Napad na supruga Nensi Pelosi, predsedavajuće Predstavničkog doma američkog Kongresa, podstakao je strah od novog talasa političkog nasilja i pretnji demokratiji u SAD nešto više od nedelju dana pre izbora 8. novembra, na kojima koji će odlučiti o odnosu snaga u Domu i Senatu, prenosi Radio Slobodna Evropa pisanje svetskih medija.
Krvavi napad čekićem na Pola Pelosija – kada je nasilnik navodno ušao u njihov dom tražeći kongresmenku – dolazi usred alarmantnog porasta nasilne retorike i pretnji usmerenih na američke poslanike, sudije i političke kandidate, piše Gardijan.
Dok se Amerikanci pripremaju za izlazak na izbore 8. novembra, mnogi stručnjaci i posmatrači upozoravaju na opasnost od političkog nasilja, ističe list, dodajući da se predizborna kampanja odigrava u atmosferi zavera i zastrašivanja usred tvrdnji desničara o prevari birača i upornih optužbi o krađi predsedničkih izbora 2020. za koje nema dokaza.
Napadač na Pelosija navodno je objavio na društvenim mrežama brojne krajnje desničarske teorije zavere oko izbora, kao i druga pitanja poput pandemije kovid-19.
Policija je saopštila da je osumnjičeni 42-godišnji Dejvid DePape upao u kuću Pelosijevih u San Francisku 28. oktobra i udarao njenog muža čekićem dok ga policajci nisu razoružali.
Pelosi je prebačen u obližnju bolnicu dok se osumnjičeni suočava s brojnim optužbama, uključujući pokušaj ubistva i napad smrtonosnim oružjem. U vreme napada Nensi Pelosi je bila u Vašingtonu.
Policija američkog Kapitola izvestila je o ukupnom porastu broja pretnji članovima Kongresa od pobune 6. januara prošle godine, koju je izvela grupa pristalica Donalda Trampa pokušavajući da poremeti overu izborne pobede Džoa Bajdena. Prema podacima policije, službenici su registrovali 9.625 pretnji protiv članova Kongresa 2021, u poređenju sa 3.939 takvih slučajeva u 2017.
Iako su se i demokratski i republikanski poslanici poslednjih meseci suočili s brojnim pretnjama, povećanje nije ravnomerno raspoređeno, ističe Gardijan ukazujući na studiju organizacije Liga protiv klevete prema kojoj su desničarski ekstremisti počinili su oko 75 odsto od 450 političkih ubistava u SAD u protekloj deceniji, u poređenju s četiri odsto koji se pripisuju levičarskim ekstremistima.
Gotovo dve godine nakon što su pristalice bivšeg predsednika Donalda Trampa 6. januara izvršile invaziju na Kapitol inspirirane njegovim lažima o ukradenim izborima, otrov nasilnog jezika, teorije zavera i dezinformacije koje napreduju na internetu i dalje predstavljaju ozbiljnu pretnju, ocenjuje Njujork tajms.
Članovi Kongresa su poslednjih godina oprezno posmatrali kako pretnje i uznemiravanje protiv njih rastu, privatno se brinući da će brutalni jezik i poremećene dezinformacije koje se uvlače u politički diskurs dovesti do stvarnog nasilja.
U pregledu Njujork tajmsa ranije ove godine o više od 75 optužnica za pretnje poslanicima od 2016, više od trećine slučajeva uključivalo je republikanske ili pro-Trampove pojedince koji su pretili demokratama ili republikancima za koje su smatrali da nisu dovoljno lojalni bivšem predsedniku. Više od deset odsto tih slučajeva, podseća list, bile su pretnje Nensi Pelosi, što ukazuje da je ona bila istaknuta meta politički inspirisanog nasilja.
Sve veći broj pretnji pojedinim poslanicima i zvaničnicima, prema pisanju Vašington posta, dolazi usred pada poverenja u integritet izbornog procesa, nevoljnosti nekih kandidata da izričito kažu da će prihvatiti ishod svojih izbora, a to ukazuje i na mogućnosti da će mnogi poricatelji izbora 2020. biti izabrani na važne funkcije ove godine, potencijalno dovodeći u opasnost buduće izbore i demokratije u zemlji.
Iako problem postoji u mnogim oblicima i neki su sada ukorenjeni, jezik političkih kampanja danas je gotovo u potpunosti negativan. Protivnici se rutinski opisuju kao radikalni, ekstremni, opasni, lažovi. Šablonu negativnosti doprinose i mediji, gde je politika kao borba rutinska metafora, napisao je Vašington post dodajući kako se debate opisuju kao bokserski mečevi uz ocenu da takav jezik doprinosi degradaciji demokratije.
Koliko god napad na Pola Pelosija bio šokantan, postoji opasnost da se ponovi. Koliko god da su Trampove tvrdnje o ukradenim izborima bile i jesu odbojne, postoji opasnost da se i to ponovi. Odnos snaga u Vašingtonu mogao bi se promeniti s rezultatima novembarskih izbora. Odgovornost za očuvanje demokratije – i izabranih zvaničnika, ne bi trebalo da pripada nijednoj stranci, zaključuje Vašington post.
Slično piše i Volstrit žurnal, navodeći da ne postoji lako rešenje za problem umnožavanja političkog nasilja s obzirom na sve veći kulturni slom u SAD, te da političke i medijske institucije mogu pomoći izbegavanjem retorike mržnje prema protivnicima.
Javnim zvaničnicima će se morati obezbediti veća sigurnost, a kandidati će morati da preduzmu mere opreza. Sve veći rizici odvratiće mnoge ljude od razmišljanja o politici, ističe konzervativni list u uredničkom komentaru.
Rizik od nasilja će rasti s približavanjem izbora i zahuktavanjem strasti, piše Volstrit žurnal, ističući da bez obzira na to što je demokratska tolerancija ovih dana deficitarna, svi u javnom životu moraju da je praktikuju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.