Specijalni tužilac Džon Daram nije pronašao dokaze da su američko Ministarstvo pravde i FBI 2016. bili u zaveri da se istraže veze Donalda Trampa sa Rusijom iako je u izveštaju objavljenom u ponedeljak utvrđeno da je FBI postupao manjkavo sa ključnim aspektima slučaja, prenosi Gardijan.
Daramov izveštaj je oštro kritičan prema tome kako je FBI odlučio da otvori kontraobaveštajnu istragu protiv Trampa poznatu kao „unakrsni uragan“, optužujući najviše zvaničnike u birou da se oslanjaju na sirove i neproverene informacije za nastavak istrage.
Veliki deo kritika FBI-ja u izveštaju, koji broji oko 300 strana, već je bio poznat kada je generalni inspektor Ministarstva pravde objavio svoj izveštaj koji je izazvao slične zabrinutosti ali je na kraju zaključio da je istraga FBI-ja o Trampu bila opravdana.
Izveštaj Darama je bio zajedljiviji jer je otkrio da je FBI brzo krenuo na nejasnu najavu o potencijalnim kontaktima između Trampovog pomoćnika u kampanji i ruskih zvaničnika u julu 2016. na osnovu „sirovih, neanaliziranih i nepotvrđenih dokaza“ te da je „odstupao od načina na koji je pristupio“ kampanji Klintonove.
Daramova istraga nije uspela da otkrije ništa što bi sugerisalo da je FBI ciljao Trampa iz političkih motiva a izveštaj je povremeno izgledao kao odbrana njegove duge istrage.
U izveštaju stoji i sledeće:
-Daram je rekao da je FBI bio oprezniji u pogledu navoda o stranom uticaju kada je u pitanju kampanja Klintonove i nije tražio dokaze u dva slučaja stranih vlada koje su pokušavale da steknu uticaj na Klintonovu istovremeno pružajući brifinge u cilju njene odbrane za razliku od Trampove kampanje;
-Daram je rekao da se FBI previše oslanjao na istražne savjete Trampovih političkih protivnika i da nije rigorozno analizirao informacije koje je dobio, što je rpodužilo istragu i dovelo do imenovanja specijalnog savetnika Roberta Milera za istragu o Trampu;
-Daram je rekao da je FBI odlučio da nastavi „unakrsni uragan“ pokrenut takozvanim dosijeom Stil dok je u stvario bio zasnovan na savetu jednog australijskog diplomate u Londonu da se čini da pomoćnik Trampove kampanje ima unapred saznanja o tome da je Rusija objavila štetne informacije o Klintonovoj.
Najviši zvaničnici FBI-ja koji su nadgledali istragu „unakrsnog uragana“ i napustili biro pre mnogo godina su tvrdili da su imali dužnost da istraže navode da je Rusija, strateški protivnik SAD, pokušavala da ostvari uticaj na Trampa, koji nije imao iskustva u vođenju vlasti.
Dostavljanje izveštaja generalnom tužiocu Meriku Garlandu i najvišim demokratama i republikancima u pravosudnim odbroima Predstavničkog doma i Senata nekoliko sati pre nego što je objavljen u javnosti u velikoj meri označava kraj skoro četvorogodišnje istrage koju je vodio Daram.
Imenovanje Darama za specijalnog branioca od strane bivšeg državnog tužioca Vilijama Bara bilo je neobično po tome što je on u suštini imao zadatak da istraži drugog specijalnog advokata – Milera.
Istraga je bila opterećena kontroverzama, uključujući i kada je Bar pritisnuo Darama da izradi privremeni izveštaj neposredno pre izbora 2020. direktive koja je dovela do navoda o neprikladnom političkom mešanju.
U septembru 2020, prema Njujork tajmsu, jedan od tužilaca u Daramovom timu i bivši vršilac dužnosti američkog tužioca Nora Denehi otkrili su da su članovi tima napisali nacrt izveštaja za koji joj nije rečeno.
Denehi je navodno bila besna i rekla je Daramu da nijedan izveštaj ne treba da se objavljuje pre nego što se istraga završi a posebno da se ne oslanja na sporne informacije koje bi mogle da utiču na izbore. Denehi je poslala svojim kolegama dopis o svojoj zabrinutosti i dala ostavku.
Dok je Tramp jednom predvideo da će Daram otkriti „zločin veka“ istraga se na sudu pokazala manjkavom. Dve osobe koje je optužio oslobođene su na sudu a samo se bivši advokat FBI-a koji je izmenio mejl da bi pomogao u pripremi aplikacije za prisluškivanje izjasnio krivim.
Nakon druge oslobađajuće presude Igor Dančenko, istraživač koji je bio primarni izvor za dosije iz 2016. u kojem se tvrdi da je Tramp povezan sa Rusijom, proglašen je nevinim za laganje FBI-ja o tome odakle je dobio informacije – demokrate su pozvale da se Duramov tim rasformira je je uzaludno trošenje novca poreskih obveznika.
Izveštaj Durama je završen bez preporuke bilo kakvih velikih promena u FBI-ju, ali je sugerisano stvaranje pozicije u birou za pružanje nadzora nad politički osetljivim istragama uz mogućnost da se ospori svaki korak istrage, uključujući i prisluškivanja.
Zapisano je da je Daramova istraga koštala oko 6,5 miliona dolara od prošlog decembra. Daramu, dugogodišnjem saveznom tužiocu koji je bio američki tužilac u Konektikatu tokom Trampove administracije sadašnji državni tužilac je dozvolio da ostane u ulozi do završetka posla.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.