Spreman novi sistem pri ulasku u države EU: Šta to znači za državljane Zapadnog Balkana? 1Foto: Dejana Majstorović (Ilustracija)

Entry/Exit sistem (EES) koji će podrazumevati uzimanje otisaka prstiju i fotografiranje na graničnim prelazima tehnički je već uspostavljen i spreman za primenu, a njegovo aktiviranje na nivou šengenskog prostora predviđeno je prema najavama Evropske komisije, krajem 2025. godine, piše Al Jazeera Balkans.

Početkom primene EES-a za zemlje šengenskog prostora bitno će se promeniti način ulaska državljana prvenstveno Zapadnog Balkana kao što su Srbija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Severna Makedonija, Kosovo, Albanija, ali i Moldavije i Ukrajine kada je u pitanju evropski kontinent.

“Što se tiče faznog uvođenja sisitema, implementacija zavisi o odluci Evropske komisije. Plan faznog uvođenja biće usklađen s evropskim smernicama, a precizna dinamika još nije formalno objavljena”, naglasili su iz MUP-a Hrvatske.

Naglašavaju da je sistem ulazaka i izlazaka testiran na graničnim prelazima Republike Hrvatske kako bi se osiguralo da svi tehnički aspekti i proceduralni protokoli budu u potpunosti operativni pre početka primene.

Obuka graničara

MUP Hrvatske navodi kako su policijski službenici za graničnu kontrolu prošli detaljnu obuku o korišćenju sistema, uključujući tehničke i operativne aspekte novog načina obavljanja granične kontrole koji uključuje i obradu biometrijskih podataka.

“Hrvatska je stoga potpuno spremna za početak rada EES-a, ali konačan početak i način rada zavisi o koordiniranoj odluci na nivou EU”, stav je MUP-a Hrvatske.

Iz MUP-a Hrvatske ističu kako će implementacija ovog sistema na svim vanjskim granicama Evropske unije, uključujući kopnene, morske i avio prelaze, imati ključnu ulogu u praćenju ulazaka i izlazaka državljana trećih zemalja, čime će se značajno unaprediti sigurnosni standardi, te osigurati efikasna regulacija kratkotrajnog boravka.

Kako se navodi, svaki putnik iz zemalja van Šengena moraće dati svoje lične podatke svaki put kada dođe do spoljnih granica evropskih zemalja koristeći EES.

Prikupljanje podataka

EES prikuplja, beleži i pohranjuje podatke navedene u putnim ispravama (puno ime, datum rođenja…), datum i mesto svakog ulaska i izlaska, sliku lica i otiske prstiju (zvani “biometrijski podaci”), kao i da li je putniku odbijen ulazak.

Na temelju prikupljenih biometrijskih podataka izradiće se biometrijski predlošci i pohraniti u zajednički Biometric Matching Service.

Državljanima zemalja koji imaju vizu za kratkoročni boravak za ulazak u šengensko područje, će otisci prstiju već biti pohranjeni u viznom informacijskom sustavu (VIS) i neće se ponovno pohraniti u EES.

Svaki putnik koji stigne na vanjsku granicu EU-a, odnosno šengenskog prostora moraće dati svoje lične podatke kako je naveo.

Službenici za kontrolu pasoša skeniraće otiske prstiju i fotografirati osobe. Ove informacije biće zabeležene u digitalnoj datoteci.

Pri tome, pasoš putnika (biometrijski ili nebiometrijski) neće biti overen.

Ovaj proces na granici može biti brži ako putnik unapred registruje neke svoje podatke. To prvenstveno zavisi od toga da li postoji namjenska oprema (“samoposlužni sistem”), ako je dostupan na graničnom prijelazu ili postoji mobilna aplikacija – ako je dostupna u zemlji dolaska ili odlaska.

No, u bilo kojem od gore navedenih slučajeva putnik će susresti službenika za kontrolu pasoša na granici.

Bitno je navesti da ako se odbiju dati biometrijski podaci, putniku će biti uskraćen ulazak na područje evropskih zemalja koje koriste EES.

Takođe, sistem će beležiti koliko dana će još putnik smeti boraviti na teritoriji evropskih država. To će se moći proveriti pomoću EES-a, odnosno putem EES online alata.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari