Španija upozorava da toplotni talas ugrožava proizvodnju maslinovog ulja 1Foto: Shutterstock/DUSAN ZIDAR

Žestoki toplotni talasi i nedostatak kiše u Španiji prete da smanje proizvodnju maslinovog ulja od najvećeg svetskog izvoznika, upozorio je ministar poljoprivrede te zemlje.

„Ukoliko u narednim nedeljama ne dođe do smanjenja temperature ili porasta padavina, ovogodišnja berba maslina mogla bi biti znatno niža od prethodnih“, rekao je Luis Planas za Blumberg njuz.

Kako je naveo, uzgajivači maslina su zabrinutu za proizvodnju ulja.

Španija čini skoro polovinu svetske proizvodnje maslinovog ulja. Zastoj, zajedno sa stalnim prekidom u snabdevanju suncokretovim uljem iz Ukrajine, značio je da će cene biljnih ulja verovatno ostati visoke, rekao je Planas.

Prema Međunarodnom savetu za masline, cene rafinisanog maslinovog ulja u Haenu u južnoj Španiji, španskom standardu, porasle su za 8,3 odsto u junu u odnosu na prethodnu rodnu godinu na 327 evra (274 funti) za 100 kg. U Bariju u južnoj Italiji ekstra devičansko ulje u proseku košta 419,7 evra za 100 kg.

Kajl Holand, analitičar grupe za istraživanje tržišta „Mintec“, rekao je da njeni tržišni izvori sugerišu da bi moglo doći do smanjenja proizvodnje španskog maslinovog ulja od 25 do 30 odsto na godišnjem nivou.

„Na tržištu takođe postoje velike brige u vezi sa kvalitetom nadolazećih useva i koliki će udeo useva biti ekstra devičanski, kao i koliko će biti klasifikovano kao nepogodno za ljudsku ishranu“, rekao je on.

„Pošto Španija čini lavovski udeo u globalnoj proizvodnji maslinovog ulja, ova smanjenja bi dovela do značajnog pooštravanja globalne dostupnosti. Gledajući unapred, učesnici na tržištu očekuju da će cene nastaviti da rastu osim ako se vreme ne poboljša i usevi ne dobiju predah.”

Zalihe maslinovog ulja su ugrožene jer severna Italija pati od najveće suše u poslednjih 70 godina. Tržišni izvori sugerišu da bi italijanska proizvodnja maslinovog ulja mogla biti 20 do 30 odsto manja nego prošle godine. Očekuje se da će suša dovesti i do smanjenja roda kajsija, breskvi i krušaka.

Vruće vreme u velikim delovima Evrope takođe preti da poremeti proizvodnju žitarica, u vreme kada su globalne cene hrane blizu rekordnih nivoa kao rezultat ruske invazije na Ukrajinu, zbog čega je cena pšenice i drugih žitarica porasla.

Planas procenjuje da bi ukupna proizvodnja žitarica u Španiji, uključujući kukuruz, pšenicu i ječam, mogla da opadne za 13 odsto ove godine na 17,5 miliona tona zbog visokih temperatura i oskudnih padavina.

Ukrajina i Rusija su krajem jula postigle dogovor koji su podržale UN da bi se dozvolio izvoz miliona tona žitarica iz blokiranih crnomorskih luka, što bi moglo pomoći u snižavanju cena i sprečiti pretnju od katastrofalne globalne krize hrane.

Cilj sporazuma je da se obezbedi prolaz žitarica i osnovnih dobara kao što je suncokretovo ulje iz tri ukrajinske luke, uključujući Odesu. Zvaničnici se nadaju da bi, ako se Rusija bude pridržavala dogovora, predratni nivoi izvoza iz tri ukrajinske luke – 5 miliona tona mesečno – mogli biti dostignuti za nekoliko nedelja.

Planas je rekao da je Španija primila samo nekoliko pošiljki ukrajinskog žita alternativnim putevima od početka invazije pre šest meseci.

Ukrajina je u ponedeljak poslala svoju prvu pošiljku žita od kako je Rusija napala zemlju krajem februara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari