Šta kaže Lavrov o 'sabotaži Severnog toka'? 1Foto: EPA-EFE/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO / POOL

Bez podrške SAD Ukrajinci nisu mogli da izvedu sabotažu na ruskom gasovodu Severni tok u Baltičkom moru, izjavio je danas ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.

„Čak i da su Ukrajinci učestvovali u ovome, jasno je da to nisu mogli sami. Jasno je da je za izvođenje takvog napada naređenje moralo da sitgne sa najvišeg nivoa, i to sa zaista najvišeg nivoa, jer je Zapad naravno – Vašington“, rekao je Lavrov, prenosi TASS.

On je dodao da Nemačka mora da odgovori na sva pitanja koja postavlja Rusija u vezi sa napadima iz 2022. godine na gasovode Severni tok 1 i 2.

„Prvo, moraju prestati da kategorički odbijaju da iznesu činjenice koje nisu mogli da ne otkriju. Kada se neke od informacija koje tražimo ne daju zvaničnim kanalima, već se pojave u novinskim člancima, to navodi na pomisao da je sve unapred isplanirano“, rekao je Lavrov.

Nemačka je u junu izdala evropski nalog za hapšenje ukrajinskog instruktora ronjenja, zato što je prema saznanjima istrage bio deo tima odgovornog za eksploziju gasovoda, objavili su pre pet dana nemački mediji.

Nemačka istraga sumnjiči Volodimira Z. da je zajedno sa još tri instruktora ronjenja, u septembru 2022. isplovio brodom iz Rostoka, nakon čega su zaronili kraj gasovoda Severni tok i podmetnuli eksploziv.

Poljske policijske vlasti koje su navodno pokušale da uhapse Volodimira Z. u Pruškovu kraj Varšave, nisu ga pronašle a ispostavilo se da je zahvaljujući aljkavosti nemačkih činovnika (koji nisu uz nalog poslali i odgovarajuću notu) prešao granicu Poljske sa Ukrajinom, objavili su 14. avgusta nemački mediji.

Dan kasnije Vol strit džornal (Wall Street Journal – WSJ) izvestio je da je Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski prvobitno odobrio plan za dizanje u vazduh gasovoda Severni tok da bi potom, na zahtev CIA, pokušao da ga opozove, ali bez uspeha.

Eksplozije na dva gasovoda preko kojih je Rusija snabdevala Evropu gasom, Severni tok 1 i Severni tok 2, dogodile su se 26. septembra 2022. godine.

Ti gasovodi bili su godinama meta oštrih kritika, pre svega Poljske i Slovačke, kao navodni simbol povećavanja zavisnosti Evrope od ruskog gasa, koji lako može da se iskoristi kao političko oružje Rusije.

Lavrov je danas izjvio da je je „cela ta operacija zamišljena da na neki način odvrati pažnju javnosti kako u Nemačkoj, tako i u celom svetu, od pravih izvršilaca, krivaca i krajnjih korisnika ovog terorističkog akta“.

„Insistiraćemo na transparentnoj međunarodnoj istrazi“, nastavio je on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari