Osamdesetdevetogodišnji američki milijarder i liberalni aktivista DŽordž Soroš obećao je milijardu dolara pomoći za stvaranje nove univerzitetske mreže kako bi se pomoglo civilnom društvu u svetu u kojem sve više vladaju „potencijalni i stvarni diktatori“, usmeravajući žestoke kritike na račun američkih, ruskih i kineskih lidera.
Soroš je na marginama Svetskog ekonomskog foruma u švajcarskom Davosu, rekao da će taj napor biti „najvažniji i najuporniji projekat mog života“, prenosi Radio Slobodna Evropa.
Soroš je rekao da je čovečanstvo na prekretnici i da će narednih nekoliko godina odrediti sudbinu lidera poput predsednika Sjedinjenih Država Donalda Trampa i njegovog kineskog kolege Si Đinpinga, ali i samog sveta.
„Živimo u transformacijskom trenutku u istoriji. Opstanak otvorenih društava je ugrožen i suočavamo se s još većom krizom: klimatskim promenama“, rekao je milijarder rođen u Mađarskoj. Soroš je izrazio tugu zbog toga što su najveće svetske sile, Sjedinjene Države, Kina i Rusija pod predsednikom Vladimirom Putinom, „u rukama potencijalnih ili stvarnih diktatora, a redovi autoritarnih vladara nastavljaju rasti“.
On je kritikovao Trampa, rekavši novinarima da je američki predsednik „prevarant“, „krajnji narcis“ i „negator klimatskih promena“.
Takođe je napao je Trampovu ekonomsku politiku, rekavši da je „uspeo da pregreje ionako uspešnu ekonomiju. Pregrejana ekonomija ne može se predugo zadržati na tački ključanja“. „Da se sve ovo dogodilo uoči izbora, to bi osiguralo njegov reizbor. Njegov problem je što je do izbora još 10 meseci, a u revolucionarnoj situaciji to je celi život“, ocenio je Soroš.
Soros je rekao da će njegov novi projekat, nazvan Univerzitetska mreža otvorenog društva, biti međunarodna platforma za podučavanje i istraživanje kojoj će se postojeći univerziteti širom sveta moći pridružiti. Rekao je da će nastojati doći do „mesta kojima je potrebno visokokvalitetno obrazovanje i zanemarenih populacija“, kao što su izbeglice, zatvorenici, Romi i drugi raseljeni narodi poput muslimanske manjine Rohingya u Burmi.
Mnogi desničarski populistički lideri srednje i istočne Evrope napadali su Soroša zbog promocije liberalnih stavova u njihovim zemljama. Sorošev Centralnoevropski univerzitet bio je primoran da napusti Mađarsku nakon pritiska vlade krajnje desnog premijera Viktora Orbana, koji je Soroša ljutito osuđivao u više navrata.
Soroš je rekao da je „najveći i najstrašniji pad“ civilnog društva u svetu u Indiji, gde, kako kaže, premijer Narendra Modi „stvara hinduističku nacionalističku državu“. Soroš je izrazio uznemirenost zbog predsednika Kine za koga je rekao da je skoncentrisao vlast oko sebe, pokušavajući da stvori „novi tip autoritarnog sistema i novi tip ljudskog bića, koji je spreman predati svoju ličnu autonomiju kako bi izbegao nevolje“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.