S obzirom na to da je pažnja Evrope usredsređena na aktuelni rat između Rusije i Ukrajine, mir i stabilnost su daleko od zagarantovanih u još jednoj od najnestabilnijih zona sukoba u regionu, rekao je visoki diplomata EU.
Odnosi između Srbije i Kosova, koji su opterećeni od brutalnog sukoba 1990-ih, i dalje su krhki godinu dana nakon provizornog sporazuma o novom putu ka normalizaciji, piše CNBC.
„Stabilnost je krhka. Ne možemo da uzimamo mir i stabilnost zdravo za gotovo“, rekao je Miroslav Lajčak, specijalni predstavnik EU za dijalog Beograda i Prištine i Zapadni Balkan, za CNBC u Davosu, u Švajcarskoj, prošlog meseca.
Dijalog Beograda i Prištine je serija razgovora koje vodi Evropska unija, a čiji je cilj ublažavanje neprijateljstava između susednih zemalja jugoistočne Evrope.
Srbija i Kosovo su u februaru 2023. dogovorili put ka normalizaciji, što je predstavljalo veliki korak napred za dugogodišnje protivnike, čija su višedecenijska trvenja usredsređena na teritorijalne sporove i etničke podele.
Ali taj napredak je kasnije poremećen ponovnim oživljavanjem nasilja na severu Kosova, uključujući smrtonosnu pucnjavu između teško naoružane grupe etničkih Srba i kosovskih specijalnih policijskih snaga u selu Banjska.
„Nema puta nazad“
Sever Kosova ima etničku srpsku većinu i Beograd ga stoga smatra svojom južnom pokrajinom.
U međuvremenu, Kosovo u celini čini oko 93 odsto etničkih Albanaca, a Priština je proglasila nezavisnost 2008.
Višegodišnji sukob između njih ostavio je Evropu veoma podeljenu na putu napred, sa nekoliko članica EU – Španije, Slovačke, Kipra, Rumunije i Grčke – i drugih suseda koji nisu članovi EU koji osporavaju polaganje prava Kosova na nezavisnost.
Međutim, Lajčak je rekao da je sporazum o normalizaciji unapredio situaciju „kao nikada ranije“ i napomenuo da je fokus sada na primeni.
Mere normalizacije uključuju razvoj „normalnih, dobrosusedskih odnosa“ i suzdržanost od „pretnje ili upotrebe sile” u budućim sporovima.
„Nema povratka“, rekao je. „Ne postoji put pre ovih sporazuma jer te sporazume prihvataju obe strane“.
I EU i SAD su u velikoj meri uložile u normalizaciju odnosa između Srbije i Kosova, čak i kada se bore sa drugim međunarodnim sukobima koji se brzo razvijaju između Izraela i Hamasa i Rusije i Ukrajine.
Ali sat otkucava. S obzirom na izbore koji će se održati ovog leta u Evropskom parlamentu i kasnije tokom godine u Sjedinjenim Državama, napredak u pregovorima o normalizaciji biće kritičan pre nego što se ovo pitanje odbaci kao prioritet.
„Ono što će početi pre nego što EU i SAD izađu na izbore, nastaviće se tokom izbornog procesa“, rekao je Lajčak.
Ulozi su veliki za obe strane. Uz aspiracije Srbije i Kosova ka članstvu u EU, Lajčak je rekao da bi to moglo pružiti EU šargarepu za podsticanje mira između dve zemlje.
Srbija je trenutno u jeku pregovora o pristupanju EU, pošto je dobila status kandidata 2012. dok Kosovo ima potencijalni status kandidata, iako će i za jednu i drugu zemlju biti potrebne velike reforme za prijem u EU blok.
„Uspeh procesa normalizacije zavisiće i od toga koliko su oni direktno i blisko povezani sa Kosovom i evropskim putem Srbije“, rekao je Lajčak. „To je najjača poluga koju imamo.“
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.