Američki političari su na saslušanju u sredu izrazili zabrinutost zbog sporne tačnosti i sve veće upotrebe softvera za prepoznavanje lica.
Ovu tehnologiju su razvile firme kao što su Amazon i Majkrosoft i sve je više koriste policija i pravosudne institucije.
Pojedine tehnologije za prepoznavanje lica su pogrešno identifikovale žene i ljude koji nisu bele puti.
Grupacije koje se bore za građanske slobode i zaštitu privatnosti izrazile su zabrinutost u vezi s tim kako se sakupljaju podaci za ove programe.
„Ovde vidimo seriju Crno ogledalo u realnom životu“, rekla je Aleksandrija Okasio-Kortes, članica Kongresa iz NJujorka, aludirajući na naučnofantastični televizijski program koji istražuje lošu stranu tehnologije.
Američki zakonodavci rade na izradi nacrta predloga zakona kojim bi se ograničila upotreba softvera za prepoznavanje lica. Pojedini tehnološki stručnjaci su izrazili zabrinutost u vezi s tim kako se koriste sve veće baze podataka za prepoznavanje lica, a koje su pod kontrolom ili vlada ili privatnih kompanija.
„Smatram da treba da pauziramo tehnologiju i dopustimo ostalima da je sustignu“, rekla je Meredit Vitaker, jedna od direktorki Instituta Al nau na Univerzitetu u NJujorku i jedan od svedoka na saslušanju.
Ona je dodala da pravila koja je potrebno staviti na snagu zahtevaju pristanak za softver za prepoznavanje lica.
U Sjedinjenim Državama je trenutno dovoljno da osoba može da vidi kameru da bi dala pristanak.
Vitaker je navela da ne treba dozvoliti da interesi korporacija „budu u prednosti“ i da inkorporiraju ovu tehnologiju u svoje sisteme bez mera obezbeđenja.
Kompanije koje su saopštile da rade na izradi programa za prepoznavanje lica uključuju Gugl, Majkrosoft, Amazon i Fejsbuk.
Kompanije sakupljaju podatke da bi napravile sopstvene softvere za prepoznavanje lica na više načina, uključujući korišćenje video nadzora i kopiranje podataka sa vebsajtova, među kojima i sajtove na kojima se dele fotografije kao što su Flikr i Fejsbuk.
Mogu se koristiti i filteri za fotografije poput onih koji se koriste na Instagramu ili Snepčetu za isticanje detalja na fotografijama.
Policijske snage u SAD su ukazale da je tehnologija za prepoznavanje lica uspešno korišćena u identifikaciji nestale dece i kriminalaca. Međutim, zbog preferencija u algoritmima je došlo do pogrešnih identifikacija.
Onima koji su optuženi za krivična dela zahvaljujući softveru za prepoznavanje lica se često ne govori da je upotrebljena ova tehnologija. Takođe se strahuje da bi ovu tehnologiju mogli da koriste autoritarni režimi za nadzor građana.
Zemlje poput Kine već imaju opsežne sisteme nadzora.
Prepoznavanje lica olakšava da se prati kretanje osobe.
„Uprkos njenoj tačnosti, postoji suštinska zabrinutost u vezi sa ovom tehnologijom i njenom upotrebom“, rekao je na saslušanju kongresmen iz Virdžinije Geri Konoli.
Ovo je bilo treće saslušanje o tehnologiji za prepoznavanje lica koje je održao Komitet za nadzor Predstavničkog doma Kongresa SAD za manje od godinu dana.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.