"Šojgu bi mogao biti uhapšen": Moskovski tajms piše da je krivični postupak protiv bivšeg ruskog ministra odbrane na stolu Kremlja 1Foto: EPA-EFE/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE/HANDOUT HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Krajem septembra u Kizilu, glavnom gradu ruske republike Tuvi održan je važan politički događaj regionalnog nivoa: četvrti saziv Vrhovnog Khurala (parlamenta) započeo je svoj rad.

Međutim, odmah nakon sastanka koji je otvorio jesenju sednicu, jedan od poslanika je bio loše raspoložen i postalo je jasno da se rasplamsava politički skandal. Reč je o najpoznatijem poslaniku novog saziva Ruslanu Calikovu koji je očekivao da bude nominovan za senatora Tuve u gornjem domu Saveta federacije Rusije – ali to pitanje nikada nije pokrenuto.

„Golim okom se moglo videti koliko je uznemiren. Na kraju krajeva, Ruslan Hadžismelovič je veoma iskusan aparatčik. Ali čak ni on nije mogao da sakrije svoja osećanja“, rekla je osoba koja je prisustvovala sastanku za Moskovski tajms (The Moscow Times).

Calikov, dugogodišnji bliski saveznik i lični Piar bivšeg ministra odbrane Sergeja Šojgua, bio je Šojguov zamenik skoro 12 godina i podneo je ostavku ubrzo nakon što je Šojgu smenjen u maju.

„Šojgu je u početku želeo da dovede Calikova, starog prijatelja, u Savet bezbednosti. A kada nije uspeo, odvukao je svog prijatelja i štićenika u Savet Federacije“, rekao je izvor za The Moscow Times, želeći da ostane anoniman iz bezbednosnih razloga.

Šojgu je izneo Calikovovu kandidaturu u razgovoru sa predsednikom Vladimirom Putinom, rekao je drugi izvor za The Moscow Times.

Šojgu i Calikov su verovali da je stvar rešena. Nominacija je trebalo da se održi na prvoj sednici Velikog hurala, na koju je bivši zamenik ministra odbrane stigao u dobrom raspoloženju.

„Šojguovi protivnici su intervenisali. Sada postoji administrativna borba. Calikov će verovatno i dalje biti u trci za senatora, ali nije sigurno“, rekao je visoki ruski zvaničnik za The Moscow Times.

Neočekivano kašnjenje iznenadilo je mnoge u Tivi. Regionalni parlament je kasnije saopštio da ima mesec dana da imenuje senatora, prema zakonu. Nominacija za senatora bi mogla biti razmatrana na drugoj sednici Velikog hurala, rekao je izvor za The Moscow Times.

Čak i ako Calikov na kraju bude imenovan, incident naglašava slabljenje uticaja Šojgua, nekada najpopularnijeg ruskog vladinog zvaničnika koji je čak dobio nadimak „Betmen“ zbog svog imidža u javnosti kao spasioca naroda.

Pet meseci nakon razrešenja sa mesta ministra odbrane i imenovanja za sekretara Saveta bezbednosti, Šojgu, nekadašnji Putinov miljenik, nije više u milosti ruskog predsednika — a njegova pozicija je sve nesigurnija, posvedočilo je pet osoba u ruskoj vladi za The Moscow Times.

Šojgu je smenjen usred talasa krivičnih postupaka za podmićivanje protiv visokih zvaničnika Ministarstva odbrane i generala koji su radili u njegovo vreme u ministarstvu.

Istražitelji nastavljaju da otvaraju nove slučajeve protiv visokih zvaničnika Ministarstva odbrane. Uhapšen je čitav niz generala koji su tamo radili zajedno sa Šojguom. Jedan od najuticajnijih političkih klanova, klan Vorobjev, koji je nekada bio blisko povezan sa Šojguom, takođe je u velikoj opasnosti.

Pored toga, neki Vorobjevljevi rođaci su navodno dobili strane pasoše i protivili se invaziji na Ukrajinu, izvestio je nezavisni list IStories 2022.

Članovi ruske elite primetili su Šojguov oslabljen položaj u državnim medijima. Nekada redovna pojava na glavnim mrežama pod kontrolom Kremlja, Šojgu se sada retko pojavljuje.

Njegov jedini televizijski intervju od imenovanja u Savet bezbednosti bio je intervju sa relativno nepoznatim novinarom emitera Rossia, a ne jednim od vrhunskih propagandista.

Šojgu se takođe sukobio sa svojim prethodnikom u Savetu bezbednosti Nikolajem Patruševom, koji je odbio da ustupi svoju kancelariju u Kremlju Šojguu, izvestio je prošle nedelje nezavisni istraživački list Agentstvo.

Iako je sam Šojgu nezadovoljan svojom novom ulogom, čini se da je nemoćan da uradi bilo šta povodom toga.

Čak je podneo pismo o ostavci Kremlju sa rubrikom datum koja je ostavljena prazna, tvrdi novinar Andrej Karaulov.

„Svi to vide i svi razumeju da je Sergej Šojgu kažnjen“, rekao je ruski vladin zvaničnik sa vojnom pozadinom za Moscow times.

Tri izvora Moscow times, koji su lično upoznati sa Šojguom i Putinom, rekli su da je ruski predsednik nagomilao veliko nezadovoljstvo prema bivšem ministru odbrane.

„Neuspeh prvih dana rata, „Kijev za četiri dana“, nered u vojsci, nedostatak normalne komunikacije, nedostatak uniformi. Skandal sa Prigožinom, koji je izvukao prljavi veš vojske. Sve što se dogodilo bilo je poniženje. Putin ne oprašta takva poniženja“, objasnio je sagovornik The Moscow Times, koji već dugi niz godina radi u vladi.

„Šojgu teško da se oseća potpuno sigurno. I on je, koliko ja znam, veoma zabrinut. Niko se ne usuđuje da predvidi šta će se dalje desiti. Ne bih se iznenadio ako bi došlo do hapšenja“, kaže sadašnji ruski zvaničnik upoznat sa bivšim ministrom odbrane.

Šojgu je teško izneverio Putina tako što nije uspeo da stvori vojsku sposobnu da brzo osvoji Ukrajinu, i malo je verovatno da će se vratiti na listu favorita, ali je malo verovatno da će se naći u zatvoru, iako se to ne može u potpunosti isključiti, smatra politolog Abas Galjamov.

„Naravno, Šojgu ne može biti potpuno miran. Pravila se menjaju, sam Putin slabi, tako da se ne može u potpunosti isključiti činjenica da će neko od ljudi koji su Putinu zaista potrebni, kao što su direktor FSB-a Aleksandar Bortnikov ili izvršni direktor Rosteka Sergej Čemezov, ubediti Putina da uhapsi Šojgua“, zaključuje Galjamov.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari