Iznenadne vežbe beloruske vojske u blizini granice sa Ukrajinom pokrenule su pitanje mogućnosti da Rusija napadne Ukrajinu sa severa uz direktnu belorusku pomoć.
Belorusija je počela da izvodi vežbu koja će, kako je najavilo njihovo Ministarstvo odbrane, podrazumevati brzo kretanje trupa u određene oblasti, kao i vežbe postavljanja pontonskih mostova za prelazak reka.
Zanimljivo je da su beloruska vozila koja učestvuju u vojnoj vežbi obeležena crvenim kvadratima. Takve oznake se često koriste za obeležavanje vozila koja učestvuju u vojnoj ofanzivi. Na početku rata deo ruskih jedinica obeležen je znakom Z, koji je postao svojevrsni simbol ruske invazije.
Takođe, Rusija je u Belorusiju poslala svoju verziju aviona Avacs, koji se koristi kao radar velikog dometa i ima ulogu praćenja ciljeva kako u vazduhu tako i na kopnu. Ovaj avion je bio u Belorusiji u februaru kada je Rusija započela invaziju. U Belorusiji je i nekoliko hiljada ruskih regruta koji prolaze obuku.
New tactical signs, red squares, are visible on the Belarusian equipment that is driven to the border with Ukraine. Usually, tactical signs are drawn before the start of hostilities, in order to distinguish one’s own.
Belarus says this is due to a „test of battle readiness“. pic.twitter.com/E1z64ylSdW
— NOËL 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) December 14, 2022
Ukrajinski mediji javljaju, pozivajući se na beloruski Hajun, nezavisni medij koji prati vojna pitanja, da je Rusija u proteklih nekoliko dana u Belorusiju prebacila najmanje 60 komada vojne opreme, uključujući kamione Ural, borbena vozila pešadije i tenkove.
Ministar spoljnih poslova Ukrajine Dmitrij Kuleba upozorio je da Rusija priprema trupe za novu ofanzivu koja bi mogla da bude pokrenuta početkom 2023. godine. Kuleba nije precizirao gde bi mogla da bude pokrenuta nova ofanziva, ali se trenutno najveće borbe vode na istoku Ukrajine u regionu Donjecka i Luganska, gde Rusija grčevito pokušava da zauzme simbolički važan grad Bahmut.
Institut za proučavanje rata je u dnevnoj analizi naveo da je uprkos iznenadnoj vojnoj vežbi i dalje malo verovatno da će beloruske snage krenuti u novi napad na Ukrajinu.
Svaka nova ofanziva na sever Ukrajine bi se verovatno završila katastrofalno za invazione snage iz više razloga.
Prvi osnovni razlog je taj što, prema procenama većine zapadnih vojnih stručnjaka, beloruska vojska nije sposobna da izvodi složene vojne operacije koje podrazumevaju kombinaciju više velikih vojnih jedinica i rodova.
U dosadašnjem toku rata ruska vojska je izgubila ogromne količine svoje prvoklasne vojne opreme i sve više se oslanja na zalihe koje su uglavnom starije vojne opreme. Takođe, ruska vojska ne koristi novomobilisane trupe za stvaranje novih jedinica, već za popunjavanje gubitaka u jedinicama koje se uglavnom bore na istočnom frontu.
Meta nove hipotetičke ofanzive sa severa verovatno ne bi bio Kijev, kao u prvom pokušaju u februaru i martu ove godine, već zapadni delovi Ukrajine. Osvajanjem ove teritorije Rusija bi ugrozila redovno snabdevanje Ukrajine vojnom imovinom koja dolazi iz Poljske. Međutim, izvođenje vojnih operacija u blizini granice Ukrajine i NATO predstavljalo bi dodatni rizik od prelivanja sukoba i umešanosti NATO alijanse.
Nova rusko-beloruska armada koja bi pokušala da napadne sa severa morala bi da prođe kroz Pinsku močvaru, koja je najveća u Evropi sa površinom od oko 98.000 kvadratnih kilometara i koja u velikoj meri ograničava kretanje mehanizovanih jedinica.
Ukrajinska vojska je svesna ove činjenice i značaja samo nekoliko asfaltiranih puteva koji direktno povezuju Ukrajinu i Belorusiju i već mesecima priprema odbrambene položaje. Za razliku od februara 2022, agresorska vojska sada ne bi imala nikakav faktor iznenađenja na svojoj strani.
Najzad, uprkos ogromnom pritisku koji je Vladimir Putin izvršio na svog beloruskog kolegu Aleksandra Lukašenka, Lukašenko je do sada vešto izbegavao da pošalje svoju vojsku u Ukrajinu, verovatno svestan duboke nepopularnosti među stanovništvom Belorusije.
U periodu od februara do aprila Lukašenko je već imao problema sa partizanima koji su preko Belorusije napali logističke arterije ruske vojske, uz proteste koji su potresli njegovu vladu 2020. godine, nepopularna invazija bi mogla da bude domino koja bi mu konačno srušila režima.
Iako svi logični argumenti govore da bi nova invazija sa severa bila katastrofa, ruska vojska je do sada u ratu već povukla mnoge teško objašnjive poteze, a nakon očiglednih gubitaka i stagnacije na drugim frontovima, otvaranje novi front bi mogao biti očajnički pokušaj da se ukrajinske snage razvuku, piše Klix.ba.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.