Šta je mit a šta istina u odbrani neba Ukrajine 1Foto: EPA-EFE/RONALD WITTEK

Vazduhoplovstvo Ukrajine u želji da se, kako navode, pozabave dezinformacijama objavljenim u više zapadnih medija u vezi sa situacijom na nebu i podrškom saveznika, objavilo je saopštenje u kojem se navodi da “dok branimo svoju zemlju od agresije, informacije su jedno od najmoćnijih oružja kojima raspolažemo“.

Molimo novinare svih nacija da vode računa da ne podržavaju vojsku širenjem netačnih informacija”.

Mit: Uspesi Ukrajine na terenu će dovesti do pobede u ratu.

Istina: Vazdušna superiornost je odlučujući faktor u ovom ratu. Vazdušna superiornost je igrala ključnu ulogu u svim ratovima od Drugog svetskog rata.

Dominacija u vazduhu omogućava borcu da, ukazuju, brzo i efikasno napadne neprijateljske kopnene trupe, lance snabdevanja i druge bitne vojne objekte. Vazdušna superiornost takođe pruža moćnu zaštitu sopstvenih kopnenih i pomorskih snaga.

Mit: Vazduhoplovstvo Ukrajine je opremljeno da efikasno brani zemlju od Rusije.

Istina: Rusko vazduhoplovstvo je mnogo puta veće od ukrajinskog i ima pristup naprednijim radarskim i raketnim tehnologijama.

“Vazduhoplovstvo Ukrajine ne može da zatvori nebo ili stekne nadmoć u vazduhu zbog velike nesrazmere u opremi i tehnologijama”.

Zbog ove velike neravnoteže između vazduhoplovnih snaga Ukrajine I Rusije, od početka rata hitno se traži od saveznika modernije borbene avione i sredstva protivvazdušne odbrane.

Tokom prošlog meseca naše vazduhoplovstvo je pretrpelo gubitke; kako oprema bude uništena od strane snaga ili oštećena u akciji, naša potreba postaje samo hitnija.

Mit: Stinger, rakete američke proizvodnje, će nadoknaditi nedostatke opreme.

Istina: Uspešna odbrana od pretnji u vazduhu (uključujući krstareće rakete, između ostalog) zahteva borbene avione, kao i površinske sisteme protivvazdušne odbrane srednjeg i dugog dometa.

Stingeri, pojašanjavju, imaju ograničen domet i funkcionalnost; ne mogu da nadoknade nedostatak savremenih borbenih aviona i sistema protivraketne odbrane srednjeg i dugog dometa. Kamikaze bespilotne letelice su dizajnirane da uništavaju ciljeve na zemlji i takođe se ne mogu braniti od aviona i projektila.

Mit: SAD I NATO obezbeđuju Ukrajini potrebno oružje. Saveznici čine sve što je moguće, osim direktnog uključivanja u rat.

Istina: Naši saveznici do danas nisu odgovorili na naš poziv za podršku protivvazdušnoj odbrani (borbeni avioni i SAM).

Nismo dobili alate koji su nam potrebni da odbranimo naše nebo i ostvarimo pobedu. Na nebu su najveća potreba za borbenim avionima – bili bi dovoljni F-15 i F-16 četvrte generacije; piloti mogu da nauče da upravljaju njima sa samo 2-3 nedelje obuke.

Za razliku od MiG-29 iz sovjetske ere, ovi avioni su opremljeni naprednom tehnologijom koju koristi neprijatelj, uključujući napredne radare i moderne rakete.

Na zemlji, sistemi protivvazdušne odbrane mogu sprečiti vazdušne i raketne udare. Rusija je, ukazuju, ispalila više od 1.000 balističkih i krstarećih projektila i bacila stotine tona nevođenih bombi iznad gradova i mesta u Ukrajini . Većina je mogla biti presretnuta da je ukrajinska teritorija bila pokrivena potrebnim brojem efikasnih sistema PVO.

Ukrajina trenutno koristi raketne sisteme dugog dometa S-300 (SA-10) i raketne sisteme srednjeg dometa BUK-M1.

“Međutim, radi se o zastarelim sistemima iz sovjetskog doba koji ne odgovaraju ruskim sistemima, poput S-400 i drugih”.

Za efikasnu zaštitu, optimalno rešenje bi bili Patriot sistemi ili jeftiniji, mobilniji NASAMS sistemi. Pored toga, mogao bi da koristi i više sistema S-300 i BUK-M1 iz sovjetske ere, koji su takođe trenutno efikasni protiv neprijatelja, navode Vazduhoplovne snage Ukrajine u svojoj objavi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari