Srbija hvali stanje ljudskih prava u Kini 1Foto: EPA PHOTO/EPA/JASON SZENES

Kineski predstavnik u UN Zang Jun izneo je obazriv stav u vezi sa trgovinskim pregovorima sa Vašingtonom pošto su se Sjedinjene Države priključile krugu od 22 zemlje koje su u UN oštro kritikovale Peking zbog odnosa prema Ujgurima i drugim muslimanima.

„Teško je zamisliti da sa jedne strane pokušavaš da tražiš trgovinski sporazum, sa druge strane koristiš bilo koja pitanja, naročito ljudska prava da osuđuješ druge“, kazao je Zang.

Iako je, kako je naveo, došlo do „napretka“ u trgovinskim pregovorima, naveo je da kritike nisu „od naročite koristi“, prenosi Gardijan. Optužbe protiv Pekinga, Zang je opisao kao neutemeljene i „grubo mešanje u kineske unutrašnje stvari i namerno provociranje“.

Kina je na udaru brojnih međunarodnih kritika jer je uspostavila logore za interniranje u zapadnom regionu Sinđijang, za koje Kinezi tvrde da su „centri za stručno osposobljavanje“ kako bi se otklonio, kako navode, ekstremizam i ljudi stekli nove veštine.

Prema podacima UN, najmanje milion Ujgura i drugih muslimana smešteno je u tim centrima.

Stanje ljudskih prava u Kini, naročito u Sinđijangu čini se da je podelilo UN na dva tabora. Odgovarajući na pitanje kako bi se kritike Kine mogle odraziti na trgovinske pregovore, Keli Kraft, američka ambasadorka u UN, kazala je da bez obzira da li su zloupotrebe ljudskih prava počinjene u Kini ili drugde, „uvek ćemo braniti one koji su oštećeni i žrtve“.

Britanska ambasadorka Karen Pirs u zajedničkom saopštenju koje je pročitala pred komitetom za ljudska prava UN u ime 23 države (između ostalih i Australija, Kanada, Francuska, Nemačka, Japan, Holandija, Novi Zelnad, Norveška, Švedska) pozvala je kinesku vladu da se pridržava nacionalnih zakona i međunarodnih obaveza i angažmana i poštuje ljudska prava, uključujući i slobodu religije i uverenje u Sinđijangu i širom Kine.

Grupa država vrši pritisak na Kinu da hitno primeni preporuke nezavisnih stručnjaka UN u vezi sa situacijom u Sinđijangu, „uključujući i uzdržavanje od pritvora Ujgura i članova drugih muslimanskih zajednica“. Oni su, takođe, pozvali i zemlje da ne vraćaju azilante i izbeglice nazad ako znaju da će se suočiti sa progonom.

Sa druge strane, beloruski ambasador u UN Valentin Rjbakov obratio se komitetu u ime 54 države (uključujući između ostalih i Kinu, Pakistan, Rusiju, Egipat, Boliviju, Demokratsku Republiku Kongo i Srbiju). On je pohvalio Peking i „zaštitu prava tokom borbe protiv terorizma i deradikalizacije u Sinđijangu i njihovu posvećenost otvorenosti i transparentnosti jer su pozvali diplomate, novinare i zvaničnike u region“.

„Sada se bezbednost i sigurnost vratila u Sinđijang i fundamentalna ljudska prava naroda svih etničkih grupa su obezbeđena“, kazao je Rjbakov i dodao: „pohvaljujemo izvanredna dostignuća Kine na polju ljudskih prava.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari