Hamas, kao i mnoge grupe na Bliskom istoku, ostaje ogorčen zbog stvaranja Izraela nakon Drugog svetskog rata, nečega što su u velikoj meri promovisale zapadne sile. Hamas i druge palestinske grupe smatraju da je teritorija zapravo ukradena od njenih zakonitih vlasnika – palestinskog naroda.
Međutim, pristalice Izraela kažu da je to područje prapostojbina jevrejskog naroda, koji je prognan nakon invazije na Vavilonsko carstvo pre više od 2.500 godina i kasnije okupacije regiona od strane Rimljana, piše Skaj njuz u tekstu koji objašnjava Hamasov odnos sa Izraelom.
U decenijama koje su usledile nakon njegovog stvaranja, Izrael je vodio nekoliko ratova i na kraju okupirao Zapadnu obalu i Gazu – suprotno deklaraciji UN iz 1947. godine.
Hamas je nastao 1987. godine tokom ustanka protiv izraelske okupacije Gaze i Zapadne obale.
Dok se Izrael povukao iz Gaze 2005. (Gazom sada upravlja Hamas – ali pod strogim ograničenjima kretanja iz Izraela), on i dalje zauzima Zapadnu obalu – tako nazvanu po svojoj lokaciji zapadno od reke Jordan.
Izrael je uspostavio brojna jevrejska naselja širom teritorije – što je ranije kritikovao Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija kao „flagrantno kršenje međunarodnog prava“.
Šta Hamas želi?
Nakon njenog osnivanja, sastavljena je povelja u kojoj se proglašava da je Palestina od Boga data muslimanima i zahteva od svih muslimana da preduzmu džihad (sveti rat) protiv „neprijatelja koji uzurpiraju“ neke islamske zemlje. Pojednostavljeno, Hamas je želeo da dovede do kraja Izraela i povratka Palestine kao islamske države.
Početak povelje uključuje citat koji kaže: „Izrael će postojati i postojaće sve dok ga islam ne uništi, kao što je uništio druge pre njega“.
U početku je grupa odlučno odbacila rešenje sa dve države – ono koje uključuje Izrael i palestinski narod koji žive rame uz rame uz obostrano priznanje.
Međutim, 2017. je objavljeno da je povelja prerađena, pri čemu je Hamas prihvatio da će palestinska država biti unutar granica koje su postojale pre šestodnevnog rata Izraela 1967. godine.
Takođe se čini da je grupa uklonila elemente koji su kritikovani kao antisemitski, ali nikada nije odbacila svoju osnivačku povelju.
Protivnici su tvrdili da su promene bile cinični potezi kako bi Hamas učinio prihvatljivijim za međunarodnu zajednicu, piše Skaj njuz, a prenosi hrvatski portal Index.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.