Španski premijer Pedro Sančez obećao kriminalizaciju prostitucije 1Pedro Sančes Foto: EPA-EFFE/ORLANDO BARRIA

U obraćanju pristalicama na kraju trodnevnog kongresa Socijalističke partije u Valensiji, španski premijer Pedro Sančez je rekao da prostitucija „porobljava“ žene i obećao da će pokrenuti promenu zakona, kojim će biti kažnjeni ne samo oni koji od nje profitiraju, već i klijente i mesta koja dozvoljavaju obavljanje prostitucije.

Prostitucija je u katoličkoj i nekada konzervativnoj Španiji dekriminalizovana 1995. godine, a 2016. Ujedinjene nacije su procenile da seksualna industrija u ovoj državi ostvaruje prihode od 3,7 milijardi evra.

Jedan od trojice muškaraca u Španiji je u svom životu koristio usluge prostitucije, pokazalo je istraživanje državnog Centra za društvene istrage (CIS) iz 2009. godine. Međutim, drugi izveštaj objavljen 2009. godine skreće pažnju na to da bi ta brojka mogla da iznosi čak 39 odsto, a studija UN iz 2011. navodi Španiju kao treću po redu državu sa najvišom stopom prostitucije, odmah iza Tajlanda i Portorika.

Prostitucija u Španiji trenutno nije regulisana zakonom i nema kazni za one koji nude plaćene seksualne usluge svojom voljom, dokle god se to ne dešava u javnim prostorima. Međutim, podvođenje ili delovanje kao punomoćnik između seksualne radnice i potencijalnog klijenta je protivzakonito. Od uvođenja dekriminalizacije, prostitucija je doživela značajan porast, te se procenjuje da se u Španiji njom bavi oko 300.000 žena.

Iako seksualni rad nije priznat kao redovno zaposlenje, širom Španije postoji veliki broj javnih kuća, a mnoge od njih posluju kao hoteli ili drugi smeštajni objekti. Sančezova stranka je 2019. u svom izbornom manifestu obećala da će prostituciju staviti van zakona. On je prostituciju okarakterisao kao „jedan od najokrutnijih aspekata feminizacije siromaštva i jedan od najgorih oblika nasilja nad ženama“.

Međutim, dve godine nakon izbora, još uvek nije podnesen zakon. Prostitucija je legalna u mnogim evropskim zemljama, uključujući Nemačku, Švajcarsku, Austriju i Grčku. Pristalice dekriminalizacije kažu da to donosi velike koristi ženama koje rade u toj oblasti i čini im život bezbednijim.

Kritičari kažu da zemlje koje su legalizovale ili dekriminalizovale komercijalni seks često doživljavaju porast trgovine ljudima, makroa i drugih srodnih zločina. Španska policija je 2017. identifikovala 13.000 žena u racijama protiv trgovine ljudima, navodeći da je najmanje 80 odsto njih eksploatisano protiv njihove volje od strane treće strane.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari