On je milijarder koji je na čelu zelene tehnologije, poseduje moćnu političku medijsku platformu – i ima uho budućeg predsednika Sjedinjenih Država.
Zato nije ni čudo što su vlade širom Evrope u previranju oko toga kako da se nose sa Elonom Maskom, dok izbegavaju njegove nestalne i često loše informisane kritike o svojoj unutrašnjoj politici, piše Politico.
Vlasnik Tesle i mreže X – angažovan da vodi akciju efikasnosti vlade u drugom američkom predsedničkom mandatu Donalda Trampa – nema zamerke zbog omalovažavanja služenja administracijama i stavljanja svoje težine iza opozicionih pokreta na populističkoj desnici.
Uprkos tome što se žalio na strano mešanje kada drugi pokušavaju da se umešaju u američku politiku.
Čini se da je njegova najveća prednost u britanskoj laburističkoj vladi pod premijerom Kirom Starmerom.
Ali on je, takođe, oštro kritikovao nemačkog kancelara Olafa Šolca i podržao pokrete tvrde desnice u obe zemlje.
Drugi evropski lideri pokušali su da se udvaraju Masku u nadi da će izbeći njegov gnev i izgladiti svoje odnose sa Trampom, kome je Mask pomogao da dođe na funkciju putem miliona dolara finansiranja kampanje.
Francuski predsednik Emanuel Makron pozvao je vlasnika Tesle i X na ponovno otvaranje katedrale Notr Dam i želi ga na predstojećem tehnološkom samitu.
Italijanska premijerka Đorđa Meloni izgradila je sopstvenu vezu sa Maskom.
A ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je bio primoran da se lepo igra sa njim tokom postizbornog razgovora sa Trampom, uprkos oštrim neslaganjima oko odgovora na invaziju Rusije u punom obimu.
Lideri iz daljine, uključujući turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana i indijskog premijera Narendra Modija, takođe su pojačali svoje odnose sa biznismenom kako su se nazirali izbori u SAD, kako bi izbegli vrstu oštrog tretmana kanadskog premijera Džastina Trudoa.
Izgleda da je Mask ove nedelje podržao Trudoovog konzervativnog rivala.
Tramp je nagradio SpaceX mogula njegovim imenovanjem u vladu i retko je viđen bez Maska od izbora, učvršćujući njegov uticaj na buduću administraciju.
Među njegovim političkim saveznicima i neprijateljima, formiran je konsenzus da je Mask jedan od najmoćnijih ljudi na svetu – ako ne i najmoćniji.
Ako bi se našlo na zub moglo bi imati strašne posledice.
„Kao kameleon, nikada ne znate koja verzija Elona Maska se pojavljuje“, rekao je jedan bivši savetnik britanske vlade koji se bavio Maskom i dobio je anonimnost da iskreno govori o njemu.
„On je opasna figura. I nikome nije u interesu da mu bude neprijatelj.“
Samo pitajte Kira Starmera
Mask pokreće napade na društvenim mrežama na Starmera skoro opsesivnom rutinom.
On je podržao Reformski pokret Ujedinjenog Kraljevstva koji predvodi aktivista za Bregzit Najdžel Faraž – dugogodišnji Trampov prijatelj koji se sreo sa Maskom prošlog meseca i razgovarao o potencijalnoj donaciji u inostranstvu.
Poslednjih dana, Musk je takođe bacio svoju težinu iza krajnje desničarskog raskalašivača Tomija Robinsona – korak predaleko čak i za Faraža.
On je to učinio dok je prodavao tvrdnje da Starmer nije ozbiljno shvatio pitanje bandi za doterivanje dece dok je bio na čelu britanskog tužilaštva.
Najnovija Maskova razmišljanja o X zaslužila su ukor ministra rada Endrjua Gvina. „Elon Musk je američki državljanin i možda bi trebalo da se fokusira na pitanja sa druge strane Atlantika“, rekao je on radiju LBC.
Ali ministar za zdravstvo Ves Striting, ponudio je šefu Tesle maslinovu grančicu u kasnijem intervjuu – demonstrirajući napetost u britanskoj vladi oko toga da li da još više iznervira milijardera ili ne.
Striting je rekao da su Maskove kritike „pogrešno procenjene i svakako dezinformisane“, ali je naglasio da britanska vlada želi da sarađuje sa tehnološkim gigantima u borbi protiv seksualne eksploatacije dece, poslednjeg Maskovog krstaškog pohoda i tačke kampanje za Faraža.
