"Vensov populistički pravac plaši čak i neke republikance": Šta je Trampov kandidat za potpredsednika rekao u svom prvom govoru? 1Foto: EPA-EFE/ALLISON DINNER

Treći dan Republičke nacionalne konvencije, održan pod temom „Učinimo Ameriku još jednom snažnom“, bio je usredsređen na potpredsedničkog kandidata Džej Di Vensa.

Senator iz Ohaja Džej Di Vens održao je svoj prvi govor kao Trampov potpredsednik, govoreći naširoko o bivšem predsedniku, uključujući i pokušaj ubistva tokom vikenda.

„Dok se večeras sastajemo, ne možemo zaboraviti da je ovo veče moglo biti mnogo drugačije“, počeo je on. „Umesto dana slavlja, ovo je mogao biti dan bola i žalosti“, prenosi ABC News.

Vens je rekao da je Tramp kojeg je upoznao težak, „ali mu je stalo do ljudi“.

„U jednom trenutku može da prkosi atentatoru, a sledećeg poziva na nacionalno isceljenje“, rekao je.

O predsedniku Džozefu Bajdenu govorio je kao o političaru od karijere koji je podržao NAFTA, „loš trgovinski sporazum koji je poslao bezbroj poslova u Meksiko”.

Kada je bio u srednjoj školi, rekao je Vens, Bajden je podržavao trgovinski sporazum Kine i američku invaziju na Irak.

„I na svakom koraku, u malim gradovima kao što je moj u Ohaju, ili u susedstvu u Pensilvaniji, ili u Mičigenu i drugim državama širom naše zemlje, poslovi su slati u inostranstvo, a deca u rat“, rekao je on.

Svaka od tih istorijskih odluka američke politike koje je Vens pomenuo, ukazuje AP; imala je ogromnu podršku republikanaca.

„Rat u Iraku vodio je poslednji republikanski predsednik pre Trampa: Džordž V. Buš. Ali ovo više nije stranka Bušova. Nije čak ni Ronalda Regana“, ocenjuje AP govoreći o današnjoj Republikanskoj stranci.

Rekao je da je Bajdenova ekonomija dovela do „krize inflacije“.

Rekao je da Americi treba lider koji „odgovara radnom čoveku“ i „neće se prodati multinacionalnim korporacijama, već će se zalagati za američke kompanije i američku industriju“.

„Predsednik Tramp predstavlja poslednju, najbolju nadu Amerike da obnovi ono što je izgubila i možda nikada više neće biti pronađena““, rekao je on.

Trampova vizija je, rekao je Vens, „tako jednostavna, ali tako moćna“.

Ako bude izabran, rekao je da će biti potpredsednik koji „nikada ne zaboravlja odakle je došao“.

Vens se, ocenjuje CNN, svojim govorom istakao populistički pravac koji dvojac Tramp i on imaju za cilj da preuzmu u Republikanskoj partiji  i naciji.

Odrastao u ruralnom gradu u Ohaju za koji je rekao da je „mesto koje je američka vladajuća klasa u Vašingtonu odbacila i zaboravila“, Vens je rekao da je gledao kako se fabrike zatvaraju i zavisnosti rasturaju porodice, uključujući i njegovu sopstvenu.

„Još uvek ima toliko talenta i hrabrosti u američkom srcu. Ali da bi ova mesta napredovala, potreban nam je vođa koji se bori za ljude koji su izgradili ovu zemlju“, rekao je Vens.

Čak i pre nego što je stupio na scenu, Vensova supruga Uša opisala ga je kao porodičnog čoveka koji voli kučiće, kao prizemljenog, samostalnog porodičnog čoveka sa diplomom popularnog državnog univerziteta.

Ono što nije spomenuo u govoru jesu njegovi raniji kritički komentari o Trampu ili njegovi stavovi o abortusu i Ukrajini.

Govor je sveukupno bio manje više nova verzija Trampovog hvalisanja tvrdokorne imigracione politike, a više pokušaj da se pridobiju siromašni i glasači srednje klase širom političkog spektra.

Obraćajući se delegatima u Milvokiju treće večeri konvencije, Vens je predstavio Republikansku stranku kao šampiona Amerikanaca radničke klase, dok je demokrate osudio kao da su van kontakta i neefikasni, piše Gardijan.

Populistički tonirana retorika ponudila je najnoviji znak kako je Tramp preoblikovao republikansku stranku i odbacio veći deo tradicionalnog konzervativizma njene prošlosti.

Kao još jedan znak Trampovog preuzimanja Republikanske stranke, Vens je ponovio pristup bivšeg predsednika spoljnoj politici „Amerika na prvom mestu“,navodi Gardijan.

Otkako se prošle godine pridružio Senatu, Vens je postao jedan od najotvorenijih kritičara američke pomoći Ukrajini i u svom govoru je udvostručio taj izolacionistički stav.

„Zajedno ćemo se pobrinuti da naši saveznici dele teret obezbeđivanja mira u svetu – nema više besplatnih vožnji“, rekao je Vens.

„Na prvo mesto stavićemo građane Amerike, bez obzira na boju njihove kože. Ukratko, učinićemo Ameriku ponovo velikom.”

Izbor Vensa je uznemirio neke republikanske zakonodavce koji prihvataju aktivnu ulogu Amerike na globalnoj sceni, a njegov govor je naglasio kako bi Trampov ponovni izbor mogao suštinski da preoblikuje odnos između SAD i njihovih evropskih saveznika u opasnom trenutku.

Jedan visoki evropski diplomata rekao je za Gardijan da je Trampov izbor potpredsednika „užasna vest“ za Ukrajinu, dodajući da „Vens nije naš saveznik“.

Uša Vens na sceni

Sreda nije bila Vensovo predstavljanje američkoj javnosti već i ptredstavljanje njegove supruge Uše Vens, piše CNN.

"Vensov populistički pravac plaši čak i neke republikance": Šta je Trampov kandidat za potpredsednika rekao u svom prvom govoru? 2
Foto: EPA-EFE/JIM LO SCALZO EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Godinama je Vens svoju suprugu – koju je upoznao dok su pohađali Pravni fakultet na Jejlu – opisivao kao ključni deo svog uspeha.

Tokom njegove kampanje za Senat 2022. godine, koristila je svoje medijske nastupe da ga humanizuje i odbrani od kritika da je promenio svoje stavove radi političke svrsishodnosti.

Na sceni u Milvokiju, Uša Vens je izložila biografiju svog muža i uporedila je sa svojom. Za razliku od svog muža, ona je ispričala da su je u domu srednje klase u predgrađu San Dijega odgojila dva roditelja koji su indijski imigranti.

Ali, kako je primetila u humanizirajućem trenutku, Vens se prilagodio razlikama među njima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari