Nemački kancelar Olaf Šolc izjavio je danas da ne isključuje mogućnost izmena Ugovora o Evropskoj uniji, Mastriškog ugovora.
Njegova izjava došla je u vreme obnovljenje debate o mogućim promenama načina na koji funkcioniše EU, delimično podstaknute Konferencijom o budućnosti Evrope, na kojoj je predložena dublja integracija, uključujući ukidanje nacionalnog veta, prenosi Politiko.
To je podstaklo Evropski parlament da pozove na prepravljanje više ugovora Evropske unije, iako ta ideja već dugo izaziva podozrenje mnogih članica EU, koje smatraju da to nije potrebno i da bi odvuklo pažnju od važijih problema.
Ukoliko to bude neophodno, možemo da razgovaramo o izmeni više ugovora, uključujući i Ugovor o EU, to nije tabu, kazao je Šolc u Bundestagu.
On je, međutim, naglasio da bi za tako nešto bio neophodan najveći mogući konsenzus, jer su u ovom trenutku najmanje potrebne kontroverze o institucionalnim pitanjima.
Nakon odluke Mađarske da blokira zabranu kupovanja ruske nafte, protekle sedmice dosta se razgovaralo o tome treba li EU da ukine odluku o pravu veta kada je u pitanju spolja politika.
Neki lideri EU podržavaju ukidanje prava veta u nekim pitanjima i promenu ugovora, ali ni iz daleka nije jasno da li bi se složili koje odluke mogu da se usvajaju većinom glasova i koji elementi ugovora treba da se menjaju, navodi Politiko.
Šolc je danas ocenio da je većinsko glasanje jedna od ideja čiji je cilj da EU bude efikasnija i istakao da je srećan što je „sve više ljudi sledi“.
Na završnoj ceremoniji Konferencije o budućosti Evrope, koja je održana 8. maja, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen i francuski predsednik Emanuel Makon podržali su promenu Mastriškog ugovora.
Makron se za duboke reforme EU zalaže otkako je ušao u Jelisejsku palatu 2017. godine, ali za to nije imao podršku nemačke kancelarke Angele Merkel, koja je toj temi uvek pristupala mnogo obazrivije.
Neke članice EU već su se izjasnile protiv promene Ugovora o EU, a početkom maja 13 država, uključujući baltičke i skandinavske, saopštilo je da „ne podržavaju nedovojno sagledane i preuranjene pokušaje da se pokrene proces promene Ugovora“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.