Španski parlament sutra će razmatrati inicijativu poslaničke grupe katalonskih separatista Zajedno za Kataloniju (Junts per Cataluny) kojom se poziva na „priznanje Republike Kosovo kao suverene države od strane države Španije“.
„Kongres poziva Vladu da prizna Republiku Kosovo kao suverenu državu“, navodi se u predlogu inicijative poslanika stranke koju je osnovao bivši katalonski predsednik Karles Pućdemon.
U obrazloženju inicijative objavljenom u službenom glasniku parlamenta navodi se da je Kosovo „država na Zapadnom Balkanu sa albanskom muslimanskom većinom, pravna i demokratska država sa oko 1,7 miliona stanovnika koja je proglasila nezavisnost od Srbije 2008. i koju su kao nezavisnu državu priznale 104 od 193 zemlje“.
Dodaje se da su Kosovo priznale 22 članice EU, a samo pet nije, među kojima je i Španija, zajedno sa Kiprom, Grčkom, Rumunijom i Slovačkom, kao i da je Međunarodni sud pravde u julu 2010. presudio da deklaracijom o nezavisnosti Kosova nije prekršeno međunarodno pravo.
Uz podsećanje da je španska vlada u oktobru 2021. navela da „Španija ostaje pri stavu da ne priznaje jednostrano proglašenje nezavisnosti“ Kosova jer je reč o „jednostranom aktu“, poslanici Zajedno za Kataloniju ističu da je „vreme da se ulože značajni napori za rešenje pitanja teritorije Kosova u okviru dijaloga Beograda i Prištine uz dogovor u skladu sa međunarodnim pravom“.
„Špansko odbijanje da prizna državu koja je iskoristila svoje legitimno pravo na samoopredeljenje prepreka je evropskoj politici uključivanja Zapadnog Balkana u EU i faktor destabilizacije regiona u kontekstu obeleženom ratom u Ukrajini koji ovaj deo Evrope doživljava s posebnom zebnjom“, navode katalonski poslanici u obrazloženju.
U tom smislu, ističe se, „nije prihvatljivo da španska država deli istu strategiju odbijanja priznavanja Kosova, kao Rusija, Kina ili Belorusija“.
U obrazloženju se podseća da Španija od januara 2024. ima obavezu da priznaje kosovske pasoše u skladu sa uredbom EU kojom je „ta balkanska zemlja pristupila režimu kratkoročnog izuzeća od viza u šengenskom prostoru“, kao i da već ima indirektne odnose sa Kosovom jer je EU potpisala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Kosovom koji podrazumeva odnose različite vrste sa državama članicama.
Poslanička grupa Zajedno za Kataloniju smatra „neophodnim priznanje Kosova kao suverene države jer bi se na taj način izrazila podrška rezolucijama Evropskog parlamenta, a posebno poslednje dve iz 2023. godine u kojima se traži da pet država članica EU, koje to nisu učinile, priznaju Kosovo i omoguće mu da krene napred evropskim putem bez daljeg odlaganja pod jednakim uslovima kao i ostale zemlje kandidati“.
Takođe, izražava se zabrinutost zbog činjenice da neke države članice koriste institucionalna sredstva za komplikovanje procesa integracije regiona, uključujući i Kosova.
„Iz ovih razloga, i u znak podrške naporima koje čine institucije i narod Kosova u odbranu prava Kosova da postoji kao nezavisna država, država Španija mora odustati od odbijanja i mora odmah pristupiti priznanju Republike Kosovo“, zaključuje se u obrazloženju inicijative o kojoj će se raspravljati sutra u Madridu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.