"Sloboda plovidbe" razgnevila Peking 1

Pošto se američki ratni brod približio spornom ostrvu u Južnom kineskom moru, Peking je u to područje poslao vojna plovila i borbene letelice, poručivši da je reč o „ozbiljnoj političkoj i vojnoj provokaciji“.

Brod „USS Stetem“ prišao je ostrvu Trajton, koje pripada Paracelskom arhipelagu, a na koje Kina, ali i druge zemlje, tvrde da polažu pravo.

Do incidenta je došlo samo nekoliko sati pre telefonskog razgovora američkog i kineskog predsednika Donalda Trampa i Si Đinpinga. Si je rekao Trampu da „negativni faktori“ utiču na odnose SAD i Kine, navodi se u saopštenju, koje je objavila kineska državna televizija, piše Bi-Bi-Si. S druge strane, u saopštenju Bele kuće o njihovom razgovoru se ne kaže da su dvojica lidera razgovarali o incidentu, ali se navodi da su „potvrdili svoju posvećenost denuklearizaciji Korejskog poluostrva“.

Sjedinjene Države su više puta upozoravale Kinu zbog njene „okupacije i agresivnog nastojanja“ da pridobije ostrva u spornim vodama, ali Peking tvrdi da su to njegova suverena prava. Kinesko ministarstvo spoljnih poslova je u saopštenju u nedelju potvrdilo da je „USS Stetem“ ušao u vode na koje prava polaže Kina.

Ratni brod SAD je plovio na 12 nautičkih milja (22 kilometara) od ostrva Trajton u okviru operacija „sloboda plovidbe“, izvestio je Foks njuz, pozivajući se na zvaničnike Ministarstva odbrane SAD. Odredbe Ujedinjenih nacija nalažu da teritorija može da polaže pravo na vode na najviše 12 nautičkih milja od obale. To što je američki ratni brod ušao u područje od tih 12 nautičkih milja ukazuje da SAD ne priznaju da Kina polaže prava na te vode.

Peking je saopštio da će upotrebiti „sva neophodna sredstva da odbrani svoj nacionalni suverenitet i bezbednost“. Takođe je optužio SAD da „namerno izaziva probleme“ u regionu pošto su Kina i njeni jugoistočni susedi „smirili napetosti i poboljšali situaciju“.

I Vijetnam i Tajvan tvrde da polažu pravo na malo ostrvo. Kina je poslednjih nekoliko godina uvučena u sporove o pomorskim teritorijama s nekoliko svojih suseda. SAD sprovodi program „sloboda plovidbe“ da bi osporila suverenitet Kine ili bilo koje druge zemlje nad vodama i vazdušnim prostorom s ciljem da se obezbede garancije da sve zemlje poštuju odredbe UN. Američki Stejt department tvrdi da se program sprovodi diplomatskim putem, uz konsultacije sa ostalim vladama.

Ovo je druga vojna operacija od kada je Donald Tramp stupio na predsedničku funkciju. U maju je brod „USS Djui“ plovio na manje od 12 nautičkih milja od veštačkog ostrva „Nestašan greben“, koje je napravila Kina, a koje je deo ostrva Spratli. Ministar odbrane SAD Džejms Matis je rekao nekoliko dana kasnije da SAD neće prihvatiti kinesku militarizaciju veštačkih ostrva u regionu. SAD su takve operacije prethodnih godina navodno sprovodile protiv Kine, Malezije, Filipina, Tajvana i Vijetnama.

Više zemalja se već vekovima spore oko teritorije u Južnom kineskom moru, ali tenzije poslednjih godina rastu jer je Peking počeo da ističe prava na te teritorije. Ovo područje je bogato ribom, veruje se da je bogato i naftnim i gasnim rezervama, a kroz njega prolazi i glavna ruta brodova. Tajvan, Kina, Vijetnam, Filipini, Indonezija, Malezija i Bruneji tvrde da polažu prava na razna ostrva i vode. Veliki deo spora se tiče dve grupe ostrva – Paracelskog arhipelaga i arhipelaga Spratli.

 

Razgovor Si-Tramp

Šef kineske države Si Đinping juče je upozorio američkog predsednika Donalda Trampa da „negativni faktori“ ugrožavaju odnose dve zemlje. Si je tokom telefonskog razgovora sa Trampom ocenio da je u kinesko-američkim odnosima ostvaren važan napredak, ali da su u isto vreme bilateralni odnosi bili pod uticajem negativnih faktora, prenosi FoNet Tramp i Si su razgovarali pošto je Peking izrazio nezadovoljstvo odlukama Vašingtona da proda oružje Tajvanu i uvede sankcije kineskoj banci koja posluje sa Severnom Korejom, kao i zbog plovidbe američkog razarača u Južnom kineskom moru.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari