Kako Putin vidi izbor između Haris i Trampa i šta izbori u SAD znače za Rusiju? 1 Foto: EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

Pitanje postavljeno Vladimiru Putinu u septembru u vezi sa izborima u Sjedinjenim Državama izazvalo je kod ruskog predsednika kiseli osmeh i namrštene obrve.

Upitan da li preferira Donalda Trampa ili Kamalu Haris, Putin je iznenadio slušaoce svojim provokativnim odgovorom, koji je uključivao i blagu „ćušku“ za američkog predsednika Džoa Bajdena, podseća AP.

„Naš ‚favorit‘, ako to možete tako da nazovete, bio je aktuelni predsednik Bajden“, rekao je publici na ekonomskom forumu u Vladivostoku.

„Ali on je uklonjen iz trke i preporučio je svim svojim pristalicama da podrže Haris. Pa, tako ćemo i da uradimo – podržaćemo nju“, rekao je ironično, navodeći da njen „izražajan i zarazan smeh“, pokazuje da „joj dobro ide“.

Izbori koji će biti održani u utorak imaju značajne zaloge za Kremlj, a uprkos Putinovom, kako AP navodi, neobavezujućem i provokativnom odgovoru, ispostavilo se da on odražava stav Rusije kao izbor između dve neprivlačne mogućnosti.

Analitičari kažu da nijedna od njih ne nudi obećanje da će doći do poboljšanja odnosa koji su na najnižem nivou od Hladnog rata.
Haris, aktuelna potpredsednica SAD, zauzela je čvrst stav prema Rusiji dok je Tramp, bivši američki predsednik, poznat po obožavanju Putina.

Ipak, Putin se na skupu u septembru žalio da je kada je Tramp bio na funkciji bilo „toliko mnogo restrikcija i sankcija protiv Rusije kakve nijedan drugi predsednik pre njega nije nikada uveo“.

Timoti Kolton sa Harvardske akademije za međunarodne i oblasne studije je rekao da je rukovodstvo Kremlja „generalno uvereno da ništa dobro neće uslediti na izborima s tačke gledišta Rusije.“

On je, međutim, dodao da je sve u svemu Tramp „verovatno njihov favorit, poznatiji je kvantitet.“.

Šta će biti sa pomoći za Ukrajinu?

Smatra se da je velika verovatnoća da će Haris nastaviti s masovnom vojnom i ekonomskom pomoći za Ukrajinu, koju pruža Bajdenova administracija, dok invazija Rusije na zemlju ulazi u treću godinu.

Tramp se hvalio da je njegova veza s Putinom i poštovanje koje uživa kod ukrajinskog predsednik Volodimira Zelenskog toliko snažno da bi mogao da ispregovara okončanje rata „za 24 sata“.

Odbija da iznese detalje svoje strategije, ali njegova nedavna kritika sankcija generalno ukazuje da bi mogao da ih ukine Rusiji kao podsticaj da se pomogne da se reši sukob.

Tramp je tokom debate dva puta odbio da direktno odgovori da li želi da Ukrajina pobedi u ratu dok je Haris pohvalila podršku koju Zapad pruža Kijevu i apelovala da se s njom nastavi.

Kakav će biti pristup SAD Rusiji kada je reč o ljudskim pravima?

Haris se u vezi s tim pitanjem direktno usprotivila Rusiji, naročito kada je reč o smrti ruskog opozicionog lidera Alekseja Navaljnog u zatvoru. Bila je među prvim stranim liderima koji su komentarisali njegovu smrt, rekavši da to predstavlja „još jedan znak Putinove brutalnosti“.

Tramp je danima odlagao da iznese komentare, a onda nije povezao Putina s tim slučajem. Povukao je paralelu između Navaljnijeve kazne i parnice koja se protiv njega vodi zbog prevare, nazvavši svoju parnicu „formom Navaljnija“.
Tramp je zahtevao da se donese zakon prema kojem će postojati samo dva pola.

Kako će izbori uticati na NATO?

Tramp se konfrontirao sa ostalim članovima NATO alijanse, zahtevajući da poštuju dogovorene nivoe potrošnje za svoju vojsku u okviru nacionalnih budžeta. On je rekao da je kao predsednik upozorio lidere da neće samo odbiti da brani zemlje koje ne ispunjavaju ove ciljeve, već da bi Rusija mogla da „učini šta god želi“ tim zemljama.

Haris je rekla da je posvećenost SAD Alijansi „nesalomiva“. Ona nije iznela stav o tome da li podržava članstvo Ukrajine u NATO.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari