Stotine kineske dece školskog uzrasta primorani su da rade gotovo cele noći i prekovremeno u fabrici gde se prave uređaji Alexa – pametni spiker uređaji – koji se prodaju na Amazonu što je deo kontroverznih i često ilegalnih pokušaja da se postigne cilj pkoseći tako kineskim zakonima o radu.
Prema poverljivim dokumentima od Foxconn, koji je dobavljač Amazonu, a koji su iscureli u javnost i baziraju se na razgovorima sa radnicima, tinejdžeri iz grada Hengjanga i okoline u dokumentima su označeni „stažistima“ koji su prisiljeni da rade zajedno sa svojim nastavnicima više od deset sati dnevno.
Svi oni, kako se navodi, dobijaju izvesnu novčanu nakandu od fabrike. Od nastavnika se naročito zahteva da podstaknu učenike koji ne sarađuju da prihvate prekovremeni rad.
Pojedini učenici koji prave Amazonove Aleka-Echo i Echo Dot uređaje zajedno sa Kindles tabletima moraju raditi više od dva meseca kako bi pomogli radnicima u fabrici tokom perioda kada je potražnja za proizvodima najviša, stoji u dokumentima, čije delove prenosi Gardijan.
Za prekovremeni rad je angažovano više od 1.000 učenika, uzrasta od 16 do 18 godina.
Kineske fabrike dozvoljavaju angažovanje dece starije od 16 godina za rad, ali ta dozvola, koja se sada očigledno krši, ne važi i za noćni rad. Iz Foxconn, koji takođe pravi Iphone za Apple, priznaju da su učenici bili zaposleni ilegalno ukazujući da će odmah preduzeti korake da poprave situaciju.
„Bilo je slučajeva i u prošlosti, kada su usled slabije kontrole lokalnog menadžerskog tima angažovana deca za rad iako su isplaćene dodatne novčane naknade“, piše u dokumentima.
Iz Foxconn obećavaju preduzimanje hitnih mera kako bi se osiguralo da se ovo više ne ponovi. Poručili su i da će povećati broj regularnih radnika i osigurati da oni budu adekvatno plaćeni. Portarol Amazon-a, čiji je vlasnik Džef Bezos, najbogatija osoba na svetu čije se bogastvo procenjuje na više od 100 milijardi dolara, kaže da kompanija neće tolerisati kršenja kodeska ponašanja dobavljača te da će ih ubuduće nadgledati.
„Ako utvrdimo kršenje zakona, preduzimaćemo odgovarajuće korake, uključujući traženje hitnih korektivnih mera“, rekao je portparol Amazona. „Istražujemo najnovije navode iz Kine i bavimo se Foxconn na najvišem nivou. Dodatni timovi stručnjaka stigli su na lice mesta gde sprovode istragu, a mi smo pokrenuli nedeljne revizije“.
Tinejdžeri koji su podelili svoja iskustva kažu da posao u fabrici nije deo neke obuke i prakse te da su primorani da rade prekovremeno.
Sao Fang (17) je, kako kaže, počela da radi u fabrici na proizvodnoj liniji Amazon Echo prošlog meseca. Njoj, koja se školuje na odseku za informatiku, poverena je dužnost da svakog dana nanosi zaštitnu foliju na oko 3.000 Echo Dots uređaja koji joj dnevno prođu kroz ruke.
Kako kaže, namamljena je tako što joj je nastavnik obećao da će raditi osam sati dnevno, pet dana u nedelji, ali, kako kaže, to nije tako. Ističe da dnevno radi i po 10 sati uključujući i dva sata prekovremenog rada šest dana u nedelji.
„Svetla u radionici su vrlo jaka, tako da su uslovi za rad teški jer je veoma vruće“ kaže ona. Bilo mi je teško da se naviknem na rad u fabrici, sada nakon mesec dana, nerado sam se prilagodila poslu. Ali raditi 10 sati dnevno, svaki dan, vrlo je naporno“.
Kako je istakla, u više navrata pokušavala je da ukaže menadžeru svoje linije da ne želi da radi prekovremeno.
„Ali menadžer je obavestio mog nastavnika koji mi je rekao da ako ne radim prekovremeno, ne mogu da se stažiram u Foxconn što će uticati na moju diplomu i prijavu za stipendiju u školi. Nisam imala izbora“.
