Održivost nemačke kancelarke Angele Merkel, koja „dizginama“ politike Berlina upravlja od 2005, činjenica da Kristina Lagart u poslednjih šest godina vodi MMF, te podatak da je Tereza Mej u julu postala premijerka Velike Britanije…
…upućuju na zaključak da su žene uspele da se izbore za svoje „mesto pod suncem“ na političkom i finansijskom terenu, koji je nekada bio rezervisan maltene samo za muškarce. Ipak, podaci „Svetskog ekonomskog foruma“ pokazuju da je nejednakost polova na globalnom nivou dostigla osmogodišnji minimum. Da zlo bude veće, procenjuje se da takav jaz neće biti premošćen čak do 2186, što je gore od prethodnih prognoza, u kojima se kao prekretnica označavala 2133. godina.
Već čitavu deceniju, „SEF“ meri napredak koji se ostvaruje u pravcu dostizanja rodne ravnopravnosti u četiri oblasti, uključujući sticanje obrazovanja, zdravlje i opstanak, ekonomske šanse i političko osnaživanje. U izveštaju za 2016. ističe se, između ostalog, da su Sjedinjene Države „pale“ sa 28. na 45. mesto, kad je reč o smanjivanju razlika među polovima, što je iznenadilo pojedine poznavaoce prilika. Kao razlog za takav rezultat, istraživači su istakli uvođenje znatno transparentnijih merila za procenu visine zarada.
„SAD se nalaze na silaznoj putanji već godinama unazad ne zato što ne postižu napredak već zato što se druge zemlje brže kreću napred“, obrazlaže Sadia Zahidi, predstavnica Izvršnog odbora „SEF“. Zahidi je, takođe, ukazala da su mnoge Amerikanke visoko obrazovane, ali da se problem odnosi na to što nisu pronađeni načini da se one integrišu u radnu snagu, za razliku od drugih država kojima je to u većoj meri pošlo za rukom.
Jedan od ključnih faktora za „zjapeći ponor“ jeste i plata. Procenjuje se da žene širom sveta u proseku zarađuju upola manje nego muškarci, uprkos činjenici da uglavnom rade više, ako se uzmu u obzir i plaćeni i neplaćeni poslovi. Istovremeno, broj žena na visokim pozicijama i dalje je nizak. Kako se navodi, postoje samo četiri države gde je približno jednak broj muškaraca i žena advokata, visokih zvaničnika i menadžera, dok je u 95 zemalja isti broj visoko obrazovanih žena i muškaraca. S druge strane, „političko osnaživanje“ jeste segment u kojem je postignut važan pomak, ali „SEF“ napominje da postoje samo dve države u čijem parlamentu „sedi“ isti broj žena i muškaraca, kao i samo četiri zemlje gde je dostignuta jednakost kad je reč o raspodeli ministarskih mesta.
Oblasti u kojima je zabeležen najveći napredak su obrazovanje, zdravlje i opstanak, a skandinavske države i dalje su vodeće kada je reč o jednakosti polova u svim domenima. Tako su prva četiri mesta na listi „SEF“ pripala Islandu, Finskoj, Norveškoj i Švedskoj, dok je Ruanda uspela da se plasira na petu poziciju, koja je ranije pripadala Irskoj. Irska je ove godine „pala“ na 6. mesto, dok su na 7. poziciji Filipini, što je bio slučaj i prethodne godine, Slovenija je osmoplasirana, a potom slede Novi Zeland i Nikaragva, koja je „istisla“ Švajcarsku sa 10. pozicije. Na začelju tabele, koja sadrži 145 država, po jednakosti polova su Iran, Čad, Sirija, Pakistan i Jemen.
„Dežurni krivac“ za spor tempo promena jeste finansijska kriza. Prema ocenama ekonomskih stručnjaka, posledice „sloma“ iz 2008. i dalje se osećaju, što se odražava i na manju dinamiku tržišta rada. Istovremeno, kao dugoročniji razlozi za nejednakost polova navodi se tehnologija, koja je dovela do nezaposlenosti žena u oblastima poput trgovine i administracije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.