Šta francuski Le Mond piše o izborima u Srbiji: "Referendum o vladavini Aleksandra Vučića" 1Foto: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Građani Srbije u nedelju izlaze na birališta, na lokalne i parlamentarne izbore koji će poslužiti kao referendum o vladavini predsednika Aleksandra Vučića, nakon dve masovne pucnjave u maju nakon čega su usledili protesti i događaja na Kosovu 24.septembra, piše francuski Le Mond.

Iako Vučić neće biti na glasačkom listiću na parlamentarnim i lokalnim izborima predsednik je svuda u Srbiji – zalepljen na bilbordima i neboderima, predstavljen u video snimcima na društvenim mrežama i na Tv kanalima.

Za beogradski Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost, Vučićevi „nastupi stvaraju utisak da se održavaju predsednički, a ne parlamentarni, pokrajinski i lokalni izbori“.

„Predsednik Vučić zauzima skoro polovinu vremena i prostora u informativno-političkom sadržaju najuticajnijih medija“, navodi se u izveštaju Centra.

Ovaj 53-godišnjak je pažljivo negovao imidž neumornog lidera, posvećenog investicijama i otvaranju novih radnih mesta.

Vučić i njegova vladajuća Srpska napredna stranka (SNS), piše francuski list, biće pod dodatnim pritiskom jer rastuća inflacija smanjuje potrošačku moć građana.

Vučić je napominju pred izbore više trošio novca obezbeđujući novčane priloge porodicama i starima uz povećanje penzija.

„Moj posao nije da se svrstavam u evropsku politiku] već da sledim svoj narod, građane Srbije. Dok god je to moj posao, tako će i biti“, rekao je Vučić na mitingu ovog meseca.

Voljen i omražen

Za njegove pristalice Vučić je uveo red i milijarde investicija u nekada haotičnu zemlju zahvaljujući njegovom uspehu u balansiranju veza između Istoka i Zapada.

Protivnici, međutim, kažu da se Vučić sve više oslanja na autokratske mere kako bi medijske medijske kuće pod sosptvenu šapu, uključujući i suzbijanje svakog vida neslaganja.

Opozicija je od maja pozivala na prevremene izbore nakon dve smrtonosne pucnjave u Srbiji – uključujući masakr u beogradskoj osnovnoj školi – koje su pokrenule masovni pokret protiv vlasti i izvele desetine hiljada ljudi na ulice.

Pokret Srbija protiv nasilja nada se da će oživeti večito podeljenu i anemičnu političku opoziciju u Srbiji, sa posmatračima koji pažljivo prate lokalne izbore u prestonici, gde će se Vučićevi saveznici verovatno suočiti sa najvećim izazovima.

Vučić je mesecima u više navrata odbacivao proteste kao politički štos i redovno emitovao optužbe da strane sile organizuju skupove.

Bivši ultranacionalistički saveznik moćnog čoveka Slobodana Miloševića, Vučić je na vlasti u ovom ili onom obliku od 2012, piše Le Mond. Predsednik se, navode, dugo hvali da nadgleda izgradnju obimnih infrastrukturnih programa, uključujući mrežu autoputeva i obnovljenu železničku liniju.

Iako je tražio investicije iz inostranstva, Vučić je ostao posvećen branilac pitanja važnog za birače – odbijanje da prizna nezavisnost Kosova. Razgovori sa prištinskom vladom o postizanju značajnog sporazuma kojim bi se otvorio put prividu normalizovanih veza su se skoro urušili ranije ove godine, pri čemu je Vučić odbio da potpiše sporazum koji podržavaju EU i SAD – navodeći bol u desnoj ruci koji će verovatno trajati „godinama“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari