S početkom nove godine berze izgledaju dobro, ali ne treba se previše opuštati. Ako nas je protekla godina nečemu naučila, to je da očekujemo neočekivano.
Šta je na radaru ove nove 2023. ? CNN predstavlja nekoliko faktora koji će uticati na finansijska tržišta ove godine.
Inflacija i recesija
Inflacija je bila jedna od najvećih priča i u 2022. – cene su širom sveta naglo porasle, a centralne banke su kolektivno podigle kamatne stope više od 300 puta.
Ova povećanja je trebalo da ohlade ekonomije i smanje povećanje cena, ali sada analitičari i ekonomisti strahuju da bi to moglo dovesti do recesije. Ostaje pitanje koliko će situacija biti ozbiljna?
Kina
Kineska politika nulte COVID-19 dovela je do zatvaranja ogromnih delova zemlje na duge periode u poslednje tri godine. Rezultat? Kompanije u krizi, frustrirani građani i poremećaji u globalnoj trgovini.
Sada Peking drastično menja pravac, a očekivanja za drugu po veličini ekonomiju na svetu ponovo rastu. Ipak, proces ponovnog otvaranja će verovatno biti haotičan, kažu ekonomisti, koji očekuju da će kineska ekonomija biti u nestabilnoj godini.
Rusija i Ukrajina
Krajem prošlog februara Rusija je izvršila invaziju na Ukrajinu i tako započela rat koji se razvukao i izazvao rekordan rast cena hrane i energenata. Energetska kriza potresa Evropu.
Šef Međunarodne agencije za energetiku Fatih Birol i predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen upozoravaju da bi Evropa 2023. godine mogla da se suoči sa nestašicom od čak 27 milijardi kubnih metara prirodnog gasa, što je ekvivalentno približno 7 odsto godišnje potrošnje ovog energenta u Evropi.
Rusija, koja je 2022. izvezla 60 milijardi kubnih metara gasa u Evropsku uniju, mogla bi u potpunosti da zaustavi izvoz, ali i da smanji proizvodnju nafte kao odgovor na gornju granicu cena koju su postavile zapadne zemlje.
Kriptovalute
Prošla godina je bila veoma loša za kriptovalute. Vrednost bitkoina je 2022. godine pala za više od 64 odsto, a svet kriptovaluta je takođe dobio šok neverovatnim padom FTKS-a i optužnicom protiv njegovog osnivača Sema Bankman-Frida, koji je optužen, između ostalog, za prevaru. i zavera.
Mask izgubio je najveće bogatstvo u istoriji
Ilon Mask može dodati još jedan rekord svojoj listi „uspeha“: osnivač, izvršni direktor, najbogatiji čovek na svetu i sada… prvi čovek koji je izgubio 200 milijardi dolara sopstvenog bogatstva, prema izveštaju Blumberga.
Ipak, za njegovom sudbinom još ne treba plakati. Generalni direktor Tesle, SpaceKs-a i Tvitera sada vredi „samo“ 137 milijardi dolara, prema Blumbergovom indeksu, što ga čini drugim najbogatijim čovekom na svetu. U novembru 2021. Mask je vredeo 340 milijardi dolara.
Ovaj pad se najviše može pripisati činjenici da je najveći deo Maskovog bogatstva u Tesli, čije su akcije prošle godine pale za 65 odsto. Potražnja za Tesla automobilima je opala pošto je 2022. godine konkurencija na tržištu električnih automobila poznatih proizvođača drastično porasla. Kompanija nije ispunila svoje ciljeve rasta, a smanjili su i proizvodnju u Kini.
Maskova kupovina Tvitera za 44 milijarde dolara nije pomogla ni Masku ni Teslinim akcijama. Mask je većinski vlasnik Teslinih akcija i prodao je akcije u vrednosti od 23 milijarde dolara od prošlog aprila, kada je njegovo interesovanje za kupovinu Tvitera postalo javno, prenosi N1 Hrvatska.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.