Predsednik Kube Migel Mario Dijaz Kanel Bermudes je u okviru svoje evropske turneje svratio i do Srbije, prethodno se obreo u Italiji, a u četvrtak i petak naći će se na samitu o novom globalnom finansijskom paktu u Parizu.
Pred Dijazom Kanelom već je godinama težak zadatak. Pokušava da se izbori s višedecenijskom blokadom SAD, da sprovede neophodne reforme, a i da ostane dosledan „na putu revolucije“.
Na prvi pogled se to može učiniti kao nemoguća misija, budući da mu zvanični Vašington zamera produbljivanje veza sa Rusijom i Kinom.
Životni standard na ovom karipskom ostrvu je sve gori. Nužne ekonomske reforme sprovode se oprezno, a osnovne demokratske slobode su i dalje pod velikim upitnikom.
Istini za volju, mnogo Kubanaca je poslednjih godina potragu za boljim životom počelo upravo u Srbiji jer im je zbog tradicionalno dobrih odnosa Srbije i Kube, još iz vremena SFRJ ulazak na naše tle bio prilično olakšan.
Donedavno Kubancima nisu trebale vize za ulazak u Srbiju, ali su zbog velikog broja pristiglih, a i zbog suptilno izražene bojazni EU zbog priliva migranata na Stari kontinent morale da budu uvedene.
Razvojni put Migela Marija Dijaza Kanela je enciklopedijski primer „mladog revolucionara novog vremena“.
Rođen je 1960. u Plasentasu, godinu dana posle Revolucije. Otac mu je bio radnik u fabrici, a majka učiteljica. Diplomirani je elektroinženjer.
U vojsci je služio do 1985, ponovo se vratio struci, bio je predavač na Univerzitetu, što je bio dobar početak za uspešnu partijsku karijeru. Godine 1997. postao je član Nacionalnog politbiroa.
Dolaskom Raula Kastra na čelo Kube počinje njegov tihi uspon, pa je 2008. imenovan za ministra za visoko obrazovanje.
Na toj funkciji je bio do 2013. i sve do 2018. kao prvi potpredsednik Državnog saveta bio je nadležan za nadzor nad ministarstvima prosvete, nauke, kulture i sporta.
Voljom Raula Kastra 2018. postaje predsednik Kube, gde može ostati najviše dva petogodišnja mandata.
Nade u korenite reforme su se izjalovile, iako je pomaka ipak bilo. Diskriminacija na osnovu invaliditeta, pola, rodnog identiteta, rase ili seksualne orijentacije je zabranjena, brak istopolnih partnera je dozvoljen.
Tvrdi se da je disidenata manje, da se vlast sad ipak može kritikovati više nego pre, kažu da je narod otvoreno negodovao u pandemiji virusa korona, ali sve te tvrdnje teško je proveriti.
Migel Mario Dijaz Kanel Bermudes se ženio dva puta. Ima sina i ćerku iz prvog braka.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.