Očekivanja su da će kineski predsednik Si Đinping razbiti presedan na ovogodišnjem kongresu Komunističke partije koji se održava 16.oktobra, preuzimajući treći mandat na mestu generalnog sekretara stranke i uvodeći Kinu u novu eru vladavine moćnika i neizvesnosti kada bi država mogla da vidi drugog lidera.
Kako piše CNN, poslednjih godina, na ovim sastancima je utvrđen pojednostavljen prenos vlasti: partijski lider, nakon dva petogodišnja mandata, predaje štafetu pažljivo odabranom nasledniku.
Partijski Kongres, 20. po redu biće, očekuje se, među najupečatljivijim i najposjećenijim partijskim sastancima u proteklim decenijama, i otkriće mnogo o smeru druge po veličini svetske ekonomije u narednih pet godina.
Nacionalni kongres Komunističke partije Kine, poznat jednostavno kao Partijski kongres, je zasedanje koje traje oko nedelju dana I saziva se jednom u pet godina da bi imenovali nove lidere, raspravljali o promenama partijskog ustava i postavili politički dnevni red za zemlju.
Sam Kongres, koji se obično održava u oktobru ili novembru, saziva skoro 2.300 pažljivo odabranih članova Komunističke partije, zvanih delegati, iz cele zemlje.
Ovi delegati se kreću od najviših pokrajinskih zvaničnika i vojnih oficira do profesionalaca u svim sektorima, i takozvanih predstavnika na lokalnom nivou kao što su farmeri i industrijski radnici. Nešto više od četvrtine su žene, dok oko 11odsto dolazi iz etničkih manjina, prema podacima objavljenim uoči ovogodišnjeg Kongresa.
Ova kohorta takođe uključuje hijerarhiju Komunističke partije Kine, koja je među najvećim političkim partijama na svetu sa više od 96 miliona članova.
U toj hijerarhiji postoje tri različita prstena moći. Oko 400 delegata Nacionalnog kongresa su članovi partijskog elitnog Centralnog komiteta, koji zauzvrat uključuje članove višeg ešalona: 25.člani Politbiro i njegov Stalni komitet – najmoćnije kinesko telo za donošenje odluka, koje se obično sastoji od pet do devet ljudi predvođenih generalnim sekretarom.
Članovi Politbiroa su obično muškarci iz dominantne kineske etničke većine Han – sa samo jednom ženom trenutno u grupi – koji preuzimaju važne uloge u vladi.
Očekuje da će Si nakon Kongresa biti imenovan za generalnog sekretara stranke, ali ne I da će mu biti potvrđen treći mandat na mestu šefa kineske države ili predsednika sve do godišnjeg sastanka zakonodavnog tela u martu.
Kako se bira najviše rukovodstvo?
Tokom Kongresa, delegati će glasati za novi Centralni komitet – glavno partijsko rukovodstvo od oko 200 punopravnih članova i još oko 200 alternativnih članova, koje se redovno sastaje i odgovorno je za formalni izbor članova Politbiroa.
Odmah po završetku Kongresa, novoformirani 20. Centralni komitet sastaje se na svojoj prvoj plenarnoj sednici, gde biraju Politbiro i njegov Stalni komitet.
Posmatrači kineske politike veruju da se odluke o tome ko će popuniti ova prva mesta obično donose tokom meseci zakulisnih pregovora između najviših stranačkih lidera, kada različiti moćni igrači ili frakcije pokušavaju da unaprede svoje kandidate, a izbori se donose mnogo pre nego Kongres počne.
Ovoga puta se veruje da je Si u velikoj meri eliminisao svoje rivale i prigušio zaostalu moć partijskih starešina, za koje se u prošlosti smatralo da su igrali snažnu ulogu u takvom donošenju odluka.
Kada ćemo znati ko je izabran?
Nakon što ih izabere Centralni komitet, novi čelnici stranke će ustaljenom koreografijom ući u Veliku salu naroda u Pekingu poređani po rangu.
Kao i 2017, očekuje se da će Si predvoditi grupu u prostoriju kao novopotvrđeni generalni sekretar i predstaviti ostale članove novog Stalnog komiteta u događaju koji prenosi nacionalna televizija.
Sastav će pružiti redak uvid u “crnu kutiju” kineske elitne politike. Kineski posmatrači će čekati da vide koliko je članova Stalnog komiteta izabrano i ko su oni, kao znak da li Si ima apsolutnu moć ili je napravio ustupke.
Zašto se ovaj Kongres razlikuje od onih u prošlosti?
Više od dve decenije na svakom Kongresu postavlja se novi generalni sekretar.
Ali od poslednjeg Kongresa 2017. Si je nagovestio da planira da se čvrsto uhvati u koštac sa svim aspektima onoga što se smatra moći u Kini: kontrola nad partijom, državom i vojskom.
Kao prvo, na prošlom Kongresu je prekinuo tradiciju i nije uzdigao potencijalnog naslednika u Stalni komitet.
Zatim je, mesecima kasnije, kinesko zakonodavstvo eliminisalo ograničenja mandata za predsednika Kine. Ovo je široko viđeno kao omogućavanje Siju da nastavi do trećeg mandata na mestu šefa države, istovremeno zadržavajući kontrolu nad strankom – gde leži prava moć.
Iako ne postoje formalna ograničenja mandata za generalnog sekretara, poslednjih decenija lideri bi bili zamnjeivani nakon dva mandata.
U međuvremenu, ostanak u ulozi vrhovnog u partiji zahtevaće, kako se ukazuje, od Sija da prekrši još jedno nepisano pravilo: neformalnu starosnu granicu stranke.
Norma je da će visoki zvaničnici koji u vreme Kongresa imaju 68 ili više godina otići u penziju. Sa 69 godina, Si bi prekršio ovu normu.
Koje druge promene možemo očekivati od ovog Kongresa?
Kongres počinje tako što generalni sekretar čita izveštaj o radu koji rezimira dostignuća stranke u proteklih pet godina i ukazuje na smer politike u narednih pet.
Ove godine, posmatrači će posmatrati znake prioriteta stranke kada je u pitanju njena restriktivna politika nultog Covid-a, suočavanje sa ekonomskim izazovima i navedeni cilj „ponovnog ujedinjenja“ sa Tajvanom – samoupravnom demokratijom za koju komunističko rukovodstvo tvrdi da je njeno, iako ga nikada nije kontrolisala.
Očekuje se da će Si takođe ojačati svoje nasleđe, verovatno kroz amandmane na partijski ustav – što je redovno obeležje svakog Kongresa.
Si je od 2017. prvi lider od Mao Cedunga – osnivača komunističke Kine – kome je njegova filozofija dodata u ustav dok je još bio na vlasti, a posmatrači su sugerisali da bi Sijevi ključni principi ovog puta mogli da budu dodatno uneti.
Ovi detalji će biti znaci koliku moć Si ima u gornjim ešalonima stranke – i koliko je jaka njegova podrška dok zalazi u očekivani treći mandat I tako krši norme na čelu jedne od najmoćnijih zemalja sveta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.