Jermenija se pridružila Međunarodnom krivičnom sudu (MKS) u subotu, čime je dodata na spisak zemalja koje ruski predsednik Vladimir Putin ne može slobodno da poseti jer bi bio uhapšen, piše Njuzvik (Newsweek).
Jermenski zvaničnici su jasno stavili do znanja da njihova odluka da se pridruže Međunarodnom krivičnom sudu nije trebalo da bude napad na Rusiju, saveznicu te zemlje, tvrdeći da je agresija Azerbejdžana prema Jermeniji bila katalizator za njihovu odluku, preneo je Asošiejted pres.
Prošlog meseca Azerbejdžan je saopštio da je preuzeo punu kontrolu nad regionom Nagorno-Karabaha, enklavom koju su jermenski separatisti okupirali više od 30 godina. Predsednik Azerbejdžana Ilham Alijev rekao je da su se projermenske snage predale posle dvodnevne borbe u planinskom regionu. „Karabah je Azerbejdžan“, rekao je tada u obraćanju svojoj zemlji.
Parlament Jermenije je u međuvremenu glasao za ratifikaciju Rimskog statuta (60-22), čime je zapravo postala članica MKS, a u subotu je jermenski predsednik Vaham Hačaturjan odobrio tu odluku.
Međutim, Jermenija je prošlog meseca rekla Moskvi da Putin neće biti uhapšen ako uđe u zemlju nakon što je Rusija odluku Jerevana nazvala „neprijateljskim korakom“, navodi AP.
Više od 100 zemalja pristupilo je Međunarodnom krivičnom sudu od njegovog stvaranja pre više od 20 godina. Očekuje se da će Jermenija, zajedno sa drugim zemljama koje su potpisale i ratifikovale Rimski statut, uhapsiti Putina po eventualnom ulasku nakon što je ruski lider optužen za ratne zločine u Ukrajini u martu i izdao nalog za njegovo hapšenje.
MKS navodi da je Putin odgovoran za nezakonitu deportaciju dece iz Ukrajine u Rusiju tokom njegove invazije na tu istočnoevropsku zemlju koja je počela u februaru 2022.
Moskva je, međutim, negirala navode MKS i nazvala nalog za hapšenje ruskog lidera „preteranim“. Istražitelji u Hagu prikupili su dokaze protiv Putina tokom prošle godine, ali krivično gonjenje MKS-a ostaje izazovan zadatak jer Kremlj ne priznaje sud niti njegovu nadležnost.
Druge zemlje u koje Putin nije dobrodošao su sve članice Evropske unije (EU), većina afričkih država, sve latinoameričke i južnoameričke države, osim Kube i Nikaragve, pa čak i ruski saveznik Tadžikistan, naveo je Centar za analizu evropske politike (CEPA).
Mađarska, još jedan saveznik Rusije, potpisala je Rimski statut i ratifikovala ga 2001. Međutim, Gergelj Guljaš, šef kabineta mađarskog premijera Viktora Orbana, rekao je u martu da po zakonu njegove zemlje nema osnova za hapšenje Putina ako je on poseti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.