"Srbija čeka nove građane, da li je vredno otići tamo?": Ruski mediji o izmenama Zakona o strancima 1Foto: Shutterstock/Vladirina32

Srpski parlament usvojio je prošle nedelje izmene i dopune Zakona o zapošljavanju stranaca i Zakona o strancima kojima su uvedene značajne izmene kako bi se pojednostavio proces za strane državljane koji žele da rade u Srbiji.

Ključni naglasak ovih izmena je, navode nadležni, uvođenje jedinstvene procedure za dobijanje i privremenih boravišnih i radnih dozvola u Srbiji. To znači da strani državljani sada mogu da podnesu zahtev i dobiju jedinstvenu integrisanu dozvolu koja im omogućava da legalno borave i rade u zemlji.

Prethodno su podnosioci zahteva morali da prolaze kroz odvojene procedure za dobijanje boravišne i radne dozvole.

Novi sistem će eliminisati ovo dupliranje, te uštedeti vreme i trud i podnosiocima zahteva i nadležnim organima.

Ova vest privukla je veliku pažnju ruskih medija.

Komersant u tekstu pod naslovom „Srbija čeka nove građane“ piše da je Srbija pojednostavila sticanje državljanstva i povećala period boravišne dozvole sa godinu dana na tri godine, nakon čega stranci mogu odmah da podnesu zahtev za stalni boravak i državljanstvo.

Takođe, piše Komersant, sada će istovremeno biti izdata i boravišna dozvola i radna dozvola.

Sofija Defos-Aksjutina, direktorka međunarodnih programa Euroresident imigracione i vizne agencije za Komersant kaže da nije teško dobiti boravišnu dozvolu u Srbiji, nije bilo masovnih odbijanja, kao što je, na primer, u Turskoj.

Ona navodi da „sve promene koje su sada odobrene nisu posebno usmerene na Ruse, Beloruse ili Ukrajince, kao što su srpske vlasti ranije navele“.

„Inovacije su generalno usmerene na privlačenje stranih migranata u Srbiju i, shodno tome, kombinuju radnu dozvolu sa boravišnom dozvolom“, rekla je Defos-Aksjutina.

Ruski list piše: „Ako govorimo o prednostima Srbije, onda Rusima nije potrebna viza za ulazak, bez nje možete ostati u zemlji 30 dana. Za to vreme moguće je podneti zahtev za boravišnu dozvolu i dobiti boravišnu dozvolu“.

„Država je stvorila prilično udobno okruženje za selidbe“, kaže Konstantin Morošin, direktor razvoja IT kompanije koji živi u Srbiji.

„Srbija definitivno nije najgore mesto onih gde su se ruski IT specijalisti kretali u poslednjih godinu dana. Beograd ima dobro razvijenu infrastrukturu. Naravno, ovde osećate razliku sa tehnologizovanom Moskvom i Sankt Peterburgom. Verovatno je glavni nedostatak, ili bar karakteristika, to što je zemlja slabo integrisana u Evropsku uniju u smislu finansija i drugih infrastrukturnih stvari“, naveo je on.

Portal tverskaya13.ru takođe beleži da je Skupština Srbije odobrila amandmane vezane za boravišnu dozvolu i spojila ih u dokument pod nazivom „jedinstvena dozvola“ uz podsećanje da je i Rusija nedavno takođe uvela promene u vezi sa nerezidentima Ruske Federacije sa boravišnom dozvolom.

Oni imaju, piše ovaj portal, pravo da slobodno obavljaju finansijske transakcije: kupuju i prodaju hartije od vrednosti, bez pribegavanja posebnom računu „C“.

Portal bfm.ru piše da je Srbija olakšala dobijanje boravišne dozvole i radne dozvole uz pitanje: „Da li je vredno otići tamo?“.

„Živeti u Srbiji, u poređenju sa drugim evropskim zemljama, jeftino je, Rusi se tamo vole, bez obzira na to kakve stavove osoba ima. Pored toga, srpski i ruski jezik su po mnogo čemu slični. Bez boravišne dozvole možete boraviti do 30 dana. Boravišna dozvola se daje na osnovu braka, otvaranja preduzeća u zemlji, studiranja ili nekretnina“, piše ovaj portal.

Prema raznim izvorima, broj ruskih državljana koji su prošle godine napustili domovinu i otišli u Srbiju kreće se od 150 do 300 hiljada ljudi.

Mnoge ruske kompanije otvorile su predstavništva u Beogradu. Na primer, Yandex bi trebalo da pokrene drugu kancelariju tamo do jeseni.

Ministar rada Nikola Selaković rekao je da je prošle godine u zemlju došlo 2.5 programera i skoro 2.8 IT specijalista.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari