Sve oči uprte su u Kazanj: Šta je BRIKS i ko je glavni u toj organizaciji? 1Foto: EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

U ruskom gradu Kazanju počeo je trodnevni skup organizacije BRIKS. Rusija kao presedavajuća od 1. januara je domaćin skupa.

Šta je BRIKS?

BRIKS je akronim koji označava Brazil, Rusiju, Indiju, Kinu i Južnu Afriku. Od kada su zemlje u usponu 2006. formirale ovu asocijaciju 2006. njeno članstvo se udvostručilo početkom godine. Briksu su se u januaru pridružili Egipat, Etiopija, Iran i Ujedinjeni Arapski Emirati ali se on nedavno proširio i na Egipat, Etiopiju, Iran i Ujedinjene Arapske Emirate. Saudijska Arabija je takođe pozvana da se pridruži.

Ovogodišnje rusko predsedavanje BRIKS-om održava se pod motom jačanja multilateralizma za pravedan globalni razvoj i bezbednost.

Kako je nastao BRIKS?

Ekonomista iz investicione banke Goldman Saks Džim O’Nil je 2001. godine osmislio akronim „Brik“ za Brazil, Rusiju, Indiju i Kinu.

One su velike zemlje sa srednjim primanjima koje su istovremeno ekonomije ubrzanog rasta, piše BBC.

On je predvideo da će one postati vodeće svetske ekonomije do 2050.

Ove četiri zemlje su 2006. godine odlučile da se udruže kao grupa BRIK.

Južna Afrika im se pridružila 2010. godine i tako je nastao BRIKS.

Šta znači BRIKS za svet?

Povećanje broja velikih proizvođača fosilnih goriva može dati bloku veći manevarski prostor da dovede u pitanje dominaciju dolara u trgovini naftom i gasom prelaskom na druge valute, poznatu kao dedolarizacija, prenosi Blumberg Adria.

Međutim, analitičari iz Bloomberg Economicsa smatraju da je širenje „više političko, a manje ekonomsko“.

Prošireni savez može postati jača protivteža tzv. Grupi sedam (G7) – Kanadi, Francuskoj, Nemačkoj, Italiji, Japanu, Velikoj Britaniji i SAD.

Ostale grupe koje već podstiču prelazak prema „multipolarnom“ svetu, udaljavajući se od dominacije SAD nakon Hladnog rata, uključuju OPEC, Organizaciju Šangajske saradnje, Južnoameričko zajedničko tržište (Mercosur) i Afričku uniju.

Šta radi BRIKS?

Najveći uspesi grupe bili su finansijske prirode. Zemlje su se složile da udruže 100 milijardi dolara deviznih rezervi koje se međusobno mogu pozajmljivati tokom hitnih situacija.

Ta likvidna sredstva postala su operativna 2016.  Osnovale su Novu razvojnu banku – instituciju inspirisanu Svetskom bankom koja je odobrila gotovo 33 milijarde dolara zajmova, uglavnom za vodne, saobraćajne i druge infrastrukturne projekte – od početka operacija 2015.  (Južna Afrika pozajmila je 2020. milijardu dolara za borbu protiv pandemije kovida 19.)

U poređenju sa tim, Svetska banka se bila obvezala na 70,8 milijardi dolara za partnerske zemlje u fiskalnoj 2022. godini.

Nova razvojna banka nema dominantnog deoničara: Peking se složio s jednakošću udela za svakog člana kog je zagovarao Nju Delhi. Banka ima sedište u Šangaju, ali su je vodili Indijac i dva Brazilca, a poslednji period bivša predsednica Dilma Rousseff.

Ko je glavni u BRIKS-u?

Veći deo vremena dok postoji BRIKS, bruto domaći proizvod Kine bio je više od dva puta veći od zbira četiri prvobitne članice. U teoriji, to bi trebalo da njoj da najveći uticaj.

Međutim, u praksi je Indija, koja je premašila Kinu po broju stanovnika, bila kontrapunkt.

Zajednički, zemlje BRIKS-a imaju 3,24 milijarde stanovnika, što je oko 45 odsto svetskog stanovništva, a njihov zbirni nacionalni dohodak je 28 biliona dolara.

To je 28 odsto svetske ekonomije.

Međutim, prema Atlantskom savezu, američkoj stručnoj grupi, zemlje BRIKS-a imaju svega 15 odsto glasačkog prava u glavnoj finansijskoj instituciji UN-a Međunarodnom monetarnom fondu (MMF).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari