Pred Sudom Evropske unije u ponedeljak će u Luksemburgu biti održana usmena rasprava povodom prigovora Hrvatske o nadležnosti tog suda u sporu koji je Ljubljana pokrenula protiv Zagreba zbog navodne povrede evropskog prava, prouzrokovane nesprovođenjem arbitražne odluke o granici.
Prema izveštajima zagrebačkih medija, Veliko veće Suda EU raspravljaće o tome da li taj sud nadležan za spor koji je pokrenula Slovenija, a ne o sadržaju slovenačkih prigovora.
Slovenija je protiv Hrvatske pokrenula postupak na osnovu člana 259. Ugovora o funkcionicanju EU (UFEU) i predložila Sudu EU da utvrdi da Hrvatska krši 2. i 4. član Ugovora, koji govori o poštovanju vladavine prava i lojalnoj saradnji među državama članicama Unije.
Slovenija tvrdi i da Hrvatska krši uredbu o zajedničkoj ribarskoj politici, šengenskim propisima o kretanju osoba, te direktivu o pomorskom prostornom planiranju, navodi agencija Hina.
Zagreb je Sudu EU u podnesku upućenom u decembru prošle godine naveo da taj sud nije nadležan za odlučivanje o zahtevima Slovenije, s obzirom da između dve država nije reč o sporu koji se tiče primene i tumačenja prava EU, što bi bila nadležnosti Suda EU.
Stav Hrvatske je da u tom predmetu postoji spor koji se odnosi na tumačenje i primenu međunarodnog prava, što podleže pod pravila međunarodnog prava.
Hrvatsko Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova (MVEP) najavilo da će Hrvatska Sudu EU argumentovano izložiti kako se tužba, zapravo, tiče smera protezanja granice između Hrvatske i Slovenije na kopnu i na moru, odnosno na pitanje jesu li Arbitražni sporazum i arbitražna odluka valjani i jesu li uspostavili novu granicu.
Zagreb tvrdi da „Arbitražni sporazum nije deo prava EU“, pa stoga ni Sud EU nije nadležan da tumači njegov pravni status, kao ni status s njim povezane ‘arbitražne odluke’.
Bilateralni granični sporovi su izvan područja prava EU i izvan nadležnosti Suda EU, a zvanični Zagreb smatra kako bi obe strane trebalo da u međusobnom dijalogu i bilateralnim pregovorima dogovor zajedničku državnu granicu. „Samo tako se može doći do obostrano prihvatljivog i trajnog rješenja granice“, saopšteno je iz MVEP.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.