„Spremni smo da radimo sa Elonom Maskom, za koga mislim da ima veliku ulogu sa svojom platformom društvenih medija da pomogne nama i drugim zemljama da se pozabavimo ovim ozbiljnim problemom“, rekao je Streting za ITV News. „Ako želi da radi sa nama i zasuče rukave, dobrodošli bismo“.
Sa svoje strane, Starmerov kabinet je izbegavao da komentariše Maskove najnovije napade, čak i kada je Musk označio premijera kao „saučesnika u SILOVANJU BRITANIJE“ i zahtevao nove izbore.
Starmerovi poslanici – nervozno gledajući na izazov Faražove stranke – bili su manje oprezni.
Nemačka pokazuje srednji prst
U Nemačkoj, glavni politički lideri su sve više zabrinuti zbog toga šta bi Maskovo odobravanje krajnje desničarske Alternative za Nemačku (AfD) moglo da znači za odnose između Trampove administracije i sledeće nemačke koalicione vlade.
Odlazeći kancelar levog centra Šolc raspisao je vanredne izbore za 23. februar i našao se u teškoj kampanji protiv preduzetnika, kao i njegovih domaćih političkih protivnika.
U intervjuu za Funke Mediengruppe objavljenom proteklih dana, socijaldemokratski ko-lider Lars Klingbeil uporedio je Maskove intervencije na nemačkim izborima sa operacijama uticaja koje podržavaju Kremlj i ruski predsednik Vladimir Putin.
„Obojica žele da utiču na naše izbore i posebno podržavaju AfD-ove neprijatelje demokratije“, rekao je Klingbeil. „Oni žele da Nemačka bude oslabljena i uronjena u haos“.
Konzervativni favorit za sledećeg nemačkog kancelara, Fridrih Merc, predstavio je sebe kao lidera koji će moći da sklopi „poslove“ sa Trampom – u trenutku kada je nemački izvoz izložen stalnim pretnjama novoizabranog predsednika trgovinski rat sa Evropom.
Mnogi nemački mejnstrim političari zabrinuti su da će, u najmanju ruku, Mask i nova administracija dodatno potkopati nemačke centrističke partije normalizacijom AfD-a i umanjivanjem njenog radikalizma.
Laskanje od Makrona
Mask još nije dao podršku Marin Le Pen i francuskoj krajnjoj desnici. Ali predsednik Makron – koji je, kao i Šolc u Nemačkoj, doživljava politički krhak i suočava se sa domaćim turbulencijama – očajnički želi da ga privuče na stranu.
On je pozvao tehnološkog preduzetnika, zajedno sa Trampom, da prisustvuje velikom samitu o veštačkoj inteligenciji u Parizu sledećeg meseca.
„Izgleda da Tramp ne prezire Pariz kao EU ili Nemačku“, rekao je republikanski stručnjak za spoljnu politiku koji radi sa Trampovim tranzicionim timom, koji je govorio pod uslovom anonimnosti kako bi razgovarao o unutrašnjem razmišljanju tima.
„Makron može da se uteši činjenicom da nije Šolc“.
Međutim, Makronu otežava život Evropska komisija, koja nastavlja istragu o tome da li se X pridržava svojih pravila informisanja.
Porota još uvek nije odlučila u vezi sa potencijalnim kršenjima X u vezi sa širenjem nelegalnog sadržaja i merama za borbu protiv manipulacije informacijama, a Komisija razmišlja da li bi mogla da udari Maska mega-kaznom.
Razgovor između Maska i bivšeg evropskog komesara za digitalnu politiku Tjerija Bretona postajao je sve neprijateljskiji.
Breton je dao ostavku na svoju funkciju ubrzo nakon njihovog rata rečima, što je izazvalo oduševljenje njegovog neprijatelja.
Evropski lideri čekaju da vide na šta će Musk skrenuti pažnju kada Tramp preuzme dužnost kasnije ovog meseca.
Jedina izvesnost je da su stara pravila diplomatije prošla kroz prozor.
„Iako je njegovo ponašanje sumnjivo, poslovanje i trgovina su prevrtljivi“, rekao je bivši savetnik britanske vlade. „Vlade nikada ne bi trebalo da isključe značajnu priliku da posluju sa njim“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.