Procureli izveštaj dospeo je u ruke kineske Grupe za radnička prava koji su ih potom dostavili Gardijanu. U njima se navodi kako se fabrika okrenula školarcima da bi popunili praznine jer imaju problem da regrutuju stalne radnike.
Jedan papir opisuje kako je toj fabrici potrebno otprilike 7.000 radnika da bi ostvarila proizvodne porudžbine od aprila do oktobra, ali su sposobni da zaposle svega 30 radnika nedeljno te često angažuju agencijske radnike i stažiste da popune prazninu. Stažisti mogu da čine do 15 odsto radne snage.
„Da bismo ispunili nedostatak radne snage i smanjili troškove zapošljavanja, želimo da sarađujemo sa lokalnim školama za zapošljavanje učenika stažista“, stoji u dokumentu. Kako se dalje navodi, kompanija Foxconn plaća stažistima ukupno 16,54 juana na sat (1,93 britanske funte), uključujući prekovremene sate i druge dodatke, uz osnovnu platu od 1,18 funti po satu. Iskusni agencijski radnici koštali su kompaniju 20,18 juana na sat. Dokumenti, takođe, pokazuju da je Foxconn smanjio iznos naknade koja se plaća pripravnicima od prošle godine.
Amazon je u januaru rekao da je prodao više od 100 miliona uređaja Alex koji su rivali Google Home na tržištu virtuelnih govornih asistenata. Oni koštaju od oko 50 dolara u Americi, 50 funti u Velikoj Britaniji i 79 dolara u Australiji, ali mogu biti i tri puta skuplji za sofisticiranije modele.
Fabrika plaća školama 500 juana mesečno za svakog učenika koji im obezbede. Jedan dokument kompanije pokazuje da su potpisali sporazume sa četiri škole da se obezbedi ukupno 900 učenika za rad u fabrici, mada drugi dokumenti predviđaju planiranje zapošljavanja do 1.800 pripravnika ove godine.
Procureli dokumenti takođe pokazuju da se kompanija Foxconn dvoumila oko zapošljavanja školske dece kao radnika, ali je odlučila da rizikuje. Na osnovu beleške sa sastanka o reviziji politike zapošljavanja od 25. jula ove godine može se zaključiti da fabrika bez angažovanja učenika ne može da postigne ciljeve proizvodnje. Na sastanku je rečeno da je jeftinije zaposliti učenike nego agencijske radnike, što fabrika itekako koristi.
Na sastanku je rečeno da su neka deca odbijala da rade noću i prekovremeno, te je postojala potreba da nastavnici intervenišu. U slučaju da deca i dalje odbijaju da rade dodatne sate, nastavnicima je poručivano da podnesu ostavku u njihovo ime.
Amazon je još 2017. postigao ugovor sa Foxconn o dodavanju 15 novih proizvodnih linija u fabriku i angažovao hiljade novih radnika koji će ubrzati proizvodnju svojih Echo i Echo Dot uređaja i Kindle tableta.
Međutim, prošle godine je otkriveno kako fabrika koristi više agencijskih radnika nego što je dozvoljeno po kineskim zakonima kako bi izbegla nužno zapošljavanje stalnog osoblja u mesece kada imaju najviše posla. Mnogi su radili prekovremene sate daleko više od uobičajenog zakonskog ograničenja od 36 sati mesečno.
U odgovoru, Amazon je priznao da su nezavisni revizori utvrdili problematična područja u fabrici. Foxconn im je tada obećao da će se oslanjati na osoblje agencije i rekao da će se agencijskim radnicima ponuditi šansa da dobiju stalno zaposlenje.
Komentarišući najnovija otkrića, Li Kiang, izvršni direktor kineske Organizacije za prava radnika( China Labor Watch) pozvao je Amazon i Foxconn da omoguće nezavisno nadgledanje radnih uslova kako bi se sprečilo kršenje zakona o radu.
„Tek kada kompanija dozvoli nezavisnim stranama da prate uslove rada, kršenja prava radnika u fabrici mogu se efikasno rešiti“, kaže Li. Kako je dodao, „zapošljavanje velikog broja privremenih radnika i prisiljavanje učenika da rade prekovremeno i noću je nezakonito, a Foxconn je toga svestan. Međutim, s obzirom da povećava njihov profit, oni će i dalje regrutovati tinejdžere. „
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.