"Srpsko oružje i municija koriste se u ratu u Sudanu": Amnesti internešenel otkriva i da Srbija krši embargo na oružje u tom regionu 1BETAPHOTO/PREDSEDNISTVO SRBIJE/DIMITRIJE GOLLEV

Oružje i municija iz Srbije, Kine, Rusije, Turske, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Jemena uvoze se u velikim količinama i koriste u ratu u Sudanu, otkrila je organizacija za ljudska prava Amnesti internešenel (Amnesty International).

U izveštaju „Novo oružje podstiče sukob u Sudanu“ dokumentovano je da je novoizrađeno oružje iz navedenih država uvezeno u Sudan i okolne zemlje, a u nekim slučajevima otpremljeno je i u Darfur, čime se krši embargo na oružje u tom regionu.

Snabdevanjem Sudana oružjem, države potpisnice Ugovora o trgovini oružjem, poput Kine i Srbije, krše svoje obaveze prema članovima 6 i 7 Ugovora, i na taj način potkopavaju pravno obavezujući okvir koji reguliše globalnu trgovinu oružjem, piše AI.

Od početka sukoba sudanske vojske i paravojnih Snaga za brzu podršku (RSF) u aprilu 2023. godine ubijeno je više od 16.650 ljudi.

„Stalni dotok oružja u Sudan nastavlja da seje smrt i patnju civila u širokim razmerama. Jasno je da je postojeći embargo na oružje koji se sada odnosi samo na Darfur, potpuno neadekvatan i da se mora ažurirati i proširiti na ceo Sudan“, rekao je viši direktor AI za regionalni uticaj na ljudska prava Deprose Mučena.

AI je analizirala više od 1.900 zapisa o pošiljkama dva izvora podataka o trgovini.

Izveštaj su bazirali i na podacima iz izvora otvorenog koda i drugih digitalnih dokaza, uključujući 2.000 fotografija i video snimaka nedavno proizvedenog ili nedavno uvezenog oružja.

Amnesti je uz to u februaru i martu razgovarala sa 17 regionalnih i sudanskih eksperata za oružje da bi potvrdila analizu podataka i istražila linije snabdevanja oružjem koje koriste razne grupe u Sudanu.

„Amnesti internešenel je dokumentovala civilne žrtve u neselektivnim napadima i u direktnim napadima na civile.

Neka od kršenja međunarodnog humanitarnog prava obe strane u sukobu predstavljaju ratne zločine.

Procenjuje se da je više od 11 miliona ljudi interno raseljeno, a milioni su u neposrednoj opasnosti od gladi“, navela je ta organizacija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari