struje i uznemirili ukrajinsku protivvazdušnu odbranu, koja sada koristi skupe protivvazdušne rakete protiv mnogo jeftinijih dronova.
Džastin Bronk, viši naučni saradnik na Roial United Services Institute u Londonu, kaže da su iranski dronovi postali ključni za napredak Rusije. „Da Iran nije isporučio Šahede, ruski napadi na ukrajinsku elektroenergetsku i vodovodnu infrastrukturu bili bi znatno manje efikasni“, rekao je on.
Možda će Iran poslati sofisticirane balističke rakete Rusiji?
Još veća potencijalna pretnja Ukrajini je to što je Iran navodno pristao da Rusiji isporuči veće i sofisticiranije balističke rakete. Ako je to istina, ukrajinski ambasador u Velikoj Britaniji Vadim Prstajko kaže da će to biti „stvarna, stvarna pretnja“ Ukrajini.
„Ako dobiju veliki broj balističkih projektila, suočićemo se sa velikim problemima“, rekao je on.
Iran kaže da su spekulacije o balističkim raketama „potpuno netačne“ iako je nedavno konačno priznao da je poslao dronove u Moskvu. Ministar inostranih poslova Hosein Amir-Abdolajan rekao je u subotu da se to dogodilo pre nego što je Rusija započela invaziju na Ukrajinu. Ali Ukrajina, SAD i Francuska optužile su Iran da nedavno šalje dronove Rusiji. Ne zna se tačno koliko ih je poslato, ali su SAD u julu objavile da Iran planira da pošalje stotine dronova u Rusiju.Ruski vojni teretni avioni u Teheranu
Tajni izvor dostavio je Skaj njuzu satelitske snimke ruskih vojnih aviona u Teheranu kao dokaz da se transakcija dronom dogodila 20. avgusta. Izvor veruje da je jedan od aviona, Iljušin IL-76, prevezao 140 miliona evra i zapadno oružje.
Jedan satelitski snimak snimljen je 20. avgusta ujutru u 01:17 na kojem se vide dva aviona na aerodromu Mehrabad u Teheranu. Drugi je snimljen u 3.30 i prikazuje jedan od aviona na pisti za poletanje, dok se drugi okreće. Na poslednjoj slici, snimljenoj 3 i po sata kasnije, avion više nije na aerodromu. Verovatno je da je bar jedan od njih, ako ne i oba, odleteo sa iranskim dronovima, tvrdi izvor. On takođe dodaje da je od 20. avgusta iz Irana doletelo najmanje pet ruskih aviona koji nose iranske dronove.
Kakvi su to dronovi?
Što se tiče opreme, izvor navodi da je Iran poslao: 100 dronova Šahed-136, 60 manjih dronova Šahed-131 i šest dronova Mohadžer-6. Za razliku od „samoubilačke“ letelice Šahed, Mohadžer-6 je naoružana bespilotna letelica koja može da baca i lansira municiju.
Na pitanje zašto Rusija šalje britansko i američko oružje u Iran, izvor je rekao da je to verovatno bilo radi obrnutih inženjeringa i kopiranja njihove tehnologije. On navodi da su isti proces koristili i na američkom špijunskom dronu koji im je došao u ruke 2011. godine, zahvaljujući čemu su verovatno razvili svoje dronove Šahed.
Iranske bespilotne letelice za obrnuti inženjering
„Mislimo da su Iranci dokazali da imaju efikasan sistem obrnutog inženjeringa, o čemu svedoče bespilotne letelice koje su reverzno konstruisale američki dron koji su uhvatili 2011. godine“, rekao je izvor. „Izgleda da Iran želi da ima koristi od rata u Ukrajini tako što će od Rusa dobiti zapadne tehnologije koje će im biti korisne u budućnosti – kao što su to činili u prošlosti.
Američki nadzorni dron RK-17 Sentinel uhvaćen je u decembru 2011. Iranski komandant je godinu dana kasnije tvrdio da je njegova zemlja izvršila reverzni inženjering letelicu i da pravi kopiju.
Moskva je prošlog meseca negirala da koristi iranske bespilotne letelice u Ukrajini. „Koristimo rusku opremu, rusku nomenklaturu“, rekao je portparol Dmitrij Peskov 18. oktobra, uputivši sva dalja pitanja Ministarstvu odbrane.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.